Właśnie minęło 30 lat od słynnego wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Dnia 26 kwietnia 1986 roku, o godzinie 1:23, na skutek prowadzonego eksperymentu miała miejsce tragiczna w skutkach eksplozja reaktora… Historia owiana tajemnicami i legendami fascynuje od lat. Czego możemy się o niej dowiedzieć więcej?

Polecamy propozycje, które pozwolą Wam odkrywać nieznane dotąd fakty o Czarnobylu i zagłębić swoją wiedzę na temat katastrofy. Poznajcie książki, które zawierają poruszające reportaże i opowieści naocznych światków, a także fikcję literacką, do której ukraińskie miasto stało się inspiracją oraz tłem do stworzenia fascynujących powieści. Oto najciekawsze:

Upiory Czarnobyla –Wiktorowski Wojciech -dziennikarz telewizyjny na tropie katastrofy czarnobylskiej i mrocznych zagadek PRL-u. To kryminał oparty na faktach. Poznajmy informacje, do których udało mu się dotrzeć na skutek śledztwa, a które były dawniej blokowane i ukrywane przez polską władzę. Badamy sprawę tajemniczej śmierci fizyka, który kwestionował oficjalne dane i przygotowywał niezależny raport dla prasy podziemnej. Prokuratura stwierdza samobójstwo, jednak wiele tropów wskazuje na zabójstwo na zlecenie…

Czarnobylska modlitwa – reportaże Swietłany Aleksiejewicz, tegorocznej laureatki literackiego Nobla. Białoruska dziennikarka, po dwudziestu latach od największej katastrofy technologicznej XX wieku, odwiedza Czarnobyl. Rozmawia z ludźmi, którzy przeżyli tą tragedię, opowiadają jej jak wszystko wyglądało oczami świadków, zwykłych mieszkańców okolic, ludzi przesiedlonych bądź zapomnianych przez władze i cały świat.  Ponadto o dzieciach bez włosów, przeróżnych stworach zamieszkujących rzeczki oraz lasy… O tym co jest prawdziwe, zmyślone i jak w takim miejscu można znaleźć szczęście?

Czarnobyl-Strefa – fikcyjna opowieść o ludziach, którzy mogli istnieć naprawdę.  Autorzy - Francisco Sanchez i Natacha Bustos starają się osadzić swoje postacie w świat Czarnobyla i za ich sprawą opisać, co wtedy mogli przeżywać mieszkańcy, jak katastrofa mogłaby wyglądać, gdyby opowiadał o niej bohater literacki. Rozważają też czym był Czarnobyl i czym jest dla współczesnych pokoleń. Zadają czytelnikom pytania, zmuszają do refleksji – jak my byśmy się zachowali, gdyby to wszystko stało się teraz, gdybyśmy musieli nagle porzucić wszystko, co mamy… Ciekawe i inne spojrzenie na temat katastrofy.

Czarnobyl – Franceesco Cataluccio – to nie jest kolejna opowieść o wielkim wybuchu, to badanie Czarnobyla pod kątem historycznym, etnicznym. Miasto znane nam głównie z elektrowni atomowej miało przecież swoje dzieje, tradycje, polityczne zawirowania, o których tak mało wiemy… Z książki tej możemy dowiedzieć się całkiem nowych faktów, nieznanych aspektów i poznać poplątane losy polsko-ukraińsko-rosyjsko-żydowskie, z reaktorem atomowym w tle.

Zagadki nauki i techniki, katastrofy czy historie niewyjaśnione, wokół których narastały legendy oraz spekulacje stawały się też inspiracjami m. in. do filmów. Tak powstał horror osadzony w mieście-widmo - „Czarnobyl. Reaktor strachu”. W podobnym klimacie jest też np. gra „Czarnobyl2: Powrót do Zony”, w której nie zabraknie emocji i wybuchów…

Więcej ciekawych propozycji – reportaży i dokumentów znajdziecie na empik.com.