Kompania braci”, 2001

Jeden z najwyżej ocenianych seriali w historii telewizji, powołany do życia przez Toma Hanksa i Stevena Spielberga, którzy trzy lata wcześniej pracowali razem przy „Szeregowcu Ryanie”.

Dziesięcioodcinkowa, wysokobudżetowa i przykładająca niezwykłą wagę do detali seria, skupia się na historii słynnej Kompanii E (506 Spadochronowego Pułku Piechoty należącego do 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych). Bohaterów poznajemy w momencie rozpoczęcia szkolenia w Camp Toccoa w stanie Georgia. Śledzimy ich udział w lądowaniu w Normandii, Operacji Market Garden oraz obronie Bastogne. Na koniec pojawia się także wątek kapitulacji Japonii.

„Kompania braci” opiera się na wspomnieniach żołnierzy i oficerów, z którymi scenariusz był konsultowany. Chociaż fabuła jest dość mocno rozbudowana, każdy odcinek skupia się na historii jednej postaci, ukazując przez jej pryzmat okrucieństwo wojny, moralne dylematy i osobiste tragedie. Produkcja zdobyła szereg branżowych nagród, w tym dwie najbardziej prestiżowe, Złoty Glob oraz Nagrodę Emmy. Warto obejrzeć także specjalny odcinek dokumentalny, „We Stand Alone Together”, w którym znalazły się wywiady z żyjącymi członkami Kompanii E. Całość dostępna jest w HBO Go.

 

 

Czas Honoru”, 2008-2014

Historia polskiego ruchu oporu, szeroko omawiana podczas szkolnych lekcji historii, dopiero nieco ponad dekadę temu stała się kanwą wysokobudżetowego (jak na warunki polskie) serialu telewizyjnego. Kręcony w historycznych lokalizacjach (m.in. na Krakowskim Przedmieściu, w Parku Skaryszewskim czy w Twierdzy Modlin), skupia się na losach żołnierzy Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych, znanych jako cichociemni.

Przeszkoleni w Wielkiej Brytanii, wiosną 1941 roku zostają zrzuceni na tereny okupowanej Polski, stając się sercem działań dywersyjnych Polskiego Państwa Podziemnego. „Czas honoru” śledzi zarówno ich losy wojenne, jak i powojenne, kiedy stali się „żołnierzami wyklętymi”. W rolach głównych kwiat polskiego młodego pokolenia aktorskiego i nie tylko: Antoni Pawlicki, Magdalena Różczka, Maciej Zakościelny, Maja Ostaszewska, Jan Wieczorkowski, Danuta Stenka i Daniel Olbrychski.

 

 

„Boardwalk Empire”, 2010-2014

Obsypany nagrodami i uwielbiany przez widzów na całym świecie serial stacji HBO opowiada o bogatym w gangsterskie rozgrywki okresie amerykańskiej prohibicji. Steve Buscemi wciela się w Nucky’ego Thompsona, luźno opartego na postaci Enocha L. Johnsona, który przez prawie 30 lat kontrolował polityczną i biznesową scenę Atlantic City. Jego bohater nie tylko fantastycznie odnajduje się w rzeczywistości, w której produkcja, sprzedaż i dystrybucja alkoholu są zakazane – przede wszystkim zbija na tym ogromny kapitał, budując sieć wpływów i uzależniając od siebie coraz więcej ludzi i instytucji.

Największymi zaletami serialu są bez wątpienia fabuła, w którą scenarzyści wpisali wiele prawdziwych wydarzeń oraz historycznych postaci; ogromna dbałość o stronę wizualną i przywiązanie do detali oraz, oczywiście, aktorski popis Buscemi’ego.

„Boardwalk Empire” nominowane było do aż 57 statuetek Emmy, wygrywając 20 (!) z nich; serial nagrodzono także Złotym Globem.

 

 

Downton Abbey”, 2010-2015

Najdroższy klejnot w koronie Juliana Fellowesa, scenarzysty i showrunnera produkcji znanych z niezwykłej dbałości o historyczne szczegóły, bogatych scenografii, kostiumów i dekoracji oraz, przede wszystkim, oddania ducha epoki  – na wszystkich szczeblach ówczesnego społeczeństwa.

„Downton Abbey” skupia się na losach szlacheckiej rodziny Crawleyów oraz ich wiernej służby, którzy przez sześć sezonów stają w obliczu różnorodnych wyzwań. Zaczyna się od poszukiwania dziedzica i ożenku najstarszej z córek, wyniosłej Mary Crawley; wszystkich mieszkańców majątku nie omija także okrutne dziedzictwo Wielkiej Wojny. Niesie ona ze sobą także wiele zmian w społeczeństwie, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość klasy wyższej, co w największą konsternację wprawia seniorkę rodu, znaną z bezkompromisowości i ciętego języka Violet Crawley  – w którą brawurowo wcieliła się Maggie Smith.

W 2019 roku do kin trafił pełnometrażowy film „Downton Abbey”, w którym bohaterowie przyjmują w swoim pięknym domu samą parę królewską.

 

 

„Peaky Blinders”, 2013-…

Serial, który zaczynał jako kameralna produkcja BBC Two, a stał się światowym fenomenem. Śledzimy losy rodziny Shelbych, pnących się po szczeblach ćwierć-legalnej kariery w świecie wielkiego biznesu i wielkiej polityki. Przewodzi im charyzmatyczny, wyrachowany Thomas (fenomenalny Cillian Murphy), podobnie jak jego bracia, Arthur i John (oraz miliony ich rówieśników) doświadczony walką w pierwszej wojnie światowej.

Na ekranie nie brakuje także silnych postaci kobiecych: rządzącej twardą ręką ciotki Polly czy działającej pod przykrywką policyjnej agentki Grace. Akcja rozpoczyna się w 1919 roku w przemysłowym, robotniczym Birmingham, ale w ciągu pięciu sezonów (ostatni miał premierę w sierpniu ubiegłego roku) wraz z bohaterami odwiedzamy m.in. Londyn i Nowy Jork. Twórcy zapowiedzieli powstanie szóstej i siódmej serii, jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy zostaną one wyemitowane.

„Peaky Blinders” zobaczyć można na Netfliksie.

 

 

„Mob City”, 2013

Jeden z najbardziej niedocenionych seriali ostatnich lat, który, mimo świetnych recenzji i dużego pozytywnego odzewu widzów, nie doczekał się drugiej serii. Dla stacji TNT stworzył go Frank Darabont („Zielona Mila”, „Skazani na Shawshank”), bazując na wspomnieniach oficerów, którzy w latach 40. XX wieku zwalczali w Los Angeles rozkwitającą zorganizowaną przestępczość.

„Mob City” skupia się na konflikcie między departamentem policji, dowodzonym przez legendarnego Williama Parkera, a gangsterami pod przewodnictwem Bugsy’ego Siegela, jednego z najsłynniejszych mafiosów swoich czasów. Skorumpowani funkcjonariusze, wystawne przyjęcia, drogie samochody, rodzące się gwiazdy filmowe  – wszystko to składa się na czas w historii Los Angeles określany mianem „noir”, świetnie oddanym w tym liczącym zaledwie sześć odcinków serialu.

W rolach głównych Jon Bernthal („The Walking Dead”, „Punisher”), Milo Ventimiglia („Kochane kłopoty”, „Tacy jesteśmy”) oraz Neal McDonough („Kompania braci”, „Gotowe na wszystko”). Wszystkie odcinki do obejrzenia na HBO Go.

 

 

„Telefonistki”, 2017-2020

Tym razem przenosimy się do kontynentalnej Europy, dokładniej zaś do Madrytu pod koniec lat 20., śledząc losy czterech przyjaciółek, rozpoczynających pracę w państwowej spółce telefonicznej. Otwarcie takiej placówki wzbudza ogromne zainteresowanie opinii publicznej, stając się synonimem postępu i nowoczesności. Na ekranie, poza pięknymi strojami, historyczną zabudową i pieczołowicie odtworzonymi detalami prawdziwie iberyjski temperament: dramaty, zdrady, intrygi, awantury i pojednania.

Historie bohaterek napisane są w przemyślany sposób, fabuła świetnie zgrywa się z autentycznymi wydarzeniami w Hiszpanii, pokazując przemiany społeczne i kulturowe, ówczesne mody i nastroje. Co ciekawe, „Telefonistki” czerpią garściami z formatu telenoweli  – pełno tu tajemnic i sekretów, których ujawnienie zmienić może los postaci  – dając dużą dozę emocji, wystrzegając się jednak banału i przaśności. Pierwsza część ostatniego, piątego sezonu, miała premierę na Netfliksie w lutym; data ukazania się drugiej nie jest jeszcze znana.

 

Jakie inne produkcje mogłyby się znaleźć w tym zestawieniu? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach! A jeśli chcecie dalej czytać o swoich ulubionych filmach, zapraszam na stronę Magazynu Empik Pasje do działu poświęconego pasji do oglądania.