Sucha karma - skutki złego przechowywania

Najważniejszą zasadą jest nietrzymanie karmy bezpośrednio na podłodze, zwłaszcza otwartej. To najprostszy przepis na zepsucie się karmy przed upływem daty ważności. Worek karmy zostawiony na podłodze sprawia, że smakowite kulki narażone są na szereg zagrożeń. Na karmę czyhają gryzonie, insekty, pleśń i grzyby. Te z kolei mają negatywny wpływ na zdrowie naszego pupila - przechowując karmę w ten sposób narażamy go na zarażenie chorobami i toksynami.

W dodatku zachodzi obawa, że zwierzę - w szczególności pies - połasi się na jedzenie dostępne na wyciągnięcie łapy. No kto by przepuścił taką okazję? Niestety skutki takiej imprezy mogą okazać się zabójcze - przy mocno wypełnionym żołądku zachodzi prawdopodobieństwo rozszerzenia żołądka, co w najlepszym razie skończy się na weterynaryjnym ostrym dyżurze i kosztownej operacji.

 

Najlepsze miejsce na przechowywanie karmy dla psa lub kota

Suchą karmę dla zwierząt należy przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, z dala wysokiej temperatury czy wilgoci. Odpowiednia będzie spiżarnia, jeśli taką dysponujemy, albo zwykła szafka w kuchni oddalona od palnika. Badania ekspertów marki Hill’s dowodzą, że przechowywanie karmy dla zwierząt w wysokiej temperaturze przez ponad 48 godzin prowadzi do rozwoju bakterii, jełczenia tłuszczów i zmniejszenia ilości witamin. Z tego powodu zwróć szczególną uwagę, by nie trzymać jedzenia na parapecie i nie zostawiać go również latem w aucie.

Miska na karmę dla kota KOZIOL Miaou, biała, 11x16 cm.

Sucha karma dla zwierząt - jak magazynować?

Sucha karma dla kota czy psa jest bogata w tłuszcze. Dlatego oryginalne opakowania karmy są wyposażone w warstwę zabezpieczającą przed wysychaniem kulek. Wbrew pozorom, przechowywanie pożywienia w oryginalnym, zamykanym strunowo worku zapewnia smak, zapach i wartości odżywcze na długo. Jednak popularnym sposobem przechowywania żywności dla zwierząt jest trzymanie kulek w plastikowym, dedykowanym pojemniku. To rozwiązanie zapewnia wygodę podawania karmy, gdy nie musimy sięgać na dno opakowania z jedzeniem i brudzić sobie ręki czy ubrania. Warto jednak wiedzieć, że przesypanie kulek do osobnego, niedostosowanego do tego celu pojemnika może sprawić, że jedzenie straci smak, a co gorsza przejdzie smakiem plastiku. Dobrym rozwiązaniem jest po prostu dodatkowa ochrona oryginalnego opakowania przez umieszczenie go w pojemniku. Jeśli jednak zależy nam na wygodnym podawaniu codziennej porcji jedzenia, wybierzmy metalowy lub szklany pojemnik - właściwości tych materiałów sprawiają, że psi lub koci posiłek będzie smakowity niczym pierwszego dnia po otwarciu świeżego worka.

Pojemnik na karmę dla kota CURVER Dis Cat, 10 l

Dobre nawyki, które pozwolą uniknąć straty kupionej karmy:

  • Nie kupuj więcej niż zapas na miesiąc. Im dłuższy czas przechowywania, tym większe ryzyko, że jakiś szkodnik połaszczy się na zbiory.
  • Sprawdzaj czas przydatności do spożycia na opakowaniu. Jeśli masz więcej niż jeden worek karmy, zawsze zaczynaj od tego, który stoi najdłużej.
  • Worek karmy przechowuj w dedykowanym pojemniku, w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.
  • Zadbaj, by opakowanie karmy nie miało kontaktu z podłożem i nie było dostępne dla zwierzęcia.
  • Jeśli przesypujesz kulki do innego pojemnika, wybierz metalowy lub szklany.

 

Mokra karma. Jak przechowywać otwartą puszkę?

Mokra karma świetnie sprawdza się jako dodatek smakowy do suchej karmy - zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z niejadkiem. Jeśli zwierzak nie zje całej puszki na raz, należy zadbać o bezpieczne przechowanie, żeby karma była dobra do kolejnego posiłku. Najlepiej sprawdzi się plastikowa pokrywka na puszkę. Jeśli mokra karma ma postać tacki czy puszki, schowajmy ją do szczelnego pojemnika. Ważne jest, by rozpoczęte opakowanie mokrej karmy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 5 - 7 dni.


Gryzaki dla psów i smakołyki dla kotów - najwygodniejsze sposoby przechowywania

Według badań agencji Skillteligence z 2017 roku ponad 80% opiekunów zwierząt rozpieszcza futrzanych podopiecznych kupując im przysmaki. Ilu opiekunów, tyle pomysłów na przechowywanie gryzaków - królują torebki strunowe, ale także opakowania plastikowe zamykane klipsami zaciskowymi, metalowe puszki, szklane słoje i plastikowe pojemniki. To, co jest ważne dla opiekunów, to łatwy dostęp i wygoda przechowywania. Jeśli mamy do czynienia z treserkami (nagrody treningowe dla psa) lub małymi przekąskami dla kota, wystarczy przesypać je do szklanego lub ceramicznego słoja. Jednak sprawa ma się inaczej jeśli chodzi o naturalne, suszone przysmaki. Każdy opiekun psa, który choć raz kupił suszone żwacze, wie jak intensywny zapach potrafi wypełnić całe pomieszczenie wwiercając się w nos jeszcze długo po zamknięciu torby. W wyborze pojemnika na szczególnie woniejące przekąski najlepiej kierować się jak największą szczelnością - z tego względu dobrze sprawdzają się hermetyczne opakowania.

Pojemnik na karmę Travelkit, 1,5 l Curver

Podając suchą karmę czy smakołyki - pamiętaj by zawsze zapewnić zwierzęciu dostęp do świeżej wody.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam Zwierzęta

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com