Najlepsze seriale dla nastolatków

1. „Sex education” - Netflix

Nie da się ukryć, że najgłośniejsze seriale dla nastolatków przygotowują w ostatnich latach platformy streamnigowe. To one trzymają rekę na pulsie tego, co dziś najważniejsze w życiu młodych ludzi. I nie boją się tematów, które zazwyczaj peszą dorosłych. Jednym z pierwszych przełomowych tytułów, który podejmował niewygodny temat, był „Sex education”. Główny bohater - Otis (Asa Butterfield), jest synem słynnej seksuolożki Dr Jean F. Milburn (Gillian Anderson). Jest on dość przytłoczony jej zainteresowaniem jego życiem erotycznym. Ale posiadanie takiej matki to nie tylko niezręczne sytuacje domwoe, ale też realna wiedza. Otis, razem z przyjaciółką Maeve (Emma Mackey) rozpoczynają udzielanie porad innym nastolatkom ze szkoły. Serial jest pełen nie tylko błyskotliwych dialogów, wzruszających scen i nieporadnych pierwszych miłości, ale też realnej wiedzy - zarówno dla par heteroseksualnych jak i homoseksualnych - ich przedstawicielem jest m.in. przyjaciel Otisa - Eric (Ncuti Gatwa). 

2. „Atypowy” - Netflix

W „Atypowym" mamy właściwie podobne założenie jak „Sex education” - temat dla wielu jest tabu, ale jego nieznajomość może być rzeczywiście niebezpieczna dla wszystkich zainteresowanych. W tym serialu dla nastolatków wiodącą postacią jest Sam (Keir Gilchrist), który przechodzi okres dojrzewania, ale jest to u niego wyzwaniem większym niż u innych, bo jest on w spektrum autyzmu. Ten wstęp może brzmieć jak opis przygnebiającego serialu, jednak przez nagromadzenie paradoksów, śmiesznostek i nieporozumień wynikających z odmiennego postrzegania rzeczywistości powoduje, że „Atypowy" jest przede wszystkim zabawny i wzruszający. Świetny jest też obraz całego świata wokół, a głównie rodziców i siostry, którzy mając najlepsze intencje, bynajmniej nie są święci. A, i pokazuje też, ile wspólnego mają ludzie oraz... pingwiny. Obowiązkowa pozycja nie tylko dla osób zainteresowanych spektrum autyzmu, ale dla każdego, któ chce budowac swoją wrażliwość na świat.

3. „Euforia” - HBO Max

To najgorętszy tytuł ostatnich sezonów. Na czym polega fenomen serialu „Euforia”? Młodzi twórcy opowiedzieli o swoich rówieśnikach i znaleźli na to nowy, odpowiadający im język. Otrzymujemy portret zbiorowy grupy nastolatków. Każdy chce w niej zająć ważne miejsce. Jednocześnie w tych poszukiwaniach każdy jest mocno zagubiony: narkotyki, odwyki, seks, przemoc, wielkie sukcesy i wielkie upadki w social-mediach - to wszystko jest już od pierwszej mnuty pierwszego odcinka. Zastanawiający jest tu również obraz rodziców, bo jak rzadko w serialach o problemach nastolatków, jest tu pokazane, że to oni są jedną z przyczyn.

„Euforia” podbiła cały świat, a grająca Rue aktorka Zendaya jest jedną z najgłośniejszych, młodych gwiazd, którą obecnie możemy oglądać w filmie Diuna. Część druga”.

 

Zendaya
Zendaya
5/5
37,99 zł
Król rozrywki
Król rozrywki
4.8/5
26,99 zł
25,64 zł
Spódnica damska Tommy Hilfiger Zendaya Mettalic Rib Skirt elegancka-XS
Spódnica damska Tommy Hilfiger Zendaya Mettalic Rib Skirt elegancka-XS Tommy Hilfiger
0/5
380,77 zł
Promocja
418,47 zł  najniższa cena

759,00 zł  cena regularna

Effected
Effected
0/5
37,99 zł

4. SKAM, (norw. „Wstyd”), NRK - norweska telewizja publiczna

Jak najlepiej oddać realia świata współczesnych nastolatków? Pokazując ich życie przez pryzmat technologii, która stanowi jego centrum. Julie Andem, twórczyni norweskiego „SKAM”, który zgromadził widownię na poziomie 1/5 populacji całego kraju, wyszła właśnie z tego założenia. I tak, pojedyncze sceny, stylizowane na kręcone za pomocą telefonu, pojawiały się w sieci w czasie „rzeczywistym” - jeżeli pięć przyjaciółek z liceum, Noora, Chris, Vilde, Eva, Sana, są akurat w szkole, to fragment ten emitowano w poniedziałkowy poranek; jeżeli zaś dziewczyny szły na imprezę w piątkowy wieczór, sceny te pojawiały się właśnie wtedy. Dopiero po tygodniu takich „wrzutek”, NPR umieszczał na swoich stronach cały odcinek. Zabieg ten, połączony z fabułą skupioną na codzienności nastolatków z Oslo, dał efekt zaglądania do intymnego, osobliwego wideodziennika i zdecydował o sukcesie całego formatu. Powstały cztery sezony, a w każdym z nich narratorką była inna bohaterka. „SKAM” odniósł też ogromny, międzynarodowy sukces, gromadząc wielomilionową widownię oraz tworząc zaangażowaną społeczność fanów serialu.

Każdy z czterech książkowych tomów zawiera scenariusz jednego z sezonów wyemitowanych pomiędzy 2015 i 2017 rokiem. W książkach znajdziemy ponadto nieuwzględnione w serialu sceny, wycięte podczas montażu kwestie, napisane na nowo prologi i epilogi, jak również komentarze twórczyni SKAM, Julie Andem, oraz nieupubliczniane wcześniej notatki.

 

5. „Skins” („Kumple”), E4

Seriale o „trudnej młodzieży” - lub, po prostu, o młodych ludziach z ich problemami, radościami i całą narracją dorastania - to dziś duży fragment serialowego rynku. Kiedy jednak „Skins” (emitowany w Polsce jako „Kumple”) zadebiutował w brytyjskim kanale E4 w 2007 roku, takich bohaterów mainstreamowa telewizja jeszcze nie widziała. Owszem, mieliśmy chociażby „Freaks and geeks”, „Beverly Hills 90210” czy „Buffy: Postrach wampirów”, jednak w produkcjach tych próżno było szukać niekończącego się potoku imprez, alkoholu, narkotyków, seksu, wulgaryzmów i niejednokrotnie bardzo niespodziewanych zwrotów akcji. A wszystko to w ramach niezwykle wciągającej opowieści o problemach nastolatków z Bristolu, zmagających się z uzależnieniami, osamotnieniem, zaburzeniami odżywiania, rodzinnymi dramatami czy niechcianymi ciążami. Powstało łącznie sześć sezonów - po dwa na każdą „generację” uczniów tego samego bristolskiego liceum - oraz coś na kształt spin-offu, w którym zobaczyliśmy troje bohaterów (Cassie, Effy i Cooka) kilka lat po zakończeniu ich wątków. Co ciekawe, kompletną klapą okazał się za to amerykański remake „Skins”, który anulowano po zaledwie jednym sezonie.

 

6. „Gossip Girl” („Plotkara”), CW

Serial dla nastolatków, który wyznaczył kierunek podobnych produkcji na kolejną dekadę i wciąż jest inspiracją dla ich twórców. Blake Lively, Ed Westwick, Chace Crawford, Leighton Meester i Taylor Momsen, odtwórcy głównych ról, stali się bohaterami masowej wyobraźni dzięki sportretowaniu bogatych, uprzywilejowanych nastolatków z nowojorskiego Upper East Side na Manhattanie. Jako że „Plotkara” była adaptacją bestsellerowej powieści Cecily von Ziegesar, przed jej twórcami postawiono niełatwe zadanie - odwieczny problem sprostania oczekiwaniom fanów oryginalnej książki. Producenci podjęli duże ryzyko dość szybko, w finale pierwszego sezonu odchodząc od oryginalnej fabuły, co, ostatecznie, okazało się być dobrą decyzją i pozwoliło na odmienne rozwinięcie tak akcji, jak i postaci. Dzisiaj „Gossip Girl” postrzegana jest w kategoriach popkulturowego fenomenu, który spopularyzował komunikację mobilną i media społecznościowe, a także… wyznaczał modowe trendy. W Polsce wszystkie sezony obejrzeć można na Netfliksie. A na HBO Max - nową wersję opowieści o elicie.

 

 

7. „Misfits”, („Wyklęci”), Channel 4

Świetny serial dla nastolatków produkcji Channel 4, opowiadający o grupie młodzieży z Londynu (na przestrzeni pięciu sezonów bohaterowie zmieniali się), którzy, w związku z tajemniczą elektryczną burzą, zyskali bardzo dziwne i zaskakująco użyteczne „moce”. Mamy więc Nathana (Robert Sheenan), który jest nieśmiertelny; Simona (Iwan Rheon), który jest niewidzialny, czy też Curtisa, który posiadł moc manipulowania czasem. Wszyscy odbywają prace społeczne w związku z wykroczeniami, których się dopuścili, oczywiście pod superwizją niezbyt przyjaznych i rozgarniętych kuratorów. Przygody, które ich spotykają, mocno zabarwione są absurdalnym, brytyjskim humorem i ukazują w większości dość antyspołecznych bohaterów w sposób, który nie tylko przyczynił się do ogromnego sukcesu serialu wśród widzów, ale i licznych nagród. W 2010 roku „Misfits” nagrodzono bowiem prestiżową statuetką BAFTA dla Najlepszego Serialu Dramatycznego. Mówiło się też o potencjalnej wersji kinowej, do której powstania jednak nigdy nie doszło.

 

   

8. „13 powodów”, Netflix

Serial Netfliksa, w pierwszym sezonie będący adaptacją powieści pod tym samym tytułem, odbił się szerokim echem na całym świecie. Jego producentka, aktorka i piosenkarka Selena Gomez podkreślała w wywiadach, iż bardzo zależało jej, aby wreszcie w odpowiedni, wiarygodny sposób sportretowano pokolenie współczesnych nastolatków, nękane plagą bullyingu i cyberbullyingu, samobójstw, uzależnień i przemocy seksualnej pomiędzy rówieśnikami. Po tym, jak pierwsza seria spotkała się z krytyką za rzekome „romantyzowanie” samobójstwa - pokazanego na przykładzie Hannah Baker, wrażliwej, jednak niepozbawionej wad nastolatki, która przed odebraniem sobie życia zostawia przyjaciołom trzynaście nagranych na kasety magnetofonowe taśm-wyznań, które wyjaśnić mają motywy jej decyzji - druga odsłona została naszpikowana ostrzeżeniami i apelami do znajdujących się w trudnej sytuacji młodych odbiorców.

 

9. „Pretty Little Liars” („Słodkie kłamstewka”), Freeform

Początkowo posądzany o dużą „inspirację” i niejako wzorowanie się na „Plotkarze”, „Pretty Little Liars” stał się serialowym fenomenem. Przygody czterech nastolatek - Spencer, Arii, Hannah i Emily - dręczonych przez niejakiego „A” i chcących rozwikłać zagadkę śmierci swojej przyjaciółki Alison niepozbawione są fabularnych wad, przede wszystkim jednak śledzenie ich staje się przyjemnością narkotyczną. Dzisiaj śmiało powiedzieć można, że to serial dla nastolatków stworzony do binge watchingu, jednak powstał na kilka lat przed upowszechnieniem się serwisów streamingowych, zaś dzięki nim wciąż pozostaje niezwykle popularną wśród fanów na całym świecie.

10. „Riverdale”, CW

Serial oparty na postaciach z uniwersum Archie Comics, z sezonu na sezonu coraz bardziej „luźno”. Mieszkający w tytułowym Riverdale „chłopiec z okładki” Archie Andrews, dociekliwa i porządkowana Betty Cooper, dziennikarz-kronikarz Jughead Jones i dziedziczka mafijnego imperium Veronica Lodge rozwikłują kryminalne zagadki, ścigają morderców, narkotykowych baronów i przywódców podejrzanych ruchów religijnych. Pierwsza seria, skupiająca się na tajemnicy śmierci Jasona Bloosoma, była zdecydowanie najlepszą pod względem fabularnego dopracowania i zachowania realiów życia „zwykłych” nastolatków. Później scenarzyści wyraźnie postanowili zaczerpnąć z komiksowych korzeni produkcji, stawiając na wątki może nie nadprzyrodzone, ale z pewnością niezbyt prawdopodobne i mało wiarygodne, takie jak 17-letnia Veronica prowadząca nielegalne kasyno, zakłady poprawcze wyglądające jak ciężkie więzienia z czasów amerykańskiego Wielkiego Kryzysu czy młodociane gangi operujące niczym służby specjalne. Wciąż jednak jest to serial, który ogląda się z przyjemnością, jeżeli nie bierze się go zbyt serio. 

 

11. „Gilmore Girls”/„Kochane kłopoty” WB, CW

Tak jak nowsze seriale pokazują problemy nastolatków nierzadko w dość ostry sposób, tak starsze - są pełne ciepła, zrozumienia i melancholii. Tak jest chociażby w  „Gilmore Girls” (pierwszy odcinek został wyemitowany w 2000 roku) znanym w Polsce pod tytulem „Kochane kłopoty”. Tytułowymi dziewczynami są Rory (Alexis Bledel) i Lorelai (Laurel Graham) - córka i matka. Poznajemy je w momencie, kiedy Rory ma 16 lat - tyle, ile jej matka gdy ją urodziła. Mają świetny kontakt ze sobą i całym miasteczkiem, w którym żyją. Jedymi osobami, z którymi jest najtrudniej są rodzice Lorelai. Kolejne odcinki kilku sezonów pokazują blaski i cienie czasu dorastania, wyzwania związane ze zmianą szkoły, kłopoty finansowe, perypetie codzienności i beztroskę wczesnych lat 2000. Serial dla nastolatków i nie tylko, idealny na poprawę humoru! A ci, którzy już go znają mogą zobaczyć powrót do Stars Hollow po latach w kontynuacji Netfliksa Kochane kłopoty: rok z życia”.

Co jeszcze warto zobaczyć? Daj znam znać w komentarzu! Bądź na bieżąco i zaglądaj do artykułów z naszej Pasji Oglądam.

Okładka: materiały prasowe.