Pomysły na Walentynki dla dzieci - jak to zaplanować?
Święto miłości przywędrowało do nas niedawno, bo nieco ponad 40 lat temu. Dziś 14 lutego to przede wszystkim okazja do zabawy, wręczania sobie upominków czy okolicznościowych kartek i to nie tylko między parami zakochanych. Bardzo często laurki w kształcie serc przygotowane podczas walentynkowych zabaw dla dzieci dostają mama, tata a nawet dziadkowie.
Wielu rodziców ma wątpliwości, czy wprowadzać Walentynki do życia dzieci – w końcu mają one opinię najbardziej komercyjnego ze świąt. Obawy te są nieuzasadnione, ponieważ to, jak potraktujemy Walentynki całkowicie zależy od nas. I tak właśnie warto przedstawiać walentynkowe zabawy dzieciom. Jest to dzień, w którym możemy bardziej pochylić się nad tematyką miłości, oraz wykorzystać go na dodatkowe przypomnienie swoich uczuć innym. „Przypomnienie” ponieważ miłość odczuwamy i okazujemy każdego dnia. Jeśli w ten sposób zaprezentujemy Walentynki dzieciom, będą rozumiały, że 14 lutego to tylko dodatkowa okazja do zabawy z pięknym motywem i można w niej uczestniczyć lub nie, zależnie od własnych odczuć.
Walentynki z dziećmi wykorzystajmy też do poznania historii święta miłości. Skąd się wzięło, kiedy przywędrowało do nas, jak obchodzi się je w innych krajach – przeprowadzenie takiego dziennikarskiego śledztwa to świetny sposób na zabawę i naukę. To również dobry pomysł na Walentynki w szkole na lekcję historii, polskiego czy plastyki. Również Walentynki w przedszkolu warto zacząć od wyszukania kilku ciekawostek związanych z dniem 14 lutego.
Zabawy walentynkowe dla dzieci – pomysły
Własnoręczne przygotowywanie laurek
Nieodłącznymi elementami Walentynek są oczywiście serca, kolor czerwony i okolicznościowe kartki. Wszystko to z łatwością można połączyć w pełną miłości laurkę. Najpopularniejszą i najbardziej praktyczną zabawą 14 lutego jest właśnie własnoręczne przygotowanie laurek, najlepiej w kształcie serca. Mniejsze dzieci mogą na papierze odcisnąć serca z kształtów dłoni, starsze same narysować i ozdobić swoje walentynki, najstarsze wpisać dodatkowo życzenia lub wyznania. W domu możemy wręczać kartki między członkami rodzimy lub wykorzystać jako ozdoby. Możemy też przygotować prezent np. uszyć proste, małe poduszeczki dekoracyjne wymagające zaledwie dwóch serc wyciętych z czerwonego materiału i nieużywanego ubrania pociętego drobno i wykorzystanego jako wypełnienie.
Walentynkowe gotowanie
Na najłatwiejszą zabawę zapraszam do kuchni. Możemy tu przygotować pyszne walentynkowe posiłki. Wystarczy, że na kanapkach, plackach, ciasteczkach ułożymy lub narysujemy (np. sosem, polewą) serduszka. Nie wymaga to od nas wielkich umiejętności technicznych, w ten sposób połączymy wspólne gotowanie (które jest zawsze przyjemne) z pracami plastycznymi i wykorzystaniem dziecięcej kreatywności.
Walentynkowe ozdoby DIY
Możemy też wykorzystać masy plastyczne, czy robić masę solną, a z niej pełne miłości ozdoby. Ale tak naprawdę serce można spróbować ułożyć z klocków, narysować, czy wykleić – możliwości są nieskończone, byle pojawił się motyw serduszek i jeszcze więcej przytulania, niż zwykle. To także dobry pomysł na walentynki dla dzieci w szkole.
Walentynki dla dzieci z książkami
Oprócz typowych zabaw na walentynki dla dzieci możemy postawić też na spędzanie razem święta miłości przy filmach, książkach czy muzyce. Ze starszymi dziećmi spróbujmy przygotować miłosną playlistę, albo wieczór filmowy z miłością jako tematem przewodnim. Nie ma lepszego pretekstu do rozmów o miłości niż dzień jej święta. Jeśli nie wiemy, jak rozwinąć temat, możemy skorzystać z książkowego wsparcia. Wiele pięknych tytułów opowiada o tym uczuciu pokazując, jak może być ono różnorodne. Dzieci, zwłaszcza małe, nie do końca interesują się ideą miłości romantycznej, ale już miłość do rodzeństwa, rodziców, zwierzaka, przyjaciela czy samego siebie, to zagadnienia, które śmiało możemy poruszać nawet z maluchami.
Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (1)
Komentarze
Ja w weekend (bo w tyg niestety nie mam czasu) zabieram syna do tunelu aerodynamicznego w Lesznie, ostatnio gra sporo w grę gdzie skacze się ze spadochronem i wspominał, że ciekaw jest tych odczuć, to nadarzyła się idealna okazja zeby go tam zabrać 😀