Końcówki do wkrętarki – rodzaje i budowa poszczególnych modeli 

W zasadzie ile jest śrub dostępnych do wykonywania łączeń, tyle też znajdzie się różnych bitów i końcówek montowanych we wkrętarkach. Najczęściej spotykanymi są:

  • krzyżowe Philips,
  • krzyżowe Pozidriv,
  • Torx,
  • Torx Plus,
  • rowkowe,
  • sześciokątne (bity imbusowe),
  • XZN (12 rowkowy).

Oczywiście poza wyżej wymienionymi modelami używa się jeszcze innych egzemplarzy bitów do wkrętarek, jednak najczęściej korzystają z nich profesjonaliści. Amatorzy oraz majsterkowicze nie znajdą dla nich większego zastosowania. Zaliczają się do nich bity:

  • kwadratowy,
  • Torq-Set,
  • Tri-Wing.

 

Zestaw akcesoriów DEWALT, 109-elementowy

 

Dobrej jakości końcówki do wkrętarki są wykonane ze stali wanadowej, chromowo–wanadowo–molibdenowej lub wanadowo–molibdenowej. Najtańsze propozycje będą często mało wytrzymałe i nie znajdą stałego miejsca w warsztacie majsterkowicza, który ceni sobie wysoką jakość. Oprócz powyższych bitów można też zwrócić uwagę na te z grotami niklowanymi lub diamentowymi. Są to produkty przeznaczone do wymagających prac i ze względu na swoją wyższą cenę nie każdy zdecyduje się na ich zakup. Najczęściej to osoby świadome swoich potrzeb oraz aktualnie wykonywanych prac będą potrzebowały takiego zestawu bitów w swojej skrzynce narzędziowej.

Końcówki można też podzielić na udarowe i nieudarowe. Pierwsze z nich cechują się dużą wytrzymałością i można za ich pomocą wykonywać różne prace w wymagających materiałach. Oczywiście na nic się jednak zdadzą, jeśli nie będą zakładane do odpowiednich elektronarzędzi wyposażonych w funkcję udaru. Wśród akcesoriów bardzo cenionych przez użytkowników są bity do wkrętarek posiadające zwężenie między napędem a grotem. Taka konstrukcja powoduje zwiększenie wytrzymałości na moment obrotowy.

 

Zestaw akcesoriów BLACK&DECKER A7104, 56 elementów

 

W jaki sposób dobrać zestaw końcówek do wkrętarki? 

Kluczowe znaczenie mają dwie zmienne – rodzaj łba wkrętu i jej rozmiar. Bity do wkrętarek należy dopasować do tych dwóch parametrów bardzo starannie. Dlaczego jest to tak ważne? Niewłaściwe przyporządkowanie końcówki do danego wkrętu lub śruby grozi obrobieniem grotu, lub elementu wkręcanego. O ile można wymienić bit na inny, to wkręcony wkręt nie będzie łatwy do wyciągnięcia, jeśli obrobi się w nim część wierzchnia.

Ma to szczególne znaczenie w pracach wymagających przyłożenia sporego momentu obrotowego, gdzie grot musi być idealnie dobrany do łba wkrętu. Jeżeli końcówka nie będzie dopasowana do obrabianego materiału, w końcowej fazie kręcenia bit wyskoczy z łba, co spowoduje jego uszkodzenie.

 

Zestaw bitów DEWALT, 40 elementów

 

Czy najlepsze bity do wkrętarki gwarantują powodzenie prac? 

Sam zestaw końcówek do wkrętarki nie zapewni idealnie przeprowadzonego wkręcania i wykręcania. Duże znaczenie mają jeszcze dwa parametry: moc urządzenia oraz dozowanie nacisku. Nawet najdroższy i najlepszy bit na nic się zda, jeśli wkrętarka nie będzie miała mocy, by go wkręcić w dany materiał. Grozi to nie tylko nieudanym efektem pracy, ale też spaleniem urządzenia, które mimo pracy w pełni swoich możliwości nie będzie w stanie wykonać ruchu obrotowego.

Drugim niezwykle istotnym czynnikiem jest sama technika wiercenia, czyli m.in. siła docisku. O ile w początkowej fazie zagłębiania wkręta nie ma to aż tak ogromnego znaczenia, to wzrasta ono wraz z wchodzeniem elementu w materiał. Gdy użytkownik użyje niewystarczającej siły, grot wyskoczy z łba śruby lub wkręta i uszkodzi zarówno siebie, jak i część wkręcaną. To samo tyczy się prędkości obrotowej. Jeśli będzie za duża, wiercenie nie dojdzie do skutku, a zestaw bitów będzie zawierał coraz więcej uszkodzonych sztuk.

 

Zestaw końcówek DEWALT DT71572

 

Zestawy końcówek do wkrętarki – na rynku możesz znaleźć wiele interesujących propozycji 

Dla osób, które chcą wyposażyć się w akcesoria do wkręcania, dobrym wyjściem jest uzupełnienie swojej skrzynki narzędziowej w zestaw bitów do wkrętarki. Dzięki niemu nie trzeba za każdym razem dobierać pojedynczych sztuk i ryzykować przestoje w pracy przez braki w wyposażeniu.

 

ZESTAW BITÓW UDAROWYCH 33 SZT

 

W sklepach dostępne są interesujące propozycje dla tych, którzy chcą mieć w swoim zestawie wkrętaki ręczne, klucze imbusowe i końcówki do wkrętarki. Możesz znaleźć zestawy z łączną liczbą blisko 50 sztuk elementów, co świetnie sprawdzi się w ogromnej większości prac ręcznych i zautomatyzowanych. Produkty często wyposażone są w bardzo poręczne uchwyty, które można zamontować na ścianie w swoim warsztacie czy garażu.

Komplet zawierający końcówki wkrętakowe i nasadki z uchwytem, skierowany jest wprost do majsterkowiczów. Tego typu zestawy zawierają w sobie wiele przydatnych elementów: w tym bity, nasadki i końcówkę do szybkiej zmiany elementów we wkrętarce.  Przydadzą się nie tylko podczas najprostszych prac monterskich, ale też do odkręcania podzespołów w maszynach i pojazdach.

 

Zestaw bitów BOSCH x-pro, 43 szt 2607017164

 

Bity Bosch 

Na rynku można znaleźć bardzo praktyczne zestawy bitów Bosch, w których można znaleźć m.in. 24 końcówki o różnych rozmiarach i typach grotów oraz uchwyt magnetyczny ułatwiający szybką zmianę. Komplety te opierają się na bardzo wygodnej kasecie, która mieści wszystkie elementy i ułatwia ich transport bez konieczności poszukiwania drobnych akcesoriów w zakamarkach walizki narzędziowej. Bity sprawdzą się szczególnie w profesjonalnych zastosowaniach ze względu na swoją wytrzymałość, rozmiary i jakość wykonania.

 

Zestaw końcówek DEWALT DT70523T

 

Bity Dewalt 

Znajdziesz również komplety, zawierające bardzo praktyczne i nadające się do wymagających zadań bity Dewalt z kilkudziesięcioma elementami sztuk. Zestawy bitów Dewalt obejmują też praktyczny uchwyt do szybkiej wymiany końcówek i zgrabną kasetę ułatwiająca uporządkowanie elementów.

Odpowiednie dobranie bitów połączone z umiejętnym posługiwaniem się nimi dają gwarancję skutecznych prac monterskich i napraw maszyn. Korzystając z dobrych końcówek do wkrętarek, można sprawić, że urządzenie stanie się jeszcze bardziej uniwersalne.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock