Dobrze wyciszony pokój w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym potrafi znacznie poprawić komfort życia jego mieszkańców i sąsiadów. Co ważne – wygłusza się tę przestrzeń, która powoduje hałas. Czyli jeśli mamy dwa pokoje, jeden, z którego dobiega hałas i ten, w którym hałas przeszkadza, to wyciszamy ten, z którego dobiega hałas. Można to zrobić na wiele sposobów, jednak nie wszystkie sprawdzą się w każdych warunkach. Inne patenty są odpowiednie w przypadku wygłuszania pokoju w domu, a inne mieszkania w bloku. Na szczęście możliwości jest wiele! 

 

panel ścienny wygłuszający

 

Jak wygłuszyć pokój w domu?

Wyciszony pokój warto zaplanować już na etapie projektowania domu i odpowiednie prace wykonać podczas budowy albo gruntownego remontu. Wtedy otwiera się morze możliwości – od zastosowania specjalnych wygłuszających tynków, aż po elementy montowane w konstrukcji ścian. A co konkretnie mamy do wyboru, by wygłuszyć pokój?

  • Płyty akustyczne

Gipsowo-kartonowe płyty o specjalnych właściwościach akustycznych to dobry sposób na wygłuszenie ściany. Zakłada się je bezpośrednio na ścianach szkieletowych. Razem z materiałem izolacyjnym np. wełną mineralną skutecznie wyciszają pokój.

  • Tynki akustyczne

To specjalny rodzaj tynków o właściwościach dźwiękochłonnych (nawet do 70% pochłanianych dźwięków). Nakłada się je na gołe mury, dlatego najlepszy moment na takie wygłuszenie pokoju to budowa domu lub gruntowny remont. Jeśli zależy ci na jak największej skuteczności, np. w przypadku wygłuszenia pokoju gracza albo pokoju nagrań, wybierz grubsze tynki akustyczne.

  • Płyty izolacyjne

Bardzo ciężkie, ważące nawet 20 kg, płyty wypełnione piaskiem świetnie pochłaniają dźwięki. Ze względu na gabaryty, polecane są do wygłuszania pokojów w domach jednorodzinnych.

  • Folia dźwiękoizolacyjna

Jest montowana w konstrukcji ścian i ma naprawdę dobre parametry akustyczne.


Płyty, tynki i folia akustyczna to sposoby na wygłuszenie pokoju na etapie budowy/remontu domu. Jednak do dyspozycji jest znacznie więcej, bardziej uniwersalnych patentów, o których przeczytasz w dalszej części tego artykułu.


mata wyciszająca antywibracyjna pod pralkę

 

Jak wygłuszyć pokój w bloku?

Właściciele mieszkań mają nieco bardziej ograniczone pole do popisu w kontekście wyciszania pokojów. Konstrukcja budynku oraz metraż, często niewielki, uniemożliwiają zastosowanie niektórych rozwiązań. Na szczęście i dla nich są sprytne patenty.

  • Jak wygłuszyć sufit w pokoju?

W bloku warto pokusić się o podwieszany sufit albo kasetony sufitowe. W pierwszym przypadku wystarczy zamontować płyty g-k i wypełnić wolną przestrzeń materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną. Takie rozwiązanie daje świetne efekty. Natomiast kasetony sufitowe są nieco mniej skuteczne, ale czasem to jedyny sposób na wygłuszenie sufitu w bloku. Warto wiedzieć, że im grubsze kasetony, tym lepsza izolacja akustyczna.

  • Jak wygłuszyć drzwi do pokoju?

Najłatwiej jest po prostu wybrać odpowiedni model drzwi o właściwościach akustycznych. Można też przykleić do drzwi specjalną piankową matę wygłuszającą. Inne sprawdzone sposoby to montaż progu oraz taśmy neoprenowe i paski winylowe przyklejane na obwodzie drzwi.

  • Wygłuszenie ściany

Najpopularniejsze do wygłuszenia ścian są dodatkowe ścianki z płyt gipson-kartonowych w połączeniu z materiałem izolacyjnym. Jednak trzeba liczyć się z tym, że zmniejszą nieco metraż. Wyciszyć pokój można też specjalnymi matami ściennymi np. korkowymi.

  • Wygłuszenie podłogi

Tutaj sprawdzą się maty i podkłady akustyczne pod panele. Niskobudżetowe sposoby to wykładziny podłogowe i dywany.

 

  

Jak wygłuszyć pokój domowym sposobem?

Jeśli zastanawiasz się, jak tanio wygłuszyć pokój, to sięgnij po sprawdzone domowe sposoby:

  • tekstylia – zasłony, kotary, makatki na ścianach to ponadczasowe sposoby na delikatne wytłumienie dźwięków; warto postawić na mięsiste, grube, pluszowe tkaniny, które mają lepsze właściwości akustyczne;
  • dywany i wykładziny – to budżetowa wersja wygłuszenia podłogi;
  • meble – im więcej i większe meble, tym bardziej wyciszony jest pokój (oczywiście ilość mebli w pokoju powinna być w granicach zdrowego rozsądku).

 

Jak wygłuszyć pokój dziecka?

Do wygłuszenia dziecięcego pokoju świetnie sprawdzają się domowe sposoby. Miękkie tkaniny i dywany oraz pojemne meble idealne do przechowywania dużej ilości dziecięcych zabawek to rozwiązania, które sprawiają, że przestrzeń staje się przytulniejsza, a przy tym ma lepsze właściwości akustyczne. Łatwo też wszystko przearanżować, gdy zmienia się gust dorastającego dziecka.

Jeśli zależy ci na tym, by jak najbardziej ograniczyć dźwięki dochodzące z zewnątrz i w ten sposób zapewnić dziecku przyjazną przestrzeń do nauki, zabawy i odpoczynku, pomyśl o wymianie okien na szczelniejsze, zamontowaniu drzwi o właściwościach tłumiących dźwięki oraz przyklejeniu do ścian specjalnych mat wygłuszających.

 

trójkąt wygłuszający pokój dziecka

 

Jak wygłuszyć pokój do nagrań?

Domowe studio, pokój gracza czy audiofila wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań wygłuszających. W tych przypadkach ważne jest, by odizolować zarówno dźwięki, dochodzące z zewnątrz, jak i wydobywające się z samego pokoju. O perfekcyjną akustykę takiego wnętrza warto wiec zadbać już na etapie projektowania lub remontu domu czy mieszkania. Tutaj sprawdzą się przede wszystkim:

  • ekrany, pianki, tynki akustyczne, gruby materiał izolacyjny, maty korkowe – do wygłuszenia ściany;
  • dywany, wykładziny, dźwiękochłonne panele – do wygłuszenia podłogi;
  • drzwi dźwiękoszczelne, gumy i pianki uszczelniające, montaż progu, tapicerka – do wygłuszenia drzwi;
  • liczne tekstylia, zwłaszcza kotary i grube pluszowe zasłony na okna.

Wszystko to sprawi, że użytkownik pokoju do nagrań, gier czy oglądania filmów będzie mógł w pełni cieszyć się jakością dźwięku, a jednocześnie uchroni przed nim sąsiadów.

 

mata wygłuszająca jak wygłuszyć pokój

 

Teraz już wiesz, jak wygłuszyć pokój, by zagwarantować sobie oraz sąsiadom maksimum spokoju we własnym domu.

Więcej artykułów o wnętrzach znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.