Już niebawem czeka nas premiera finału historii rewolucji, jaka ogarnęła państwo Panem. Dystopijna wizja świata, roztoczona w powieściach Suzanne Collins znajdzie swoje zwieńczenie już nie tylko na kartach powieści, ale i na srebrnym ekranie.

Oczekując na drugą część „Kosogłosa”, warto przyjrzeć się bliżej światu „Igrzysk Śmierci”. Co sprawiło, że ta seria stała się fenomenem na światową skalę?

Orwellowskie realia w nowoczesnym wydaniu

Początkiem całego zamieszania była powieść „Igrzyska Śmierci”, wydana przez amerykańską pisarkę, Suzanne Collins w 2008 roku. Na jej kartach, jak i w kolejnych dwóch częściach: „W pierścieniu ognia” oraz w „Kosogłosie” poznajemy nastoletnią Katniss Everdeen.

To zwykła dziewczyna, która każdego dnia walczy o przetrwanie w Dystrykcie 12, jednym z trzynastu, otaczającym stolicę totalitarnego państwa Panem – Kapitolu. Stała inwigilacja, a przede wszystkim doroczne głodowe igrzyska, na które każdy z dystryktów musi wysłać, właściwie na śmierć, dwoje młodych ludzi, sprawia, że ludzie żyją w ciągłym strachu. Szansy na zmianę nie widać nawet na najodleglejszym horyzoncie.

Wszystko zmienia się, gdy na trybutkę, która ma „reprezentować” Dystrykt 12 wybrana zostaje młodsza siostra Katniss. Starsza dziewczyna zastępuje ją na ochotnika. Jej poświęcenie bohaterstwo, buntownicza postawa na arenie i spektakularne zwycięstwo w igrzyskach jest zarzewiem rewolucji. Ten prosty, a zarazem błyskotliwy pomysł i mistrzowsko nakreślona fabuła, która nie zwalnia tempa ani na minutę, przełożyły się na międzynarodowy sukces. Trylogia „Igrzyska śmierci” stała się bestsellerem na całym świecie.

Rewelacyjne ekranizacje

Prawdziwy szał na „Igrzyska śmierci” zaczął się jednak w momencie, gdy serię postanowiono zekranizować. Podjął się tego reżyser Garry Ross. Autorka, Suzanne Collins uczestniczyła w przygotowaniu scenariusza, a w rolę główną w „Igrzyskach śmierci” wcieliła się Jennifer Lawrence. Jej charyzma połączona z brawurowo zaprezentowaną na srebrnym ekranie książkową fabułą przyniosły niesamowity sukces. Film szybko trafił na listy przebojów. Podobnie stało się z „W pierścieniu ognia”.

Adaptacja ostatniego tomu, w którym dzieje się naprawdę wiele, została rozbita na dwie części. Czy wynikało to z potrzeb scenariusza, czy było sposobem na przyciągnięcie widzów do kina dwa razy, a nie jeden – jest tematem do dyskusji.

Niemniej jednak pierwsza część „Kosogłosa” trafiła na ekrany w listopadzie ubiegłego roku, pozostawiając widzów w niepewności. Już niebawem dowiemy się, jak zakończy się historia walki rebeliantów z reżimem Kapitolu i kogo wybierze Katniss: Peetę czy Gale’a? Pewne jest jedno: zakończenie historii będzie naprawdę epickie.

A zanim wybierzecie się do kina, uzupełnijcie swoją kolekcję książek i filmów związanych z „Igrzyskami śmierci”. Na empik.com kupicie je w najlepszej cenie z dostawą do domu!