Spis treści:

  1. Co to jest OCM?
  2. Zalety OCM i mycia twarzy olejkami
  3. Jaki olej wybrać do OCM?
  4. Jak zrobić odpowiednią mieszankę olejów dla swojej skóry?
  5. Oleje do cery suchej
  6. Oleje do cery tłustej i trądzikowej
  7. Oleje do cery wrażliwej i naczynkowej
  8. Metoda OCM krok po kroku

Co to jest OCM?

Nie każdy lubi olejki, a powodów może być kilka. Choćby ich „tłusta” konsystencja, obawa przed zablokowaniem porów skóry i wreszcie dziwnym uczuciem „klejenia”. Otóż w przypadku OCM wątpliwości można szybko rozwiać. Jednak na początek rozwińmy tajemniczy skrót.

Oil Cleansing Method, czyli z angielskiego metoda olejowego oczyszczania, polega na stosowaniu mieszanki odpowiednio dobranych olejów zamiast płynu czy żelu do mycia twarzy. Ten pomysł przyszedł do nas z Korei i jak wszystkie azjatyckie patenty na piękną cerę, szybko się przyjął i stał częścią urodowej rutyny.

 

Apis Orientalny olejek do masażu twarzy

 

Zalety OCM i mycia twarzy olejkami

Z jednej strony głęboko, a z drugiej bardzo łagodnie – oleje potrafią oczyszczać skórę niezwykle skutecznie. Zgodnie z zasadą, według której tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, oleje usuwają sebum, odblokowują pory, zmywają nawet najcięższy makijaż z twarzy i powiek. Jednak wszechstronność w oczyszczaniu to nie wszystko. Co ważne, oleje są łagodne i bezpieczne dla skóry oraz nie zmieniają jej lekko kwaśnego pH.

Ważnym plusem jest masaż twarzy, którego wymaga metoda OCM, a zalety są oczywiste. Wystarczy kilka minut głaskania i rozcierania, by skóra była dotleniona i gładsza. Niezależnie od rodzaju cery, problemów związanych z nadmiarem sebum, odwodnieniem, wiotkością czy rozszerzonymi naczynkami, oleje poprawią stan skóry. A wszystko pod warunkiem odpowiedniego doboru olejów do skóry, ponieważ w metodzie olejowej należy je łączyć.

Podstawą i bazą każdej mieszanki jest znany od lat olej rycynowy o właściwościach antyseptycznych, przeciwzapalnych i wreszcie głęboko oczyszczających. Dodatkowo stosuje się oleje dobrane do rodzaju cery i jej specyficznych wymagań. Efektem zabiegu jest prawidłowa równowaga hydrolipidowa, mniej widoczne pory, mniej zaskórników, nawilżona, gładka i rozświetlona cera o wyrównanym kolorycie. Poza tym regularnie stosowana metoda OCM wzmacnia skórę oraz zwiększa jej odporność na zanieczyszczone powietrze. A w przypadku cer dojrzałych, opóźnia procesy starzenia.

 

Mohani Olej rycynowy

 

Jaki olej wybrać do OCM?

Najważniejsza zasada związana z wyborem oleju do oczyszczania twarzy to ta, w której kierujemy się stanem skóry, jej rodzajem i potrzebami. Dalej należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chcesz sama łączyć, testować oraz dobierać oleje, czy wolisz wersję ekspresową, a więc gotowy kosmetyk z olejami do OCM? Warto zawsze wybierać oleje naturalne, a więc te tłoczone na zimno i nierafinowane. W metodzie OCM podstawą jest mieszanka olejów, a w jej składzie zawsze obecny olej rycynowy oraz dobrany do skóry olej nośnikowy czasem nazywany bazowym. Przejdźmy więc do rodzajów cery i problemów z nią związanych. Dla ułatwienia poniżej znajdziesz listę olejów wraz z gotowymi proporcjami.

 

OnlyBio Olejek do demakijażu

 

Jak zrobić odpowiednią mieszankę olejów dla swojej skóry?

Zanim zmieszasz oleje i wypróbujesz na własnej skórze, pamiętaj, że poniższe proporcje można zmieniać, by osiągnąć własne połączenie idealne. Poza dwoma podstawowymi olejami są przecież olejki eteryczne, które dodawane w niewielkich ilościach (10 kropli na 100 ml oleju) pielęgnują, pachną i uprzyjemniają aplikację. Jednak o jednym trzeba wiedzieć: każdy składnik mieszanki może okazać się dla skóry wyzwaniem, spowodować podrażnienie albo zwyczajnie nie spełnić twoich oczekiwań, dlatego na początek warto połączyć tylko dwa podstawowe oleje i obserwować, jak zareaguje skóra.

 

Biolavit Olejek eteryczny z drzewa różanego

 

Oleje do cery suchej

10% oleju rycynowego oraz 90% oleju bazowego na przykład oliwy z oliwek, oleju ze słodkich migdałów lub awokado

Oleje do cery tłustej i trądzikowej

30% oleju rycynowego oraz 70% oleju bazowego na przykład oleju lnianego, sezamowego, ryżowego lub jojoba.

Oleje do cery wrażliwej i naczynkowej

20% oleju rycynowego oraz 80% oleju bazowego na przykład z orzechów laskowych, pestek winogron lub ogórecznika.

 

Your Natural Side Nierafinowany olej jojoba

 

Metoda OCM krok po kroku

Zanim sięgniesz po olej, przygotuj sobie niewielkie bawełniane ściereczki, ręczniki lub muślinowe myjki. Będą potrzebne do zmycia oleju z twarzy.

  1. Umyj dłonie i zwilż delikatnie twarz ciepłą wodą.
  2. Rozetrzyj niewielką ilość mieszanki olejów w zagłębieniu dłoni.
  3. Rozprowadź olej na twarzy następnie masuj delikatnie, kolistymi ruchami wykorzystując opuszki palców i całe dłonie.
  4. Ściereczkę zwilżoną ciepłą wodą (może być bardzo ciepła) połóż na twarz jak kompres i zrelaksuj się choć przez dwie-trzy minuty.
  5. Wypłucz ściereczkę i znów przyłóż do twarzy, ale tym razem delikatnie przecierając skórę. (Ten etap możesz powtarzać do dwóch, trzech razy)
  6. Wypłucz ściereczkę w bardzo zimnej wodzie i przetrzyj nią skórę twarzy. To świetna metoda na obkurczanie porów.
  7. Na koniec osusz twarz ręcznikiem lub chusteczką, spryskaj mgiełką lub tonikiem, a potem wmasuj serum, krem lub ulubiony kosmetyk nawilżający.

 

Mohani Muślinowa ściereczka do mycia twarzy

 

Więcej porad pielęgnacyjnych znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock