Na pozór wydawać się może, że świat, w którym żyjemy to sielanka. Wystarczy jednak spojrzeć nieco głębiej, by odkryć, że niebezpieczeństwo czai się za każdym rogiem. Mroczne zbrodnie, zorganizowana przestępczość… to wszystko jest bliżej niż myślimy. Ten świat nie tylko przeraża, ale i fascynuje.

 Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak naprawdę wygląda działalność polskiej mafii czy praca policji, dziś możesz to zrobić. I nie chodzi tu tylko o powieści czy seriale kryminalne, ale o książki oparte na faktach – wspomnieniach byłych mafijnych bossów oraz innych osób, które z ciemniejszym obliczem rzeczywistości mają (lub miały) wiele wspólnego. Wiele spośród nich zyskało niezwykłą popularność wśród czytelników i stało się bestsellerami. Dla zainteresowanych takimi lekturami, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych tytułów.

Październikowe nowości

Październik to wyjątkowo owocny miesiąc, jeśli chodzi o premiery książek związanych z tematyką mafii i kryminalistyki w ogóle. Szczególnie polecamy trzy wydawnictwa.

  • Czego nie powie Masa o polskiej mafii” Wojciecha Sumlińskiego – Jarosław Sokołowski, znany lepiej w środowisku mafijnym jako Masa, wyrasta na celebrytę wśród polskich mafiosów. Świadek koronny m.in. o kulisach wojny Pruszkowa z Wołominem opowiedział Robertowi Górskiemu na łamach książki „Masa o porachunkach polskiej mafii”. Jednak, jak twierdzi Sumliński, Masa nie mówi całej prawdy. Bezkompromisowy dziennikarz śledczy ujawnia więc tę część, której były gangster śmiertelnie boi się ujawnić.
  • Anatomia zbrodni. Sekrety kryminalistyki” – Lubisz Sherlocka Holmesa albo seriale z serii CSI i zastanawiasz się, jak historie z książek czy telewizji mają się do rzeczywistości? Val McDermid przedstawi Ci kulisy pracy prawdziwej policji i prawdziwych detektywów.
  • Złe psy. Po ciemnej stronie mocy” – kolejny tom serii Patryka Vegi, który odkrywa sekrety polskiej policji i pokazuje także ciemniejszą stronę jej pracy. Tym razem autor opowiada wstrząsające historie policjantów, którzy nie wytrzymali presji, przeszli na stronę przestępców i /lub trafili do więzienia bądź szpitala psychiatrycznego.

Co jeszcze warto przeczytać?

Wydawnictwa z kręgu kryminalistyki to oczywiście nie tylko październik. Cały rok obfituje w książki, które pozwolą Ci spojrzeć na świat morderstw, gangsterskich porachunków i śledztw z innej strony. Poza powyższymi tytułami polecamy:

  • Rinke za kratami” – Rinke Rooyens, znany producent telewizyjny, przygotowując program dokumentalny dla telewizji spędził miesiąc w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. W tej książce dowiesz się, jak naprawdę wygląda życie za kratami.
  • Mafia nie daje czasu” – Anna Vinci, przy współpracy z jednym z byłych włoskich gangsterów, odkrywa przed czytelnikami kulisy walki włoskich klanów mafijnych i ich wojnie z państwem, naznaczonej bezwzględnymi morderstwami.
  • Prokurator. Kobieta, która nie bała się morderców” – prokurator Małgorzata Ronc, współpracując z dziennikarką, Joanną Podgórską, opowiada o kulisach śledztw, o których mówiła cała Polska. To historia niezwykłej kobiety, której determinacja, nerwy ze stali i niezwykła intuicja pozwoliły przetrwać w świecie zbrodni.
  • Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” – służby specjalne Izraela są uznawane za najlepsze, ale i najbardziej tajemnicze na świecie. Funkcjonariusze tego swoistego państwa w państwie są bohaterami najnowszej książki dziennikarza śledczego, Artura Górskiego. Tu przeczytasz o najbardziej spektakularnych akcjach służb specjalnych Izraela.

Więcej prawdziwych historii z pogranicza kryminalistyki i dziennikarstwa śledczego znajdziesz w dziale „Reportaż, dokument, publicystka” na empik.com – polecamy!