Niektóre dzieła zdobyły na tyle dużo uznania i wartości, że osiągnęły astronomiczne ceny na rynku sztuki. W przypadku większości nazwisk ich twórców nie ma zaskoczenia – na liście najdroższych obrazów świata znajdują się prace Leonarda da Vinci, Paula Gauguina czy Jacksona Pollocka. Poniżej przedstawiamy kilka z najdroższych obrazów na świecie – sprawdź i przekonaj się, czy któraś z pozycji Cię zaskoczy.

Najdroższy obraz świata – bez zaskoczenia!

„Salvator Mundi” Leonarda da Vinci to dziś najdroższy obraz na świecie. Ten portret Jezusa Chrystusa, sprzedany na aukcji Christie's w Nowym Jorku w 2017 roku za rekordową sumę 450,3 miliona dolarów, jest jednym z mniej niż 20 zachowanych dzieł Leonarda. Początkowo uznawany był za kopię, ale po gruntownej renowacji ujawnił swoje prawdziwe autorstwo.

 

[zdjęcie: Leonardo_da_Vinci,_Salvator_Mundi, źródło: domena publiczna]

 

Najdroższe obrazy na świecie – czy znasz wszystkie?

  • „Interchange”, Willem de Kooning

Twórca abstrakcyjnego ekspresjonizmu, Willem de Kooning, w 2015 roku sprzedał swój obraz „Interchange” za 300 milionów dolarów. Obraz został zakupiony przez fundację artystyczną Kennetha Griffina. De Kooning namalował go w 1955 1955 roku. Obraz jest symbolem powojennego chaosu i niepokoju.

 

[zdjęcie: Willem_de_Kooning_in_his_studio,  fot.: Antony di Gesu, źródło: domena publiczna]

 

  • „Nafea Faa Ipoipo” Paul Gauguin

Następny obraz w kolejce: „Nafea Faa Ipoipo” Paul Gauguina. Jego tytuł brzmiałby po polsku: „Kiedy się pobierzesz”? To dzieło zostało namalowane w 1892 roku, a przedstawia dwie tajemnicze kobiety na tle egzotycznego krajobrazu. W 2015 roku zostało sprzedane za ok. 300 milionów dolarów. Gauguin, znany ze swojego uwielbienia dla egzotyki, namalował go podczas jednej z podróży na Tahiti.

 

[zdjęcie: Paul_Gauguin,_Nafea_Faa_Ipoipo, źródło: domena publiczna]

 

  • „Gracze w karty”, Paul Cézanne

Kolejne dzieło na liście najdroższych obrazów na świecie to „Gracze w karty” – obraz autorstwa Paula Cézanne’a z 1895 roku. Został sprzedany w 2011 roku za 250 milionów dolarów. Dzieło  przedstawia dwóch mężczyzn, którzy – jak sam tytuł wskazuje – grają w karty. Obraz doskonale pokazuje unikalną technikę Cézanne’a.

 

[zdjęcie: gracze w karty, źródło: domena publiczna]

 

  • „Nr 17A”, Jackson Pollock

Jacksona Pollocka chyba nie musimy nikomu przedstawiać. Jego obraz „Number 17A” otwiera listę najdroższych obrazów abstrakcyjnych na świecie. To dzieło abstrakcyjnego ekspresjonizmu, sprzedane za 200 milionów dolarów w 2015 roku, jest uważane za jeden z najważniejszych obrazów Pollocka. Jego chaotyczny, ale harmonijny styl zdradza wnikliwą obserwację i głębokie zrozumienie przestrzeni.

 

Pollock Emmerling Leonhard

 

Przyglądając się cenom obrazów, warto mieć na uwadze, że tych najdroższych… nie ma na liście. Dlaczego? Ponieważ nie są na sprzedaż i nie można mówić o rzeczywistej wartości aukcyjnej. Przykładem jest choćby znana wszystkim „Mona Lisa”, której wartość szacuje się na ponad 800 milionów dolarów.

 

Zestaw do malowania po numerach, 40x50 cm, Mona Lisa Marka:123Art

 

Najdroższy obraz w Polsce

A czy wiesz, jaki jest najdroższy obraz w Polsce?

Na polskim rynku aukcyjnym rekord padł całkiem niedawno, bo pod koniec 2022 roku. Najdroższym obrazem w historii naszego kraju została „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego. Została kupiona na aukcji w Domu Aukcyjnym DESA za 20 400 000 złotych, pobijając tym samym wynik „Portretu damy” Rubensa – ten obraz został sprzedany za ponad 13 milionów złotych w marcu 2022 roku.

 

[Zdjęcie: Jacek_Malczewski_Rzeczywistość_1908, źródło: domena publiczna]

 

Te obrazy są świadectwem niewyczerpanej innowacji i kreatywności, jakie sztuka może oferować. Wartość tych dzieł nie leży tylko w ich cenach, ale także w ich niepowtarzalnej zdolności do przenoszenia nas w czasie, budzenia emocji i wywoływania refleksji. Niezależnie od ceny – prawdziwa sztuka jest po prostu bezcenna!

Po więcej ciekawostek ze świata sztuki zapraszamy do działu Rysuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock