„Światło między oceanami”, M.L. Stedman 

Powieść przetłumaczona na ponad 40 języków i zekranizowana w gwiazdorskiej obsadzie (w rolach głównych Alicia Vikander i Michael Fassbender) opowiada o losach małżeństwa Sherbourne’ów. Tom, weteran pierwszej wojny światowej, przyjmuje posadę latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock. Wraz z żoną, Isabel, pragną powiększyć rodzinę – niestety, doświadczają dwóch poronień i narodzin martwego dziecka. Kiedy więc do wybrzeży ich wyspy dobija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym noworodkiem, zdesperowani małżonkowie podejmują decyzję, której konsekwencje poniosą nie tylko oni sami.
 

Światło między oceanami
 

„Jesienna miłość”, Nicholas Sparks

Nie da się ukryć, że Nicholas Sparks ma rękę do smutnych, wciągających opowieści z nastolatkami w rolach głównych, a „Jesienna miłość” nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. W świecie tego amerykańskiego autora miłość - szczególnie, kiedy dopada młode, emocjonalne osoby - ma ogromną moc sprawczą i jest uczuciem niemalże obezwładniającym. W książce poznajemy historię Landona i Jamie, licealistów z miasteczka Beaufort, którzy pod koniec lat 50. wspólnie odkrywają, czym jest miłość, oddanie i cierpienie. Adaptacją powieści jest film „Szkoła uczuć” z 2002 roku, z Mandy Moore i Shane Westem w rolach głównych.
 

Nicolas Sparks jesienna miłość
 

„Zdążyć przed panem Bogiem”, Hanna Krall

Jedna z najtrudniejszych lektur dla każdego chyba nastolatka. Podobnie jak większość twórczości Hanny Krall, dotyka kwestii najbardziej niewygodnych dla naszego poczucia człowieczeństwa. Marek Edelman - w czasie okupacji działacz żydowskiego podziemia, później kardiochirurg o międzynarodowej sławie - w przeprowadzonym z nim przez pisarkę-reportażystkę wywiadzie relacjonuje wydarzenia i przeżycia z czasów wojny.
 

Zdążyć przed panem bogiem hanna krall
 

„Spóźnieni kochankowie”, William Wharton

Najsłynniejsza - obok „Ptaśka” -  powieść niezwykle popularnego w Polsce amerykańskiego autora. Historia biznesmena Jacka, który porzuca swoje wygodne życie i wyjeżdża do Paryża, zostając malarzem-kloszardem. Na ulicach tego pięknego miasta poznaje niewidomą, 70-letnią Mirabelle, z którą połączy go wyjątkowe, niespodziewane uczucie.
 

Spóźnieni kochankowie Wharton
 

„PS Kocham Cię”, Cecilia Ahern

Kolejna wzruszająca powieść, która szybko stała się przedmiotem filmowej adaptacji. Holly i Gerry to bratnie dusze, które rozdziela śmierć Gerry'ego. Holly nie może odnaleźć się w świecie bez ukochanego męża, jednak w dniu trzydziestych urodzin, Gerry do niej wraca. Zostawił jej kilka listów, które powoli wprowadzają Holly w nowe życie, już bez niego. Każdy liścik kończy się podpisem "PS Kocham Cię".
 

PS kocham cię
 

„Serce to samotny myśliwy”, Carson McCullers

Klasyka literatury amerykańskiej XX wieku, stanowiąca przejmującą, uniwersalną opowieść o ludzkim cierpieniu i słabościach. Autorka osadziła akcję na południu Stanów, gdzie sama się wychowała. W znanym nam z tamtejszej kultury typowym przydrożnym barze spotykają się różni mieszkańcy miasteczka, zwierzając się ze swoich bolączek właścicielowi, głuchoniememu Johnowi Singerowi
 

serce to samotny myśliwy
 

„Godziny”, Michael Cunningham

Światowy bestseller, który zdobył w 1999 roku Nagrodę Pulitzera i PEN/Faulkner Award. Głęboko poruszająca, przepełniona namiętnościami powieść inspirowana życiem i twórczością Virginii Woolf, którą w adaptacji filmowej zagrała Nicole Kidman, nagrodzona za tę rolę Oscarem.
 

Godziny Cunnigham
 

„Chłopcy z Placu Broni”, Ferenc Molnar

Kolejny bestseller z listy obowiązkowych szkolnych lektur, który wzrusza czytelników niezależnie od wieku. Opowieść o grupie chłopców, uczniów budapesztańskiego gimnazjum, którzy tak bardzo pokochali swój plac zabaw, że bronili go przed napaścią rówieśników z innej szkoły. Za wszelką cenę.
 

Chłopcy z placu broni empik
 

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com