Polscy aktorzy coraz częściej pojawiają się w zagranicznych produkcjach. Czasem, mimo szumnych zapowiedzi o zdobyciu Hollywood, kończy się na wycięciu scen. Jednak niektórym rodakom udało się zabłysnąć na międzynarodowym ekranie. Nieraz były to drugoplanowe role, czasem epizody, ale zapadające w pamięć, a kilku udało się zagrać głównych bohaterów. Czy znacie te filmy?




Marcin Dorociński – amant polskiego kina w duńskiej komedii „Małżeńskie porachunki” zmienił swój wizerunek i stał się... płatnym zabójcą. I to pierwszoplanowym! Nie jest to jednak pierwsza przygoda Dorocińskiego ze skandynawskim kinem – wystąpił już w erotyku „Kobieta, która pragnęła mężczyzny”.

 
[Materiały: Gutek Film]

Iza Miko – od lat mieszka w Stanach i grywanie w amerykańskich filmach stało się dla niej chlebem powszednim. Izę możemy często oglądać w zagranicznych produkcjach, szczególnie tych młodzieżowych ("Wygrane marzenia") czy roztańczonych - „W rytmie hip-hopu 2” lub „ Step up – All in one”.
 
[Materiały: Monolith]
 
Daniel Olbrychski – czołowy aktor polskiego kina, poza licznymi europejskimi rolami ma na swoim koncie hollywoodzką produkcję „Salt”. Wcielił się w postać rosyjskiego szpiega grając u boku Angeliny Jolie, z którą podobno bardzo zaprzyjaźnił się na planie filmowym.
 
[Materiały: Sony Pictures]

Alicja Bachleda-Curuś – głównie pojawiała się w niemieckich filmach, ale najsłynniejszy i najważniejszy okazał się dramat-baśń „Odnine”, (gdzie podhalańska piękność wcieliła się w syrenę). Film rozsławił też głośny, pozaplanowy romans głównej pary aktorów – Alicji i Colina Farrella.
 
                                                                               [Materiały: Monolith]

Michał Żebrowski – zagrał w czeskiej komedii romantycznej „ Wszystko albo nic”, gdzie rywalizował o serce głównej bohaterki wraz z kolejnym polskim aktorem Pawłem Delągiem. Obaj panowie, chociaż już nie w duecie, występowali wcześniej w kilku rosyjskich produkcjach filmowych. 

 
[Materiał: Evita Press]


Izabella Scorupco – piękna Polka, pierwsza i na razie jedyna, która była dziewczyną Bonda, Jamesa Bonda. Zagrała w przygodach Agenta 007 w części „ Golden Eye”, a także w przerażającym „ Egzorcyście: Początek” Luca Bessona. 
 
[Materiał: Imperial CinePix]

Jacek Koman – o tym aktorze i jego rolach nie było głośno, choć były to bardzo ciekawe filmy! Koman wystąpił m.in. w „Moulin Rouge!” (śpiewał wraz z Ewanem McGregorem), „Son of a Gun”, „Wielki Gatsby”, a w tym roku pojawią się aż dwie australijskie produkcje z jego udziałem – „Breath” I „Jungle”.
 

 
 
Maciej Stuhr – był detektywem w polsko-słowacko-czeskim filmie „ Czerwony kapitan” – gdzie rozwiązywał największą kryminalną zagadkę lat 80. Podobno ciekawym doświadczeniem dla aktora było dubbingowanie samego siebie na potrzeby polskojęzycznej wersji.

[Materiał: Kino Świat]

Weronika Rosati – aktorka od lat próbuje robić karierę za oceanem. Coraz częściej pojawia się w amerykańskich serialach i choć są to niewielkie role – otwierają drzwi do następnych propozycji. W filmach pojawiła się przez chwile na ekranie, ale za to u boku największych gwiazd Hollywood – z Sharon Stone zagrała w „Largo Winch 2”, była też żoną Nicolasa Cage’a w „Ostatnia misja USS Indianapolis”, czy partnerowała (przez chwilę, ale jednak!) Michaelowi Douglasowi i Morganowi Freemanowi w komedii „ Last Vegas”.
 
[Materiał: Universal]
 
Karolina Gruszka – piękna, młoda, zdolna i skromna. Może dlatego mało kto wie, że wystąpiła w wielu rosyjskich filmach i stała się gwiazdą na tamtejszym rynku filmowym. Zagrała m. in. tytułową rolę w „Tańcu Delhi” czy w międzynarodowej koprodukcji „ Maria Skłodowska-Curie” – brawurowo wcielając się w rolę chemiczki-noblistki. 
 
[Materiał: Prószyński Media]

Jakub Gierszał – określany jako jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Jego umiejętności zostały dostrzeżone również za granicą i zaowocowało to rolami w filmach takich jak „Moris z Ameryki”, czy remake’u o najsłynniejszym wampirze – „ Dracula: historia nieznana”.
 
[Materiał: Filmostrada]

Joanna Kulig – zagrała dość istotne role w zagranicznych filmach. Od baśni  „Hansel i Gretel: łowcy czarownic”, gdzie dzięki charakteryzacji i oszpeceniu była nie do poznania, po odważne role w „Sponsoringu” (w duecie z Juliette Binoche) i filmowe romanse z Ethanem Hawkem w „ Kobiecie z piątej dzielnicy”.

[Materiał:Paramount]

Katarzyna Figura – w USA zachwycano się jej talentem i zmysłową, słowiańską urodą. Grała m. in. w  „Ryzykowne związki”, „Zbyt młodzi, zbyt szybcy”. Jako ciekawostka – w polskich filmach grywała też emigrantkę, która uciekała by żyć w Stanach.



A czy Wy macie jakieś swoje ulubione role Polaków w zagranicznych produkcjach? Kogo jeszcze dodalibyście do tej listy?

Więcej filmowych inspiracji znajdziecie w salonach Empik i na empik.com