Mapa pylenia – Polska

Polska jest krajem dość jednolitym pod względem warunków klimatycznych, jednak można w niej wyróżnić kilka stref różniących się średnimi temperaturami rocznymi, sumą opadów i długością okresu wegetacji, czyli czynnikami wpływającymi na pylenie roślin. Oto one, od najcieplejszego do najchłodniejszego:

  • Region I (najcieplejszy) - obejmuje południowo-zachodnią część woj. zachodniopomorskiego, lubuskie, dolnośląskie (oprócz części przygranicznej), opolskie i zachodnią część wielkopolskiego;
  • Region II obejmuje środkowy pas woj. zachodniopomorskiego, woj. wielkopolskie i południe kujawsko-pomorskiego, łódzkie, śląskie, małopolskie i podkarpackie (oprócz rejonów górskich);
  • Region III  to północno-wschodnia część woj. zachodniopomorskiego, pomorskie, północny kraniec wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, zachodnia połowa warmińsko-mazurskiego, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, południowo-wschodnia część podlaskiego;
  • Region IV (najzimniejszy) to wszystkie górskie (a zarazem przygraniczne) rejony województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, a także Suwalszczyzna, czyli północno-wschodni kraniec Polski (wschodnia część województwa warmińsko-mazurskiego i północą podlaskiego).

Sezony pylenia poszczególnych roślin rozpoczynają się zwykle najpierw w najcieplejszym rejonie południowo-zachodnim, przesuwając się na wschód i północ, zgodnie z postępem wegetacji na terenie całej Polski.

Od czego zależy stężenie pyłków i zarodników w sezonie pylenia?

Orientacyjny kalendarz pylenia dla różnych województw jest przydatny jako przybliżony przewodnik dla alergików. Jednak każdy rok jest inny. Czasem bywają lata szczególnie ciepłe lub zimne, suche lub obfitujące w opady. Te wszystkie czynniki wpływają na stężenie pyłków w danym czasie i miejscu. W jaki sposób?

  • W latach cieplejszych sezon pylenia może rozpoczynać się wcześniej, a w zimnych – później. Postępujące ocieplenie klimatu także wpływa na przesunięcie sezonu pylenia poszczególnych roślin z roku na rok. Na przykład w kwietniu i maju 2022 stężenie pyłków brzozy osiągnęło w wielu miejscach Polski rekordowo duże stężenie;
  • Kiedy jest sucho, stężenie pyłków roślin w   może być większe, ale stężenie zarodników pleśni – mniejsze;
  • Kiedy dużo pada, bywa odwrotnie. Pyłki roślin są „zmywane” przez deszcz na ziemię, za to pleśnie mają dobre warunki do rozwoju i produkcji zarodników.

Co teraz pyli? Alergia na pyłki według kalendarza

Co pyli w styczniu?

Już zimą, w styczniu, pierwsze wiatropylne rośliny wypuszczają pyłek. W regionach I-III połowie stycznia zaczyna pylić leszczyna, zaczynają się też pojawiać pyłki olszy (olchy).

Co pyli w lutym?

W lutym, w całej Polsce unoszą się pyłki leszczyny i olszy, które osiągają coraz większe stężenia.

Co pyli w marcu?

W marcu do pyłków leszczyny i olszy dołączają pyłki brzozy i topoli. Stężenie pyłków topoli może być już duże.

Co pyli w kwietniu?

W kwietniu pyłki leszczyny i olszy mogą unosić się jeszcze w najzimniejszych rejonach Polski, a w reszcie kraju wciąż pyli brzoza, topola, zaczyna pylić dąb, a w najcieplejszych rejonach – trawy.

Co pyli w maju?

W maju w całej Polsce obficie pylą dęby i trawy. Zaczynają też pylić rośliny zielne: szczaw, babka i pokrzywa. W niektórych rejonach może jeszcze pylić brzoza. W maju, na terenie całego kraju, zazwyczaj wzrasta stężenie zarodników pleśni Cladosporium i Alternaria i utrzymuje się na wysokim poziomie aż do października.

Co pyli w czerwcu?

W czerwcu cała Polska jest wciąż „zapylona” pyłkiem traw. Babka, szczaw i pokrzywa wciąż pylą, dołącza do nich komosa, potocznie zwana lebiodą.

Co pyli w lipcu?

W lipcu ciągle pylą trawy, babka, szczaw, pokrzywa i komosa (lebioda). Zaczyna pylić bylica, a stężenie jej pyłków może osiągać duże wartości.

Co pyli sierpniu?

W sierpniu do stężenie pyłków traw, babki i szczawiu powoli się zmniejsza. Pokrzywa ciągle pyli mocno, pylą też komosa i bylica. W sierpniu zaczyna się sezon pylenia ambrozji, rośliny należącej do rodziny astrowatych (Asteraceae), inaczej - złożonych (Compositae).

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu przestaje pylić szczaw, jednak wciąż w powietrzu unoszą się pyłki niektórych traw, babki, pokrzywy, komosy, bylicy i – w sporych ilościach – pyłki ambrozji.

Co pyli w październiku?

W październiku sezon pylenia większości roślin dobiega końca. Pozostają jeszcze pyłki ambrozji, a w niektórych regionach – pokrzywy lub bylicy.

Co pyli w listopadzie?

W listopadzie kończy się sezon pylenia roślin w Polsce, stężenie ich pyłków jest już zerowe lub minimalne. Zmniejsza się także stężenie zarodników grzybów pleśniowych.

Co pyli w grudniu?

W grudniu stężenie pyłków roślin i zarodników pleśni jest już praktycznie zerowe lub (w przypadku pleśni) bardzo niskie.

Co pyli jesienią i zimą?

Jesień i zima – czas od listopada do połowy stycznia - to dla wielu alergików czas wytchnienia. Nie kwitną już (lub jeszcze) rośliny wiatropylne. Jednak to również okres, kiedy więcej przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego w sezonie jesienno-zimowym alergikom dają się we znaki roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych, a także zarodniki grzybów, jeśli budynek jest wilgotny.

Orientacyjny kalendarz pylenia. Opracowano na podstawie danych z serwisu www.alergen.info.pl, dotyczących lat 1989-2013 (dostęp – 24.02.2023)

  REGION 1 REGION 2 REGION 3 REGION 4

STYCZEŃ

leszczyna leszczyna, olsza leszczyna, olsza  
LUTY leszczyna**, olsza leszczyna, olsza leszczyna, olsza leszczyna, olsza
MARZEC leszczyna, olsza, brzoza, topola leszczyna, olsza, brzoza, topola leszczyna, olsza, brzoza, topola leszczyna, olsza, topola
KWIECIEŃ brzoza, topola, dąb, trawy brzoza, topola, dąb brzoza, topola, dąb leszczyna, olsza, brzoza, topola
MAJ dąb, trawy, babka, szczaw, pokrzywa dąb, trawy, babka, szczaw, pokrzywa dąb, trawy, babka, szczaw, pokrzywa brzoza, dąb, trawy, babka, szczaw, pokrzywa
CZERWIEC trawy, babka, pokrzywa, komosa trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa
LIPIEC trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica
SIERPIEŃ trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica, ambrozja trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica, ambrozja trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica, ambrozja trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica, ambrozja
WRZESIEŃ trawy, babka, pokrzywa, komosa, bylica, ambrozja trawy, babka, pokrzywa, komosa, bylica, ambrozja trawy, babka, pokrzywa, komosa, bylica, ambrozja trawy, babka, pokrzywa, komosa, bylica, ambrozja
PAŹDZIERNIK bylica, ambrozja pokrzywa, bylica, ambrozja pokrzywa, ambrozja ---
LISTOPAD --- --- --- ---
GRUDZIEŃ --- --- --- ---
         

 

*pogrubionym drukiem zaznaczono rośliny, których stężenie pyłków w danym miesiącu osiąga zwykle duże wartości.

**Zarodniki pleśni Cladosporium i Alternaria unoszą się w powietrzu przez większość roku, ale ich największe stężenia występują od maja do początku października.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Zdrowie

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com