„Ulisses” James Joyce

Uchodzi za jedną z najtrudniejszych w przyswojeniu powieści – w sieci znaleźć można całe przewodniki, jak sobie z opasłym dziełem Jamesa Joyce’a poradzić. Przekład na język polski zajął Maciejowi Słomczyńskiemu 13 (!) lat.

To pierwsze tak popularne dzieło wykorzystujące technikę strumienia świadomości i eksperymentujące z różnymi gatunkami literackimi: z prozą i parodią na czele. W głównym bohaterze, wędrującym po ulicach Dublina Leopoldzie Bloomie, odnaleźć można cechy innej wielkiej postaci – Homerowskiego Odyseusza.

W 1922 roku, czyli w momencie wydania (o co Joyce walczył kilkanaście lat) „Ulisses” uznany został za książkę nieudaną, a nawet „nieprzyzwoitą”. Sto lat później stanowi arcydzieło i pozycję, której wręcz „nie wypada” nie przeczytać.

 

„Ulisses”  James Joyce

 

„Lalka”, Bolesław Prus

Dziś zapewne trudno to sobie wyobrazić, ale jedna z najbardziej lubianych przez uczniów, obszernych lektur w czasach swojego wydania wzbudzała spore kontrowersje. Prusowi zarzucano przede wszystkim niekonsekwencję fabularną i pesymistyczny wydźwięk powieści. Jednak już w dwudziestoleciu międzywojennym „Lalkę” uznano za klasyczny utwór pozytywizmu i wpisano w szkolny kanon. Doceniano przede wszystkim realistyczne ujęcie ówczesnych problemów społecznych, krytykę kultu pieniądza oraz umiejętność sprawnego łączenia cech przeciwstawnych (pozytywizmu z romantyzmem czy realizmu z idealizmem). Najlepiej widać to oczywiście w postaci Stanisława Wokulskiego, człowieka o dwóch obliczach: zimnego, twardo stąpającego po ziemi oraz zakochanego, nieracjonalnego romantyka. Główna postać kobieca, Izabela Łęcka, to zaś wzorcowa przedstawicielka swojej epoki, bardziej dbająca o konwenanse niż o prawdziwe uczucie. Powieść, którą po ponad 120 latach wciąż czyta się rewelacyjnie.

 

„Lalka” Bolesław Prus

 

„Kroniki Diuny”, Frank Herbert

Lektura trudna, ale wynagradzająca. Siedem obszernych tomów składa się na wyjątkową, epopeiczną wręcz opowieść o wszechświecie opętanym chęcią kontroli nad złożami melanżu –  substancji przedłużającej życie i dającej zdolności jasnowidzenia.

Akcja toczy się w bardzo dalekiej przyszłości (w przybliżeniu w 24 tysiącleciu), ludzkość rozsiana jest po kosmosie, a panujący porządek polityczny został ustanowiony w trakcie trwającej 1000 lat wojny człowieka z myślącymi maszynami i robotami.

„Diuna” to połączenie świetnej powieści przygodowej i sagi walczących o wpływy feudalnych rodów, z zaskakująco aktualnymi odniesieniami do współczesnych dylematów ekologicznych. Szczególnie warta polecenia przed premierą nowej adaptacji filmowej w reżyserii Denisa Villeneuve i z Timothée Chalametem w roli głównej.

 

Książki z cyklu  „Kroniki Diuny”  Frank Herbert

 

„Wojna i pokój”, Lew Tołstoj

Jedna z najbardziej uznanych powieści w historii, będąca wciąż aktualnym i uniwersalnym klasykiem światowej literatury i mająca status rosyjskiej epopei narodowej. Poznajemy losy kilku rodów stających w obliczu inwazji Francji w 1812 roku oraz wojen napoleońskich. Niezwykle istotne jest świetnie i wiernie oddane tło historyczne: nie znajdziemy u Tołstoja „romantycznego” obrazu wojny czy wychwalania jej jako „przygody”. Realizm pogłębia także ujęcie bohaterów z różnych klas społecznych, ich motywacji i sposobów na przetrwanie dziejowej zawieruchy.

„Wojna i pokój” odcisnęła swoje piętno na wielu późniejszych, wybitnych twórcach – Ernest Hemingway zwykł mawiać, iż „opisywania wojny nauczył się od Tołstoja” – a wśród jej największych fanów znaleźli się m.in. Fiodor Dostojewski i Gustave Flaubert.

 

„Wojna i pokój" Lew Tołstoj

 

„Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell

Akcja powieści rozgrywa się na amerykańskim Południu w czasie wojny secesyjnej. Śledzimy losy Scarlett O’Hary, córki bogatego plantatora bawełny, wiodącej beztroskie życie dzięki pracy wyzyskiwanych niewolników. Podobnie jak wielu mieszkańców Południa, wybuch konfliktu z Północą przyjmuje wręcz z entuzjazmem, licząc na szybkie zakończenie wojny i zachowanie dotychczasowych praw oraz obyczajów.

Na pierwszym planie mamy oczywiście nie tylko bitewne, ale przede wszystkim sercowe zawieruchy: niespełnioną miłość Scarlett do Ashleya Wilkesa, który wybiera na żonę jej skromną, dobroduszną kuzynkę, niezbyt udane małżeństwo z Charlesem Hamiltonem oraz wielkie uczucie do bogatego kapitana, Rhetta Butlera.

Na motywach „Przeminęło z wiatrem” powstała słynna ekranizacja z 1939 roku, z Vivien Leigh i Clarkiem Gable w rolach głównych.

 

„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell

 

„Opowieść o dwóch miastach”, Charles Dickens

Akcja toczy się pod koniec XVIII wieku, a tytułowe „dwa miasta” to Londyn i Paryż, stanowiące tło dla losów głównych bohaterów, Francuza Karola Darnaya oraz Anglika Sydneya Cartona. Widzimy francuską stolicę przed wybuchem Rewolucji, widzimy społeczne nierówności i niepokoje, widzimy rodzący się bunt. Obserwujemy także burzliwą rywalizację o serce Łucji Manette, córki doktora Manette, uwolnionego po 18 latach niesprawiedliwej odsiadki w paryskiej Bastylii.

Lektura wielowątkowa, wielobarwna, wciągająca i ze świetnie skonstruowanymi postaciami, z budowanym powoli napięciem i wyciskającym łzy zakończeniem. „Opowieść o dwóch miastach” jest jedną z najlepiej sprzedających się powieści w historii: do tej pory zakupiono ponad 200 milionów egzemplarzy w kilkudziesięciu różnych językach.

 

„A Tale of Two Cities. Opowieść o dwóch miastach” w wersji polsko-angielskiej

 

„Myszy i ludzie” John Steinbeck

Obowiązkowa pozycja na każdej czytelniczej liście. Osadzona w czasie Wielkiej Depresji w Stanach Zjednoczonych, kontrowersyjna opowieść o przyjaźni dwóch migrantów z Kalifornii, George’a Miltona i Lenniego Smalla. Pełni nadziei i naznaczeni tragedią pracują ramię w ramię celem ziszczenia swojego największego marzenia, czyli posiadania własnej ziemi oraz inwentarza. Tułając się od rancza do rancza, oferując swoje usługi, pogłębiają swoją niełatwą, skomplikowaną relację – nadając jednocześnie nowe znaczenie słynnemu „amerykańskiemu snowi”.

„Hrabia Monte Christo”, Aleksander Dumas

Chociaż najpopularniejszym dziełem Aleksandra Dumasa są „Trzej Muszkieterowie”, to właśnie „Hrabia Monte Christo” uchodzi za lekturę trudną i wymagającą. Jest także uważana za najwybitniejsze dzieło w jego dorobku.

Edmond Dantès zostaje fałszywie oskarżony i uwięziony bez przeprowadzenia procesu. Osadzony w fortecy u wybrzeża Francji, na wyspie Monte Christo, opracowuje plan ucieczki, który ostatecznie udaje mu się z sukcesem przeprowadzić. Swoje życie na wolności dedykuje zemście na tych, którzy pozbawili go wolności i odebrali mu młodość.

„Hrabia Monte Christo” w momencie wydania w 1844 roku był ogromnym sukcesem komercyjnym i finansowym, jednak już 20 lat później trafił na Indeks Ksiąg Zakazanych Kościoła Katolickiego.

 

„Hrabia Monte Christo” Aleksander Dumas

 

„Krótka historia czasu”, Stephen Hawking

Stephen Hawking słynął z popularyzacji nauki i przystępnego tłumaczenia nawet najtrudniejszych zjawisk. A zajmował się wyjątkowo abstrakcyjną i niełatwą w wyjaśnieniu astrofizyką, którą cierpliwie i z pomysłem przedstawiał na kartach swoich książek.

„Krótka historia czasu” należy do tych najpopularniejszych pozycji naukowych w historii i od pierwszego wydania w 1988 roku wciąż znajduje sobie nowych fanów. Brytyjski uczony omówił w niej historię kosmologii oraz jej rozwoju, poczynając od antycznej Grecji, aż na odkryciach z lat 80. XX wieku kończąc.

 

„Krótka historia czasu” Stephen Hawking

 

Jakie książki znajdują się na waszej liście "pozycji obowiązkowych" na 2021 rok? Dajcie nam znać w komentarzach. A jeśli chcecie dalej czytać o swoich ulubionych autorach i ich dziełach, koniecznie zajrzyjcie na stronę Empik Pasje. Magazyn Online do działu poświęconego pasji do książek

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock