Agatha Christie –„królowa kryminałów”, „księżna śmierci’, „pierwsza dama literackiego zabijania” - urodziła się 15 września 1890 roku. 125 rocznica jej urodzin to świetna okazja, by przypomnieć jej twórczość, choć miłośnicy dobrej sensacji nigdy jej nie zapomnieli.

Oblicza się, że powieści Agathy Christie, pod względem liczby czytelników, zajmują trzecie miejsce w świecie, zaraz za Biblią i dramatami Szekspira. Jednakże młodym fanom literatury warto tę „maszynkę do mięsa’ – jak o sobie mówiła – przybliżyć  postać i podpowiedzieć kilka tytułów, których lektura to prawdziwa przyjemność.

Herkules Poirot niczym Sherlock Holmes

Powieści Agathy Christie (a napisała ich 90) łączy jedna cecha: akcja każdej z nich rozgrywa się w jednym miejscu, a liczba podejrzanych o zbrodnię jest ograniczona do osób tam przebywających. Oczywiście wszyscy mają alibi, ale genialny detektyw metodą dedukcji - dzięki imponującej inteligencji, spostrzegawczości i znajomości ludzkiej psychiki - potrafi zdemaskować mordercę. Tym genialnym detektywem jest najczęściej Herkules Poirot (jest bohaterem 44 powieści, pod względem popularności dorównuje Sherlockowi Holmesowi). Niepozorny z wyglądu, o nienagannych manierach i w nieodłącznym meloniku to były policjant belgijskiej policji, który powiedział  o sobie, że potrafi odnaleźć sprawcę zbrodni bez wstawania z krzesła. Rozwiązywał skomplikowane zagadki kryminalne niczym zwykłe zadania matematyczne. (Agatha Christie zdradziła, że konstruuje akcję niczym zadania matematyczne, wystarczyłby jeden mały błąd na początku, by nie dało się uzyskać prawidłowego rozwiązania). Superinteligentny detektyw nigdy nie popełniał błędów.

Poznaj Herkulesa Poirot w akcji, wybierając m.in. takie tytuły jak:

Zaś tym, którzy chcieliby w jednym miejscu przeczytać jego celne powiedzonka, sentencje i złote myśli, polecamy taką kompilację – premierową książkę „Małe szare komórki. Poirot w cytatach”.

Od czego zacząć znajomość z superdetektywem?

Warto zacząć poznawanie (albo przypominanie) twórczości Christie od powieści „Morderstwo w Orient Expresie”. Miejsce akcji - pociąg tkwiący od kilku dni w śnieżnej zaspie, denat – zasztyletowany amerykański milioner, podejrzani – 12 osób podróżujących w jednym wagonie z ofiarą. Pociągiem jedzie też Herkules Poirot, od razu więc wiadomo, że sprawca zbrodni nie ujdzie karze. Wcześniej jednak detektyw rozszyfrowuje prawdziwą tożsamość denata. Rozwiązanie zagadki jak zawsze zaskoczy czytelników.

Kolejną lekturą może być „Śmierć na Nilu”. Miejsce akcji: ekskluzywny statek wycieczkowy. Jest ofiara (i to niejedna), a sprawcy nikomu nie przychodzi do głowy nawet podejrzewać... Ale od czego są szare komórki Herkulesa?

Herkules Poirot nadal demaskuje

Agatha Christie uśmierciła Poirota w powieści napisanej prawdopodobnie w latach 40. Jednakże powstrzymała się do lat 70. z jej wydaniem. Mowa o powieści „Kurtyna”, która jest fenomenem literatury kryminalistycznej, bo nie ma ofiary, a jest morderca. W jakich okolicznościach pożegnał się z życiem genialny detektyw? Trzeba zabrać się do czytania.

Zmarłego detektywa „wskrzesiła” jednak współczesna pisarka. Sophie Hannah w tym roku wydała powieść „Inicjały zbrodni” z tymże bohaterem w roli głównej. Spadkobiercy fenomenalnej Agathy, a także czytelnicy twierdzą, że następczyni godna jest kontynuować dzieło swej poprzedniczki. Tak więc kolejne spotkania z Herkulesem Powrotem są możliwe.

Na empik.com znajdziesz dużo więcej kryminałów Agathy Christie. Sprawdź ofertę i zamów już teraz.