Czasami mimo tysiąca wybieganych kilometrów nie znajdujemy na stopach ani jednego odcisku czy otarcia. Szczęściarzy z takimi predyspozycjami jest jednak niewielu. Większość, a w szczególności osoby pokonujące bardzo długie dystanse, spotyka się z pewnymi problemami. Przy krótkich biegach wystarczy wybór wygodnych butów. A co można zrobić, by pomóc naszym stopom?  

 

Bieganie

 

1. Masowanie stóp

Ilość receptorów w stopie i połączeń z ciałem jest tak ogromna, że trudno nie wspomnieć jak ważny jest masaż stóp. My jednak musimy spojrzeć na nie pod kątem mechanicznym. Stopa, choć jej powierzchnia jest niewielka w stosunku do całego ciała, musi przenosić bardzo duże obciążenia, dlatego jej krótkie, drobne mięśnie mają prawo być zmęczone i wymagają regularnego masażu. Dodatkowo ścięgno Achillesa, które łączy się ze stopą, często przy mocno obciążającym treningu pozbawiane jest sprężystości oraz elastyczności, dlatego masaż tej okolicy jest równie istotny.

2. Wygodne buty

Od tego trzeba zacząć dbanie o stopy. Osoba biegająca nie może pozwolić sobie na bieganie w innych butach niż biegowe. Mówi się, że powinny być one większe o minimum jeden rozmiar, ale znam też takich, którzy czują komfort dopiero w butach większych o dwa rozmiary. Trzeba jednak pamiętać, by buty były odpowiednio dopasowane.

 

New Balance, buty do biegania, Fresh Foam, rozmiar 37,5

 

3. Specyfiki: talk, alantoina i pantenol

Jak poradzić sobie z częstymi otarciami? Odpowiedź jest prosta: za pomocą talku. Produkt ten osusza stopę i zapobiega otarciom. Jeżeli jednak mamy do czynienia z raną, czy mocno podrażnioną skórą, najlepiej zastosować specjalny plasterek z opatrunkiem. W kosmetyczce warto mieć także takie specyfiki jak maść z alantoiną czy plastry na odciski. Przy odparzeniach pomocny może się okazać pantenol lub kąpiel z naparem rumiankowym w chłodnej wodzie.

Warto wiedzieć, że stopom zmęczonym po długim treningu można ulżyć poprzez kąpiel w wodzie z solą, sodą lub ziołami. Źródłem pierwszego kontaktu w przypadku nawracających infekcji, czy innych niepokojących objawów, powinien być podolog. Szczególnie trudnym momentem u niektórych biegaczy są wrastające paznokcie. Problem ten często pojawia się po długich biegach czy startach i lubi nawracać. Wówczas warto mieć zaufanego lekarza, który nie doprowadzi do zakażenia i uśmierzy ból.

Dodatkowo można zastosować antyperspirant do butów, dzięki któremu zapewnimy przyjemniejszy zapach i zachowamy świeżość obuwia.

 

Nike, Buty męskie, Revolution 5 BQ3204 001, czarny, rozmiar 44

 

4. Skarpety

Osoby, które często dotyka problem otarć czy odparzeń, powinny zainwestować w skarpetki z termoaktywnych materiałów, które oddychają. Są one równie ważne co reszta stroju, powinny odprowadzać pot na zewnątrz, przynosząc stopie uczucie świeżości oraz komfortu. Dostępne są także skarpety z 5 palcami, które sprawiają, że skóra palców nie styka się bezpośrednio i nie ociera.

 

Columbia, skarpety damskie, Run Low Cut, pomarańczowy, rozmiar 35/38

 

5. Obcinanie paznokci

Choć to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, większość osób robi to źle. Paznokcie powinno się obcinać na prosto, tak aby płytka nie wrastała w skórę, co może być niesamowicie bolesne i męczące. Dodatkowo biegacz powinien regularnie złuszczać naskórek. W tym celu należy stosować peelingi. Na koniec takiej pielęgnacji warto nawilżyć skórę. Jeżeli mamy do czynienia z dużą warstwą zrogowaciałego naskórka, którego chcemy się pozbyć, warto zainwestować w krem z mocznikiem.

 

X-Socks, skarpety do biegania, Tennis X20046, biały, rozmiar 35/38

 

Więcej porad znajdziesz w pasji Biegam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock