Odświeżacze a pochłaniacze zapachów – co jest lepsze?

Zadaniem odświeżaczy powietrza jest przede wszystkim zamaskowanie przykrych zapachów. Nie służą one do ich usuwania, a mają jedynie na celu sprawienie, że stają się mniej wyczuwalne. Jest to zazwyczaj wystarczające w przypadku krótkotrwałego brzydkiego zapachu lub wtedy, gdy chcesz po prostu odświeżyć pomieszczenie. Kiedy borykasz się na przykład z intensywnym zapachem zwierzęcej sierści, dymu papierosowego lub farby, najlepiej zastosować najpierw pochłaniacz woni. Gdy uporczywy zapach zniknie, możesz zastąpić go innym za pomocą odpowiedniego odświeżacza.

 

Leaves Listki odświeżające powietrze BRAIT Night Sapphire Bouquet of Leaves, 50ml

 

Jaki zapach powinien mieć odświeżacz do powietrza?

Wybór zapachu to kwestia bardzo indywidualna. Wiele osób ceni sobie zapachy kwiatowe, które pozwalają przenieść się do bajecznego lub egzotycznego ogrodu. Popularne są także wonie inspirowane zapachami owoców, zwłaszcza cytrusów. Potrafią one być bardzo orzeźwiające i wprowadzać poczucie wyjątkowej świeżości. Skutecznie maskują też nieprzyjemne zapachy. Wśród innych często używanych aromatów są te imitujące woń morskiej bryzy, co pozwala przenieść się myślami na słoneczne plaże. Czasami można też spotkać bardziej domowe zapachy, takie jak świeże pranie albo słodkie wypieki. W okresie świątecznym możesz też trafić na wyjątkowe mieszanki korzenne lub inspirowane zapachem naturalnej choinki.

 

Inteligentny pochłaniacz zapachów Petoneer Smart Odor Eliminator

 

Trwałość i intensywność odświeżacza zapachowego

Ładne zapachy pozostają przyjemne dla nozdrzy tylko wtedy, gdy nie są zbyt intensywne. Nawet najwspanialsza woń może bowiem zmęczyć i szybko stać się wręcz nieznośna. Warto zatem zwrócić uwagę na poziom intensywności danego odświeżacza. Nie należy kupować zbyt mocnych rozpylaczy do małych pomieszczeń, ponieważ będą one za bardzo przytłaczać. W kontekście intensywności ważna jest też trwałość. Najlepszej jakości odświeżacz będzie pozostawiał przyjemną woń nawet przez kilka godzin po rozpyleniu.

Klasyczny odświeżacz powietrza w sprayu

To rozwiązanie wybierane najczęściej przede wszystkim ze względu na atrakcyjne ceny. Aerozole są zazwyczaj stosunkowo tanie i pozwalają na efektywne wykorzystywanie wtedy, gdy tego potrzebujesz. Nadają się do szybkiego odświeżenia całego domu lub tylko jednego pomieszczenia, na przykład łazienki. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że opakowanie zazwyczaj nie jest atrakcyjne wizualnie, wiec nie da się go zgrabnie wpasować w wystrój domu. Służy zatem jako dobre rozwiązanie doraźne, ale raczej nie na stałe. Przykładem może być produkt Brait Air Care 3in1.

 

Odświeżacz powietrza BRAIT Air Care 3in1, Fresh Linen, 300ml

 

Gdzie sprawdzi się elektryczny odświeżacz powietrza?

Elektryczny odświeżacz powietrza działa po podłączeniu go do gniazdka. Stopniowo uwalnia delikatny zapach przez cały czas, gdy jest włączony, dzięki czemu skutecznie odświeża pomieszczenie praktycznie przez cały dzień. Dobrze maskuje nieprzyjemną woń, wiec sprawdzi się do długotrwałego odświeżania domu. Zaletą tego rozwiązania jest dostępna w wielu modelach regulacja poziomu intensywności zapachu. Da się ją zatem dowolnie dopasować do własnych potrzeb. Oprócz tego urządzenie zawsze możesz wyłączyć i ponownie uruchomić, gdy będziesz tego potrzebować. Polecanym modelem jest na przykład Felce Azzurra Classic.

 

Elektryczny odświeżacz powietrza FELCE AZZURRA Classic, 20 ml

 

Automatyczne odświeżacze powietrza z czujnikiem ruchu

Urządzenia tego typu najlepiej pasują do różnych aranżacji. Ich obudowa jest bowiem bardzo subtelna i często naprawdę elegancka, dlatego potrafi świetnie wtopić się w otoczenie i być praktycznie niewidoczną. Na pierwszy rzut oka trudno zorientować się, czym jest zgrabny element wystroju pokoju. Odświeżacze tego typu reagują na ruch – gdy ktoś obok nich przejdzie lub poruszy dłonią, wówczas uwalniana jest woń. Należy zatem pamiętać o odpowiednim ustawieniu tego typu odświeżacza. Jeśli powiesisz go w miejscu, gdzie często przechodzą różni ludzie, to zapas bardzo szybko się wyczerpie. Zbyt często uwalniana woń może się ponadto stać zbyt intensywna. Powieszony w odpowiednim miejscu będzie za to świetnie spełniał swoją rolę.

Odświeżacz powietrza do domu w formie żelu

Odświeżacze żelowe mają formę, która w niczym nie przypomina tych przedstawionych powyżej. Są one sprzedawane w specjalnych paczkach, które otwiera się, a zawartość rozprowadza na tackach. Można także pozostawić całość w oryginalnym opakowaniu. Charakterystyczną cechą tego typu odświeżaczy jest ich intensywność. Bardzo szybko i dokładnie odświeżają one nawet bardzo brzydko pachnący pokój. Utrzymują też zapach dość długo, zatem są wydajne. Niestety na małych powierzchniach woń może szybko stać się zbyt intensywna, wiec należy uważać z ilością produktu. Przykładem tego typu odświeżacza jest K2 Maxima.

 

K2 Maxima Lemon 50ml: Odświeżacz powietrza w żelu

 

Odświeżacze powietrza z patyczkami

Małe flakoniki z drewnianymi pałeczkami wystającymi z ich wnętrza to jedna z bardziej dekoracyjnych form odświeżaczy. Są one eleganckie i spełniają dwie funkcje: przede wszystkim odświeżają pomieszczenie subtelnym zapachem, ale też ozdabiają je ładnym wyglądem. Mogą stanowić ciekawy element aranżacji, a przy tym stopniowo uwalniają zapach. Przekłada się to na ich wydajność, która jest naprawdę wysoka. Polecany produkt to na przykład ten od firmy Pachnąca Szafa.

 

Dekoracyjny odświeżacz powietrza PACHNĄCA SZAFA Bergamotka i Jedwab, 90 ml

 

Jak sprawdzić, czy odświeżacz powietrza jest bezpieczny?

Niestety, nie wszystkie odświeżacze są dobre dla naszego zdrowia. Producenci czasami umieszczają w ich składzie substancje, które mogą mieć szkodliwy wpływ na organizm. Warto zatem przed każdym zakupem prześledzić skład wybranej rzeczy. Lotne związki takie jak destylaty ropy, benzyna lub formaldehyd podrażniają oczy i błony śluzowe, a na dłuższą metę mogą powodować choroby układu oddechowego, takie jak astma.

Wybór odpowiedniego odświeżacza powietrza nie zawsze jest łatwy. Mamy nadzieję, ze dzięki naszym poradom wiesz już czego szukać.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock