Teoria koloru – definicja

Teoria koloru, inaczej teoria barw, to w dużym uproszczeniu nauka, która bada powstawanie u człowieka wrażeń barwnych. Tyle w teorii. W praktyce teoria koloru ma pomóc w wyborze odpowiednich barw. Dzięki temu można stworzyć spójną całość – w malarstwie, modzie czy w dekoratorstwie wnętrz. Mówiąc spójna mamy na myśli również kontrastowe zestawienia, jednak takie, które dobrze ze sobą wyglądają. Łatwiej da się to zrozumieć na podstawie koła barw, które z teorią kolorów jest nierozerwalnie złączone.

 

 

Koło barw – definicja

Jak pojąć zasady powstawania i mieszania się barw? Najlepiej skorzystać z koła barw. Mówiąc najprościej, to graficzny wzornik w formie koła. Umieszczone na nim kolory płynnie przechodzą jeden w drugi, co wyraźnie uwidacznia istnienie także ich odcieni. Koło barw wygląda jak tęcza – nie ma na nim bieli, czerni i szarości.


Warto wiedzieć

Koło barw podstawowych obejmuje 3 kolory prymarne: czerwony, żółty, niebieski (RYB) lub czerwony, zielony, niebieski (RGB). Mamy bowiem do dyspozycji 2 modele koła barw.


  • Koło barw – model RYB

To koło barw podstawowych oparte jest na: czerwonym, żółtym i niebieskim (ang. Red, Yellow, Blue = RYB). Po ich zmieszaniu powstaje kolor czarny. Natomiast mieszając odpowiednio inne barwy z koła, można uzyskać wszystkie kolory, jakie istnieją w świecie fizycznym. Z tego modelu korzystają artyści, a więc jest to koło barw wykorzystywane w malarstwie.


Warto wiedzieć

Koło barw z kolorami prymarnymi czerwonym, żółtym i niebieskim opracował Izaak Newton. Opublikował je w 1704 r. Jakiś czas później, w 1725 r., niemiecki malarz i grawer Jacob Christoph Le Blon stworzył metodę druku kolorowego opartego na tych 3 barwach. W ten sposób powstał znany do dziś model kolorów RYB.


  • Koło barw – model RGB

Druga wersja koła barw jest oparta na modelu RGB, który opiera się na czerwonym, zielonym i niebieskim (ang. Red, Green, Blue = RGB). Po zmieszaniu ich powstaje biały. Natomiast łącząc inne kolory z tego koła, można uzyskać barwy wykorzystywane w projektowaniu cyfrowym, czyli te, które widzimy na ekranach komputerów, telewizorów i smartfonów.

Do czego może przydać się ta wiedza?

Żeby wykorzystać w praktyce teorię kolorów, trzeba znać instrukcję obsługi koła barw. A można się nim posługiwać na kilka sposobów.

 

tylko w empiku
Creadu, Zestaw farb akrylowych, 17 szt.
Creadu, Zestaw farb akrylowych, 17 szt. Creadu
4.5/5
33,99 zł
Promocja
49,99 zł (-32%)  najniższa cena

49,99 zł (-32%)  cena regularna

tylko w empiku
Creadu, Zestaw farb akrylowych, 96 sztuk
Creadu, Zestaw farb akrylowych, 96 sztuk Creadu
5/5
34,99 zł
Promocja
49,99 zł (-30%)  najniższa cena

49,99 zł (-30%)  cena regularna

Farba akrylowa, 12 kolorów
Farba akrylowa, 12 kolorów Happy Color
4.6/5
21,99 zł
Promocja
23,76 zł  najniższa cena

23,76 zł  cena regularna

FARBY AKRYLOWE 12 kol,20ML
FARBY AKRYLOWE 12 kol,20ML Easy
0/5
29,66 zł
Promocja
31,94 zł  najniższa cena

39,00 zł  cena regularna

Farby akrylowe, 12 kolorów, Liquitex
Farby akrylowe, 12 kolorów, Liquitex LIQUITEX
4.7/5
62,99 zł
Promocja
69,91 zł  najniższa cena

71,54 zł  cena regularna

 

  • Schemat monochromatyczny

Ten schemat polega na łączeniu odcieni z jednej rodziny kolorów, np. jasnopomarańczowy i ciemny pomarańcz. Barwy monochromatyczne leżą na kole barw w jednej linii, patrząc od brzegu do środka koła. Korzystanie z tej zasady pozwala osiągnąć harmonijny i jednolity efekt.

 

teoria kolorów 1

 

  • Kolory pokrewne

Kolory pokrewne, inaczej analogiczne, znajdują się obok siebie na kole barw – sąsiadują ze sobą. Wiedząc, jak rozłożone są kolory na kole, wiadomo, że np. niebieski płynnie przechodzi w fiolet, a fiolet w różowy. Albo ciemny zielony w jasny zielony, a ten w żółty. I właśnie te trójki barw są przykładami kolorów pokrewnych, które tworzą spójną całość i pasują do siebie. Ta metoda pozwala osiągnąć wyrazisty, mocny efekt.

 

teoria kolorów2

 

  • Kolory dopełniające

Kolory dopełniające leżą po przeciwstawnych stronach koła i są względem siebie maksymalnie kontrastowe. Przykładem takiej pary będzie żółty i fioletowy. Łatwo się domyślić, że ta zasada pozwala osiągnąć wyrazisty efekt oparty na kontrastach.

 

teoria kolorów3

 

Podsumowując, wiedza z zakresu teorii kolorów oraz umiejętne posługiwanie się kołem barw przydaje się zawsze wtedy, kiedy chcesz stworzyć coś na bazie koloru. Wystrój wnętrz, kompletowanie modowej stylizacji czy malowanie obrazu – wszystko to wymaga znajomości teorii barw i praktycznego jej wykorzystania. Dzięki temu można uniknąć chaosu poprzez źle dopasowane kolorystycznie ubrania.

Mamy nadzieję, że teraz świat kolorów nie będzie miał przed tobą tajemnic!