Sprzymierzeńcy w dezynfekcji butelek dla dzieci – wrzątek i gorąca para

Jak zachować czystość i higienę dziecięcych akcesoriów? Nie należy w tym celu używać żadnych chemicznych środków dezynfekujących, ponieważ mogą one działać toksycznie lub uszkadzać materiał dezynfekowanych przedmiotów. Jednak wrząca woda lub gorąca para zabijają niemal wszystkie zarazki, nie pozostawiając szkodliwych pozostałości, dlatego wyparzanie, gotowanie lub sterylizacja parowa to najczęściej i najdawniej używane metody utrzymania w czystości butelek, smoczków i innych akcesoriów. Obecnie dostępne są automatyczne, elektryczne urządzenia do sterylizacji, a także specjalne pojemniki lub woreczki, pozwalające na wykorzystanie do tego celu kuchenek mikrofalowych. Bardziej oszczędnym może wystarczyć garnek i czajnik z wrzątkiem. Najważniejsze, aby pamiętać o kilku kluczowych zasadach, dzięki którym utrzymanie w czystości dziecięcych naczyń będzie skuteczne i niekłopotliwe.

 

 Smoczek

 

Po pierwsze – dokładnie umyj naczynia i smoczki po każdym użyciu

Zawsze przed dezynfekcją należy dokładnie umyć butelki i inne naczynia. Mało kto wie, że zanieczyszczenia organiczne zmniejszają skuteczność dezynfekcji. Stanowią także pożywkę dla drobnoustrojów. Dlatego najlepiej umyć butelki, smoczki lub miseczki zaraz po użyciu, zanim resztki jedzenia zaschną. Nie należy szorować ich ostrymi szczotkami ani proszkami, aby nie dopuścić do powstania rys, w których mogą pozostawać resztki zanieczyszczeń, trudnych potem do usunięcia. Można używać wody z łagodnym płynem do naczyń lub specjalnym płynem do mycia butelek dla dzieci, oraz specjalnych, miękkich szczotek lub gąbek do butelek. Często są one dostępne w zestawach, razem ze szczoteczkami lub czyścikami do smoczków i słomek do picia. Po umyciu, naczynia należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia na ociekaczu lub czystej ściereczce. Niektóre naczynia dla dzieci można myć w zmywarce – dokładnych informacji należy szukać na etykiecie produktu. Dopiero czyste, umyte naczynia można dezynfekować termicznie.

 

 Płyn do mycia butelek i smoczków

 

Po drugie – sprawdź rodzaj tworzywa

Większość akcesoriów do karmienia i smoczków jest odporna na działanie wysokich temperatur, jednak niektóre materiały wymagają specjalnego traktowania. Szklane butelki można wygotowywać, sterylizować i wyparzać bez ryzyka uszkodzenia, jednak naczynia i akcesoria z tworzyw sztucznych mogą się odkształcić. Dlatego należy dokładnie czytać etykiety – producent zawsze podaje przepis mycia i dezynfekcji swoich produktów. Butelki i naczynia z polipropylenu (symbol „PP”) można sterylizować w sterylizatorach parowych, wygotowywać i wyparzać przez polewanie wrzątkiem. Podobnie można postępować z elementami i smoczkami z silikonu. Warto pamiętać, że silikon łatwo się przebarwia w kontakcie z pokarmem (np. sokiem marchewkowym lub pomidorami), jednak nie stanowi to jego wady. Butelki z tritanu odkształcają się pod długotrwałym działaniem wysokiej temperatury, dlatego jedynie raz, po zakupie można wygotować je przez 5 minut w wodzie, następnie wystarczy wyparzać je przez polewanie wrzątkiem. W przypadku innych tworzyw – np. melaminy, należy przestrzegać instrukcji producenta. Może być tak, że miseczka lub talerz nie nadają się do sterylizacji, wtedy trzeba poprzestać na dokładnym umyciu.

 

 Butelka dla niemowląd Philips

 

Po trzecie – wybierz odpowiedni sterylizator

Dla osób dysponujących większym budżetem i ceniących wygodę, polecamy wolnostojące sterylizatory parowe. Nalewa się do nich odpowiednią ilość wody, wkłada butelki i smoczki, zamyka pokrywę i włącza. Element grzejny podgrzewa wodę do wrzenia i utrzymuje ją w tym stanie przez określony czas, najczęściej kilka minut, aby gorąca para zabiła wszelkie bakterie. Dzięki parze na naczyniach nie odkłada się kamień z twardej wody. Potem sterylizator automatycznie się wyłącza, dla wygody i bezpieczeństwa użytkowników. Do wielu sterylizatorów dołączane są plastikowe szczypce, aby wyciągać nimi gorące naczynia po sterylizacji.

Niektóre podgrzewacze do butelek mają także wbudowaną funkcję sterylizacji. Można podnosić w nich temperaturę wody do wrzenia, aby zdezynfekować butelkę lub kubek. Dzięki takiej wielofunkcyjności nie trzeba kupować dwóch osobnych urządzeń. Najczęściej są to małe podgrzewacze, na jedną butelkę, choć można także kupić większe modele.

Jeśli nie chcesz kolejnego urządzenia elektrycznego, zajmującego miejsce w kuchni, wybierz pojemnik do sterylizacji w kuchence mikrofalowej. Do takiego pojemnika również nalewa się wody i wkłada butelki, jednak podgrzewanie wody ma miejsce w kuchence mikrofalowej. Takie pojemniki, nazywane czasem sterylizatorami mikrofalowymi, mają odpowiednie, niehermetyczne pokrywy, przepuszczające nadmiar pary. Jest to konieczne, ponieważ w przypadku szczelnego zamknięcia, powstająca para mogłaby rozsadzić pojemnik i mikrofalówkę. Zamiast dużego i sztywnego sterylizatora do mikrofali, można także używać specjalnych woreczków (torebek). Są one wykonane z materiału odpornego na mikrofale i wysoką temperaturę, mają też odpowiednie otwory, odprowadzające nadmiar pary. Woreczki takie są jednorazowe lub wielorazowe, zależnie od modelu i producenta. Pamiętaj, aby do sterylizacji parowej w kuchence mikrofalowej używać tylko pojemników lub torebek specjalnie przystosowanych do tego celu! Używanie innych pojemników może skończyć się wypadkiem.

 

Sterylizator elektryczny 2w1

 

Czajnik i garnek z wrzątkiem dla oszczędnych i zwolenników zero-waste

Specjalne sterylizatory i pojemniki do mikrofali są wygodne i funkcjonalne, jednak nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada, z różnych względów – ekonomicznych, ekologicznych lub innych. Jeśli nie chcesz kupować kolejnych sprzętów elektrycznych lub plastikowych przedmiotów, to czajnik lub garnek z wrzątkiem także doskonale spełni swoją rolę. Butelki szklane i polipropylenowe można wygotować we wrzątku do kilkunastu minut, podobnie silikonowe smoczki i silikonowe elementy urządzeń (np. rurki do laktatorów). Wygotowywane przedmioty powinny swobodnie pływać w wodzie i być w niej całkowicie zanurzone. Aby uniknąć osadzania się na nich kamienia z twardej wody, można do gotowania dodać trochę octu lub kwasku cytrynowego, a potem spłukać wszystko czystą, przegotowaną wodą. Butelki z tritanu, jak już wspomniano, można po umyciu jedynie wyparzać przez polewanie wrzątkiem, nie wygotowując.

 

Sterylizator elektryczny Canpol Babies

 

Po czwarte – dokładnie wysusz i przechowuj w czystym, przewiewnym miejscu

Niezależnie od wybranej metody sterylizacji, po zakończonym procesie wszystkie butelki, smoczki i inne przedmioty trzeba dokładnie wysuszyć. Przechowywanie mokrych lub wilgotnych naczyń może doprowadzić do wzrostu pleśni lub innych mikroorganizmów. Po wysuszeniu – na ociekaczu lub czystej ściereczce, naczynia należy zamknąć w suchym i czystym pojemniku, oraz przechowywać w przewiewnym miejscu, aż do kolejnego użycia. Raczej unikajmy wycierania butelek ściereczkami – nawet na tych czystych znajdują się bakterie, a także drobne włókienka, mogące pozostać na naczyniach. Czasem specjalne ociekacze lub stojaki na butelki dołączane są do sterylizatorów lub zestawów do mycia butelek. Choć są wygodne, równie dobrze sprawdzi się zwykły kuchenny ociekacz, byle był czysty. Przestrzeganie tych prostych zasad higieny oraz dokładne mycie rąk i właściwe przygotowanie posiłków pozwoli uchronić dziecko przed zatruciami pokarmowymi i infekcjami przewodu pokarmowego.

 

 Munchkin Sterylizator przenośny

 

Dezynfekcja ultrafioletem – sterylizatory UV

Nowością na polskim rynku są urządzenia wyposażone w lampy UV, do dezynfekcji drobnych przedmiotów, np. smoczków. Promieniowanie ultrafioletowe zabija bakterie, wirusy i grzyby w ciągu stosunkowo krótkiego czasu. Przy używaniu sterylizatorów UV należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze – promienie UV są szkodliwe dla skóry i oczu, dlatego zawsze trzeba przestrzegać instrukcji producenta i nie używać urządzenia bez dokładnego zamknięcia pokrywy. Po drugie, promienie UV działają tylko na powierzchni i nie przenikają w głąb przedmiotu, dlatego przed dezynfekcją trzeba dokładnie umyć przedmiot, aby brud nie zasłaniał fragmentów jego powierzchni. Po trzecie, należy pamiętać, że niektóre tworzywa mogą przebarwiać się lub kruszeć pod wpływem ultrafioletu. Po zauważeniu takiego zużycia, należy wymienić taki przedmiot na nowy.

 

 Sterylizator przenośny UV Suavinex Duccio

 

Szukasz inspiracji? Sprawdź nasz dział Poradniki na Empik Pasje i dowiedz się więcej!