Jak uniknąć i pozbyć się moli spożywczych?

Najważniejszą zasadą w walce z molami jest: nigdy nie wierz w to, że na jednym się skończy. Jeśli dostrzegłeś w powietrzu, opakowaniu z mąką czy na dnie szuflady pojedynczego mola, to możesz być pewien, że jest ich o wiele więcej. Te owady niezwykle chętnie i często rozmnażają się w domach, głównie ze względu na sprzyjającą im temperaturę. Co więcej, jedna samica jest w stanie złożyć nawet do 200 jaj, przy a czas ich wykluwania się wynosi zaledwie kilkanaście dni.

Dlatego nim przystąpisz do ich usuwania, dokonaj dokładnej inspekcji całej kuchni. Przesyp mąkę przez sitko, by upewnić się, że nie ma w niej moli. Koniecznie przejrzyj także ryż, opakowania z makaronem, przyprawy, suszone grzyby, a także produkty słodkie, takie jak kakao, budynie w proszku, cukier, itp. To właśnie w produktach sypkich najczęściej żerują mole spożywcze. Jeśli masz zwierzęta, nie zapomnij sprawdzić ich karmy.

  • Profesjonalny środek na mole spożywcze: zapobieganie

By nie dopuścić do pojawienia się moli, warto zainwestować w niedrogi produkt, jakim jest zawieszka na mole spożywcze. To profesjonalny środek, który jest bezpieczny dla żywności i nie wydziela zapachu wyczuwalnego przez ludzi. Skuteczność tego typu produktów polega na tym, że zawierają feromony, które czują tylko te szkodniki. Zwabione owady przyklejają się do pułapki, a gdy ta zostanie zapełniona, wystarczy wymienić wkład na nowy. Jeden taki środek kosztuje mniej niż 10 złotych i działa nawet przez 3 miesiące, jak np. pułapka marki Bros.

 

Pułapka na mole spożywcze - Bros

 

  • Co zrobić z jedzeniem, w którym są mole?

Pierwszym krokiem w walce z molami spożywczymi jest wyrzucenie jedzenia, które zostało lub mogło zostać „zainfekowane”, czyli otwarte opakowania z mąką, cukrem, ryżem, itd. To bardzo ważne, ponieważ jaja moli są praktycznie niezauważalne, a gdy jakieś pozostaną w domu, problem szybko wróci. W związku z tym, nawet jeżeli wydaje ci się, że w bułce tartej stojącej obok mąki nie ma żadnego mola, to za kilka dni może pojawić się w niej kilkadziesiąt. Po wyrzuceniu produktów natychmiast szczelnie zawiąż worek i wynieś go z mieszkania. Owady mogą go bowiem szybko przegryźć i niezauważone wrócić do kuchni.

Następnie zajmij się dezynfekcją szafek, szuflad, blatów, podłogi i płytek. Dokładnie odkurz i umyj każdą powierzchnię, na której mogą być mole lub ich jaja oraz potraktuj je profesjonalnym środkiem do dezynfekcji dopuszczonym do kontaktu z żywnością (np. marki Ecocera).

 

Płyn do dezynfekcji urządzeń oraz powierzchni - Ecocera

 

  • Domowe sposoby na mole spożywcze

Jeżeli nie masz pod ręką środka dezynfekującego powierzchnie, możesz zamiast niego użyć wody z octem oraz wodą utlenioną (proporcje: 400 ml wody, 0,5 l octu, 50 ml wody utlenionej). Warto też przetrzeć meble szmatką nasączoną octem winnym. Dodatkowo poukładaj w szafkach i szufladach goździki oraz plastry suszonej cytryny lub pomarańczy, ewentualnie otwarty olejek bądź aromat waniliowy, goździkowy albo cytrusowy. Intensywne zapachy skutecznie odstraszą mole.

Jak uniknąć i pozbyć się moli odzieżowych?

Problem dotyczący moli odzieżowych jest równie poważny, co ten związany ze spożywczymi. Co więcej, ten gatunek jest jeszcze mniejszy, zatem trudniej je zauważyć.

  • Najlepszy preparat na mole odzieżowe: zapobieganie

Aby zapobiec występowaniu moli odzieżowych, warto umieścić w szafach oraz szufladach specjalne środki. Godna uwagi jest oferta marki Bros, w której można znaleźć spreje do rozpylania wewnątrz mebli, dyski do przyklejenia na ich ściankach lub specjalne kuleczki. Wszystkie te preparaty mają charakterystyczny, lawendowy zapach, który skutecznie odstrasza te owady.

 

Lawendowy woreczek na mole - Bros

 

  • Czy trzeba wyrzucać ubrania i meble po inwazji moli?

Niegdyś panowało powszechne przekonanie, że po zaatakowaniu mieszkania przez mole odzieżowe trzeba pozbyć się wszystkiego, co materiałowe. W rzeczywistości wystarczy dokładne i natychmiastowe wypranie ubrań, ponieważ owady te giną w temperaturze wyższej niż 40℃. Meble z kolei możesz potraktować myjką parową, a jeżeli jej nie posiadasz, to suszarką do włosów – gorące powietrze również poradzi sobie z wybiciem larw i jaj.

 

Spray na mole, 150 ml - Bros

 

Jak widzisz, istnieją naprawdę skutecznie sposoby na mole. Dodatkowo są niedrogie lub zupełnie darmowe. Pamiętaj jednak, że w walce z tymi owadami najważniejsza jest dokładność. Jeśli przy ich usuwaniu ominiesz choćby jeden zakamarek, to problem może wkrótce wrócić.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock