Hakuna Matata – „Król Lew”

Bajka o Simbie i Nali miała swoją premierę w 1994 roku, ale znają ją nie tylko millenialsi. Czy to za sprawą uniwersalnych wartości, czy kolejnych części oraz wersji kinowej, animacja wciąż cieszy się ogromną sympatią widzów. Poza tym tekst piosenki „Hakuna matata” oraz płynący z niej przekaz radowania się życiem wbrew przeciwnościom, na stałe zagościły w popkulturze. Tytuł utkano ze słów w języku Suahili, czyli narzecza powszechnie używanego w Afryce w Kongo, Kenii, Tanzanii i Ugandzie. Oznaczają one „nie martw się” – dokładnie to chcieli Simbie przekazać Timon i Pumba w momencie pierwszego spotkania.

 

 

Mam tę moc – „Kraina Lodu”

Piosenka z nieco nowszej animacji Disneya. „Kraina Lodu” weszła na ekrany kin w 2013 roku. Z miejsca skradła serca (małych i dużych) widzów, między innymi za sprawą oprawy muzycznej. Chociaż bajka przyniosła nam kilka świetnych numerów, to jednak „Mam tę moc” śpiewaliśmy najgłośniej. Z resztą kawałek doceniła także Akademia Filmowa – anglojęzyczna wersja „Let it go” otrzymała Oscara w kategorii Najlepsza piosenka oryginalna.

 

 

Pół kroku stąd – „Vaiana. Skarb oceanu”

Vaiana i jej przyjaciele do kin zawitali w 2016 roku, a piosenka „Pół kroku stąd” bardzo szybko stała się wielkim hitem. Doczekaliśmy się dwóch wersji polskich. Jedną z nich wykonywała Natalia Nykiel, a drugą (w wersji kinowej) zaśpiewała Weronika Bochat. Utwór doskonale oddaje charakter tytułowej postaci oraz rozterek, jakie nią kierują. Niektórzy uważają ją za hymn niezależnych dziewczyn, które marzą o wielkich przygodach.

 

 

Ani słowa – „Herkules”

Wracamy do klasyki Disneyowskich bajek, które z pewnością pamiętają osoby, które dorastały w latach 90., bo debiutowała w 1997 roku. Opowieść o mitycznym herosie chcącym powrócić na Olimp, podobnie jak pozostałe tytuły z naszej listy, zawiera wiele chwytliwych piosenek, ale jedna szczególnie mocno zwróciła uwagę widzów. „Ani słowa” w wykonaniu Natalii Kukulskiej to przepiękna ilustracja muzyczna dla rodzącego się uczucia dwójki głównych bohaterów.

 

 

Kolorowy wiatr – „Pocahontas”

Ponownie czeka nas retrospekcja, bo na naszej liście pojawia się piosenka z animacji, która premierę miała w 1995 roku. Mowa o historii dzielnej Pocahontas, czyli rdzennej mieszkanki Ameryki zakochanej w żołnierzu pochodzącym z tzw. Nowego Świata. Polską wersję „Kolorowego wiatru” wykonywała Edyta Górniak” i chociaż wyjścia produkcji minęło już wiele lat, wciąż śpiewamy ten utwór z takim samym entuzjazmem.

 

 

Un Poco Loco – „Coco”

Czas na najnowszą propozycję. „Coco” w kinach pojawiło się 2017 roku i pod względem muzycznym było wyjątkowe. Wszystko za sprawą fabuły. Główny bohater Miguel kocha śpiewać, ale jego rodzina nie pochwala tego marzenia. Tym bardziej cieszą nas wszystkie wygrywane przez niego dźwięki, a „Un Poco Loco” staje się hymnem wolności oraz wiary we własne siły.

 

 

Modlitwa Esmeraldy – „Dzwonnik z Notre Dame”

Zestawienie kończymy piosenką wzruszającą i wymowną, jak sama bajka „Dzwonnik z Notre Dame”. „Modlitwa Esmeraldy” w wykonaniu Anny Ścigalskiej zachwyca melodią, tekstem oraz umiejscowieniem w fabule. Płynie z niej uniwersalny przekaz, kóry zrozumieć mogli zarówno młodsi jak i starsi widzowie, bo nawiązywał do kondycji średniowiecznego społeczeństwa francuskiego oraz jego bolączek, a jednocześnie obrazował charakter śpiewającej postaci.

 

 

Więcej ciekawostek ze świata muzyki znajdziecie w dziale Słucham.