Wrażliwa skóra wymaga określonej pielęgnacji. Niestety, nie ma na to jednoznacznej recepty. Każda cera jest nieco inna i może reagować negatywnie na inne substancje. Znamy jednak elementy składu kosmetyków, które najczęściej stanowią problem dla cery wrażliwej. To przede wszystkim barwniki, substancje zapachowe, alkohol etylowy czy mocne kwasy. Dlatego warto szukać formuł maksymalnie naturalnych, których skład jest jak najbardziej ograniczony i organiczny. Dzięki temu zredukujesz ryzyko uczulenia, powstania wysypki i zaczerwienień oraz suchych, swędzących plam.

 

Czarne mydło  afrykańskie w kostce   Your Natural Side  100 g

 

Czarne mydło – panaceum na problemy ze skórą?

Odpowiedzią na problemy z cerą wrażliwą i skłonną do wyprysków może być czarne mydło, które nierzadko okazuje się ostatnim ratunkiem dla osób zmagających się z tego rodzaju dolegliwościami. Często przez lata szukają one idealnego kosmetyku, nie mogąc dopasować żelu czy mleczka do potrzeb skóry. Reakcje w postaci skupisk wyprysków, podskórnych krostek, zaczerwienienia czy nadmiernej produkcji sebum to częste objawy źle dopasowanego produktu. Najczęściej to powód zbyt silnych substancji czynnych, zawartości alkoholu, które źle znosi wrażliwa skóra czy zaburzenia równowagi pH skóry, jaką powoduje mydło czy żel.

Wiele osób, trafiając na czarne mydło, w końcu znajduje swój kosmetyk idealny, który nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości, dogłębnie oczyszczając skórę i w krótkim czasie przyczyniając się do poprawy jej stanu. Najczęściej ten produkt o nietypowym wyglądzie i dobroczynnych właściwościach można znaleźć w sklepach w postaci ciemnej kostki, wyglądem przypominającej kawałek marmuru. Nie jest ona w zasadzie czarna, a raczej ciemnobrązowa.

 

Czarne afrykańskie  mydło w płynie Planeta Organica   500 ml

 

Czarne mydło – zapach, tekstura i właściwości

A co z teksturą i zapachem? Czarne mydło afrykańskie ma dość zwartą konsystencję, a mydło syberyjskie – lekko płynną. Obie są inne od tych, do których przyzwyczaiły nas produkty drogeryjne. Warto pamiętać również, że brak piany nie oznacza, że coś z nim jest nie tak. Przeciwnie, to całkiem normalna cecha organicznych produktów. Zazwyczaj sprawdza się zasada – im więcej piany tym bardziej sztuczny skład produktu. Zapach również jest diametralnie inny niż te, których najczęściej szukamy w kosmetykach typu żel do mycia czy szampon. Jest on ledwie wyczuwalny i nieco dymny, o lekko wędzonym charakterze. To może nieco zniechęcać z początku, zwłaszcza jeśli zazwyczaj korzystasz z typowych kosmetyków drogeryjnych o mocnych zapachach. Warto jednak dać szansę czarnemu mydłu z uwagi na cudowne właściwości, o których opowiemy za chwilę.

Są też specjalne produkty wzbogacone o aromat. Przykładem może być czarne mydło Babuszki Agafii o przyjemnym zapachu pochodzącym wyłącznie z naturalnych substancji.

 

Naturalne syberyjskie czarne mydło Babuszka Agafia    500 ml

 

Czarne mydło – do czego możesz je stosować?

Ten uniwersalny kosmetyk  skutecznie zastępuje wiele poszczególnych produktów do pielęgnacji. Warto używać go do mycia całego ciała pod prysznicem czy w kąpieli zamiast żeli pod prysznic, które często mają w swoim składzie mocne substancje zapachowe. Ponadto, możesz również myć nim twarz, zamiast używać mleczka do demakijażu i żelu. Czarne mydło doskonale radzi sobie z kosmetykami kolorowymi, usuwając je równie skutecznie, co przeznaczone do tego specyfiki w postaci mleczka czy preparatu olejowego. Samo zresztą składa się w głównej mierze z olejów, a jak wiemy, te znakomicie wiążą się z pozostałościami makijażu i sebum, dokładnie oczyszczają skórę.

 

Greckie czarne mydło  do ciała i włosów EO Laboratorie  450 ml

 

Czarne mydło – rodzaje

Na rynku możesz znaleźć trzy rodzaje mydeł tego typu, wśród których wyróżnia się:

  • czarne mydło syberyjskie – produkt o lekkiej, płynnej formule, zawierający w składzie niemal 40 rodzajów ekstraktów z syberyjskich roślin, w tym lukrecji, krwawnika pospolitego, rokitnika, szałwii, rumianku i wielu innych dobroczynnych składników. Dermatolodzy polecają go osobom z takimi problemami skórnymi jak łuszczyca, toczeń rumieniowaty czy łupież. W przypadku takich dolegliwości, warto skonsultować wybór kosmetyku ze swoim lekarzem przed ich pierwszym zastosowaniem,

  • czarne mydło afrykańskie – produkt o bardziej zwartej konsystencji, zawierający w sobie masło shea, aloes, sok z cytryny, miód, glicerynę i popiół z ziaren kakaowca. To łagodne mydło o delikatnych właściwościach czyszczących, polecane do skóry wrażliwej. Powstaje w Nigerii,

  • czarne mydło Savon-Noire – produkt o najmniej skomplikowanym składzie spośród trzech, powstające wyłącznie z oliwek i oliwy. Cechuje się żelową konsystencją i dość łagodnym zapachem. Powstaje głównie w Maroku.

 

Czarne mydło w kostce Mohani  Savon Noir 200 g

 

Czarne mydło w kostce jako element codziennej higieny twarzy

Wiele mówi się o tym, jak dużą rolę w utrzymywaniu pięknej, świetlistej cery pełni właściwa higiena twarzy. Mowa tu przede wszystkim o dwufazowym oczyszczaniu i przywracaniu skórze naturalnego pH po wykonaniu zabiegów oczyszczających. Czarne mydło z powodzeniem może stać się elementem codziennej pielęgnacji. Jeśli używasz makijażu, najlepiej zastosować je jako pierwszy produkt oczyszczający, a następnie przemyć twarz  żelem na bazie wody, co pozwoli dokładnie usunąć warstwę kosmetyków kolorowych. Czarne mydło to łagodny kosmetyk, który nie powinien naruszać delikatnej warstwy lipidowej skóry. Może jednak zmienić pH wierzchniej warstwy na lekko zasadowe. Dlatego po jego zastosowaniu, przed nałożeniem kremu, warto przywrócić naskórkowi właściwy odczyn poprzez zastosowanie toniku czy hydrolatu. Dla skóry wrażliwej najlepiej sprawdzi się róża damasceńska lub lawenda.

 

Czarne mydło w kostce Dudu Osun Tropical Naturals  150 g

 

Warto pamiętać, że czarne mydło to również wspaniały kosmetyk, którym można zastąpić szampon. Jeśli zmagasz się z łojotokowym zapaleniem skóry czy łupieżem, trudno o lepszy wybór (oczywiście należy go skonsultować z lekarzem). Czarne mydło do włosów sprawia się znakomicie, oddziałując dobrze nie tylko na skórę głowy, ale również włosy, które stają się miękkie i gładkie, a także lepiej się układają.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock