Sucha łuszcząca się skóra na stopach – od czego powstaje?

Suchość skóry może wynikać z wielu czynników, m.in. chorób (jak cukrzyca) lub zaburzeń hormonalnych, czy pracy układu krwionośnego, braku odpowiedniego nawodnienia organizmu, nieprawidłowej higieny, noszenia niewygodnego obuwia lub takiego, które jest wykonane z materiałów nieprzepuszczających powietrza.

Czynniki zewnętrzne, na przykład chlorowana woda w basenie czy wysokie temperatury, również mogą źle wpłynąć na kondycję skóry. Dlatego z codziennej pielęgnacji należy wyeliminować kosmetyki i rytuały, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę, na przykład bardzo silnie złuszczające preparaty z kwasami. Latem natomiast warto stosować talk do stóp, który absorbuje pot i działa bakteriobójczo. Jeśli regularnie odwiedzasz pływalnie, po każdej wizycie na basenie weź prysznic i pamiętaj o aplikacji kremu nawilżającego.

Poniżej przedstawiamy 3 proste zasady, które warto wdrożyć na stałe do domowej pielęgnacji, by dłużej cieszyć się efektem gładkich i nawilżonych stóp!

3 kroki prawidłowej pielęgnacji stóp

Podstawową zasadą pielęgnacji przesuszonych stóp jest regularność stosowanych zabiegów, by głęboko nawilżyć i zregenerować skórę.

Jeżeli masz bardzo suche stopy, które pękają i szybko rogowacieją, warto wprowadzić trzyetapową pielęgnację, której przestrzeganie zapewni widoczne efekty już w krótkim okresie stosowania.

Są to następujące po sobie, komplementarne etapy:

  1. Kąpiel zmiękczająca – moczenie stóp ułatwia złuszczenie martwego naskórka i stanowi przygotowanie do kolejnego etapu pielęgnacji.
  2. Peeling stóp – złuszczanie to bardzo istotny etap pozbywania się zrogowaceń i fragmentów przesuszonego naskórka. Ponieważ zbyt głębokie, agresywne złuszczanie mogłoby pogorszyć stan suchej skóry, szczególnie jeśli pęka, radzimy wybierać jedynie peelingi mechaniczne czy enzymatyczne, z pominięciem złuszczania chemicznego.
  3. Nawilżanie – nakładanie kremów z substancjami aktywnymi, które dostarczają skórze długotrwałego nawilżenia lub zapobiegają utracie wody z komórek.

Kąpiel stóp, np. w ciepłej wodzie z dodatkiem soli morskiej albo rozmarynu i cytryny, można stosować co kilka dni. Peeling dobrze wykonać po wieczornej kąpieli, przed snem, raz w tygodniu – w skórę stóp warto potem wsmarować grubą warstwę kremu nawilżającego, z dodatkiem mocznika i założyć skarpetki, żeby przedłużyć dobroczynne działanie kremu. Krem nawilżający można stosować właściwie bez ograniczeń, według potrzeb, np. każdorazowo po porannym prysznicu.

Relaksująca kąpiel na suche stopy – w czym moczyć nogi?

Moczenie stóp w misce lub wannie, oprócz swojego dobroczynnego działania na skórę, jest również niezwykle przyjemne i bardzo relaksuje.

Kąpiele takie – w zależności od zastosowanych składników, działają nie tylko zmiękczająco, ale także odkażająco, nawilżająco lub pomagają w zmniejszaniu opuchlizny, wynikającej z zastojów limfatycznych.

Do kąpieli stóp przede wszystkim stosuje się specjalne sole, z dodatkiem np. olejków eterycznych czy witaminy E. Pięknie pachną: aromatem ziół, lawendą, czy owocami. Jeśli nie przepadasz za mocnymi zapachami, możesz stosować domowe napary. Wystarczy zalać gorącą wodą torebki z szałwią lub siemię lniane. Pierwszy składnik działa bakteriobójczo i grzybobójczo, świetnie sprawdzi się więc jako środek zapobiegający rozwojowi chorób skóry. Zawiesina, która powstanie z roztworu siemienia lnianego, działa nawilżająco i zmiękczająco.

Etap drugi – ścieranie. Metody delikatnego peelingowania skóry

Odpowiednio zmiękczona skóra jest gotowa na kolejny etap pielęgnacji, jakim jest peelingowanie stóp. Jest to proces przyspieszonego złuszczania martwego, przesuszonego lub zrogowaciałego naskórka, który pojawia się zwykle na piętach i opuszkach palców.

Na początek przygody z pielęgnacją, gdy stopy potrzebują nieco silniejszego zabiegu, polecane są peelingi gruboziarniste, np. cukrowe lub ścieranie naskórka z wykorzystaniem  tarki lub pumeksu. Zabieg wystarczy stosować 1-2 razy w tygodniu.

Do regularnego stosowania poleca się łagodne peelingi enzymatyczne, których działanie opiera się na naturalnych enzymach roślinnych z papai i ananasa. Regenerują skórę, jednocześnie złuszczając zrogowaciałą warstwę.

Sucha i twarda skóra na stopach – jak ją skutecznie nawilżyć?

Najważniejszym etapem pielęgnacji, który z powodzeniem można stosować codziennie, jest odpowiednie nawilżanie przesuszonych stóp. Specjalne składniki kremów i maści, takie jak alantoina, mocznik, pantenol, gliceryna czy lanolina skutecznie zahamują utratę wody z komórek, dbając o utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. Regularne picie wody w ciągu dnia będzie również twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrowy, nawilżony, jędrny naskórek, więc koniecznie pamiętaj, by w pracy lub w domu postawić butelkę z wodą w widocznym miejscu i często po nią sięgać!

Kluczem do posiadania zdrowej, nawilżonej skóry stóp jest ich regularna pielęgnacja i zdrowe nawyki dietetyczne. Jeśli wdrożysz te zasady do codziennego życia, na efekty nie przyjdzie długo czekać i będzie się można nimi cieszyć nie tylko latem, ale cały rok! 

Więcej porad dotyczących pielęgnacji znajdziesz w pasji Dbam o urodę

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock