Wyobraź sobie, że do każdego mieszka włosowego na skórze głowy przyczepiony jest mikroskopijnej wielkości gruczoł łojowy. Wygląda jak niewielka kiść winogron. Dzięki gruczołowi na skórę i włosy nieprzerwanym strumieniem wydobywa się cenne sebum. Dlaczego cenne? Sprawia, że skóra nie wysusza się tak łatwo, to również ochrona przed środowiskiem zewnętrznym i drobnoustrojami.

 

 

Sebum nadaje włosom połysk, elastyczność i miękkość. Jednak w nadmiarze potrafi zepsuć fryzurę, nasilać stany zapalne i w efekcie włosy przestają wyglądać świeżo. Jednak nie chodzi tylko o skórę głowy skłonną do nadmiernego przetłuszczania, ponieważ sebum wydzielane w prawidłowej ilości potrafi zniszczyć objętość fryzury i powoduje coś co nazywamy jej „oklapnięciem”.

Cienkie i delikatne włosy najtrudniej trwale unieść u nasady, a zwykłe lakiery do włosów nie zawsze się do tego nadają. Są też sytuacje awaryjne, kiedy rano w pośpiechu brakuje czasu na umycie włosów, nałożenie odżywki i stylizację. Tu pojawia się kosmetyk, który świetnie sprawdza się w odświeżaniu włosów, odbijaniu ich od nasady i wreszcie ekspresowej stylizacji. Suchy szampon do włosów w sprayu potrafi to wszystko.

 

 

Suchy szampon – skład i działanie

Jeśli zastanawiasz się jak działa suchy szampon, oto krótkie wyjaśnienie. Przede wszystkim rolą tego kosmetyku jest szybkie pochłanianie sebum ze skóry głowy i nasady włosów. Dlatego w składzie suchych szamponów znajdziesz mączkę, która działa jak gąbka.

 

 

Czytasz składy? Najczęściej trafisz w nich na skrobię ziemniaczaną, owsianą, ryżową i kukurydzianą, rzadziej na glinkę oraz sodę oczyszczoną. Proste składniki pochłaniają sebum oraz zapachy dając efekt odświeżający. Jednak nie występują solo. Dodatkowo w składzie suchych szamponów pojawiają się: witamina E, oraz pielęgnujące wyciągi roślinne, olejki eteryczne i kompozycje zapachowe. Te ostatnie mają mnóstwo przyjemnych wersji jak: owoce tropikalne czy róża z bergamotką. Są nawet formuły, do których kompozycję zapachową tworzyli perfumiarze formatu Fabrice’a Pellegrina.

 

Suchy szampon odświeżający włosy Kérastase  Fresh Affair

 

Jednak zapach suchego szamponu to tylko przyjemny dodatek, a najważniejsze jest skuteczne działanie osuszające, dlatego należy pamiętać o tym, że po zastosowaniu fryzura zawsze będzie lekko matowa. A jeśli zdarza się, że tuż po nałożeniu suchego szamponu czujesz, że włosy są „tępe” i zbyt suche, postaw na formułę bogatszą w składzie.

Na przykład z olejkiem awokado oraz keratyną. Styliści fryzur zwracają też uwagę na to, że suchy szampon może być traktowany jak kosmetyk do stylizacji włosów, szczególnie gdy podstawowym problemem jest brak objętości. Suchy szampon działa niezawodnie unosząc włosy u samej nasady i nawet wilgotne powietrze nie zniszczy efektu.

Ale to nie wszystko, ponieważ pojawiają się dość wyjątkowe formuły, w których poza pochłaniaczami sebum i składnikami pielęgnującymi znajdują się dodatki pigmentów. Dlatego są już specjalne wersje suchych szamponów do włosów blond oraz dla brunetek. Dzięki nim odcień włosów jest wyrazisty a ewentualne odrosty mniej widoczne.

 

Suchy szampon do włosów jasnych Moroccanoil

 

Jak używać suchego szamponu?

Określenie „kosmetyk do zadań specjalnych” idealnie opisuje suchy szampon. Jak użyć tego gagatka? Instrukcja obsługi produktu jest dość prosta. W końcu to spray, więc aplikacja będzie polegała na rozpylaniu go w odpowieni sposób. Najłatwiej będzie po kolei rozdzielać włosy na szerokie pasma. Można sobie pomóc grzebieniem. A teraz instrukcja krok po kroku:

  • każdy przedziałek należy delikatnie spryskać szamponem z odległości około 20 cm
  • kiedy wszystkie pasma u nasady głowy zostały spryskane, trzeba delikatnie wmasować suchy szampon palcami
  • dla jeszcze lepszego efektu warto pochylić głowę i w ten sposób masować, by kosmetyk powoli wysychał utrwalając odbicie pasm od nasady.

 

jak używać suchego szamponu

 

Kiedy podniesiesz głowę, objętość powinna być wręcz przesadna, wtedy wystarczy przeczesać włosy palcami i ułożyć je tak jak lubisz. Jeśli widzisz, że szampon zostawia rodzaj matowej mgiełki na włosach, nie zawahaj się wyczesać jej grzebieniem. Po prostu mocniej wyszczotkuj włosy, a jeszcze lepiej (jeśli masz minutę) użyj suszarki i mocnym strumieniem powietrza oraz grzebieniem pozbądź się nadmiaru mączki.

Suchy szampon – czy można stosować go codziennie?

Suchy szampon to kosmetyk, który powinno stosować się od czasu do czasu. Oznacza to, iż nie jest on zamiennikiem zwykłego szamponu – uzyskany za jego pomocą efekt jest bowiem wyłącznie tymczasowy, a sam zabieg nie przyczynia się do usunięcia zanieczyszczeń czy bakterii, jakie w ciągu dnia zgromadziły się na skalpie. Zbyt częste stosowanie może także przyczynić się do podrażnienia skóry głowy, osłabienia cebulek oraz do pojawienia się łupieżu.

 

czy suchego szamponu można używać codziennie?

 

Istotne jest również samo zachowanie skóry w trakcie jego stosowania. U niektórych osób preparat ten może wywoływać reakcje alergiczne. Jeżeli więc na skórze głowy zaczynają pojawiać się czerwone krostki czy strupki, a sam naskórek ulega złuszczeniu, jest to znak, iż należy odstawić używany szampon.

Czy suchy szampon niszczy włosy?

Suchy szampon to kosmetyk przeznaczony do częstego stosowania. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie codziennej stylizacji włosów bez tego rodzaju formuły. Czy jest bezpieczna? Otóż spray nie zawiera agresywnych składników, farb i żadnych dodatków, które mogłyby trwale uszkodzić włos.

Jedyne ryzyko, o którym należy pamiętać związane jest z prawidłowym stosowaniem. Suchy szampon pozostaje na skórze głowy i włosach do momentu, w którym go zmyjemy. Dla bakterii skrobia, glinka czy puder ryżowy z szamponu są na dłuższą metę pożywką, a dla skóry skłonnej do łupieżu i stanów zapalnych czynnikiem, który może wpływać na podrażnianie skóry. Dlatego po prostu należy go dokładnie zmywać.

Przedtem jednak fryzjerzy zalecają dokładne szczotkowanie by pozbyć się mączki z pasm. Jeśli chodzi o suche z natury i zniszczone włosy, warto wybierać specjalne formuły z bogatszym składem i zmywać je jak najszybciej, pamiętając o nałożeniu maski nawilżająco-regenerującej.

Po więcej podobnych porad zapraszamy do działy Dbam o urodę.