Nie trzeba wyjeżdżać nad morze lub jezioro, aby wziąć chłodną kąpiel w upalny, wakacyjny dzień. Wystarczy wyposażyć swoją działkę w basen. W naszej ofercie można znaleźć baseny stelażowe znanych marek, m.in. Intex, Bestway, Avenli czy Enero.
Baseny stelażowe są wytrzymałe oraz stabilne, dzięki swojej konstrukcji. Najczęściej występują w dużych rozmiarach, a ich złożenie bywa zazwyczaj czynnością czasochłonną.
Zakup ogrodowego basenu stelażowego wiąże się ze stosunkowo wysokim kosztem, w porównaniu do konstrukcji innego typu. Warto mieć jednak świadomość, że jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów o sporej trwałości i wytrzymałości. Może dzięki temu posłużyć w ogrodzie przez wiele lat.
W naszej ofercie znajduje się wiele różnych wielkości i kształtów basenów. Jednym z najpopularniejszych modeli jest okrągły basen stelażowy 366x100. Do wyboru są również większe modele np. 457x122. Okrągłe kształty dobrze wpasowują się do większych ogrodów. Z kolei basen stelażowy prostokątny daje więcej możliwości usytuowania. Można go łatwiej wkomponować w otoczenie działki.
Baseny mogą być stworzone z wielowarstwowego materiału PCV i wzmocnione nylonową siatką. Powłoka odporna na przebicia pozwala cieszyć się takim produktem nawet przez kilka sezonów. Przykładem takiej konstrukcji jest basen stelażowy Bestway Steel Pro Max. Trwałość zapewnia dodatkowo stabilny stelaż, wykonany z wodoodpornych materiałów.
Wysokie baseny stelażowe często zawierają w zestawie drabinkę ułatwiającą wchodzenie. Niektóre firmy dodają także pompę filtrującą, matę pod basen, termometr do wody czy zestaw łatek naprawczych. Do wyboru jest również model z pokrywą, służącą do ochrony przed owadami, ptakami, liśćmi i zanieczyszczeniami. Rozwiązanie to zapewnia ponadto dodatkową izolację termiczną wody.
Zapoznaj się z naszym asortymentem basenów stelażowych. Wybierz spośród nich model, który dobrze wkomponuje się w twój ogród.
baseny stelażowe 457x122, baseny stelażowe 366x100, baseny stelażowe 366x76, baseny stelażowe 305x76, baseny stelażowe 400x200x122, baseny stelażowe Intex, baseny stelażowe prostokątne 549x274x132, baseny stelażowe 732x366x132, baseny stelażowe 549x132, baseny stelażowe 366x122, baseny stelażowe Bestway
Baseny stelażowe – najczęściej zadawane pytania
Jak rozłożyć basen stelażowy prostokątny?
Basen stelażowy prostokątny należy rozłożyć na równej i odpowiednio utwardzonej nawierzchni. Dobrze sprawdza się np. kostka brukowa, drobny piasek lub trawa. Baseny stelażowe nie powinny być natomiast stawiane na glinie czy kamieniach. Istotne jest zarazem, aby nawierzchnia była oczyszczona z gałęzi i kamyczków dekoracyjnych. Nie powinno się stawiać basenu w pobliżu drzew, ponieważ do wody mogą wpadać gałązki, liście czy pyłki. Częściowo problem ten może rozwiązać basen stelażowy z pokrywą, którą można zakryć zbiornik po zakończonej kąpieli. Miejsce rozkładania basenu stelażowego należy także zabezpieczyć przed wiatrem oraz zaplanować rozstawienie go w miejscu, które jest dobrze wypoziomowane. Pozwoli to uniknąć przechylania się konstrukcji w jedną stronę.
Rozkładanie basenu stelażowego prostokątnego rozpoczynamy od położenia maty, na której będzie stał. Najlepiej sprawdzi się mata piankowa, styropianowa lub wykonana z tworzywa sztucznego PVC. Jej zadaniem będzie zabezpieczenie zbiornika przed zniszczeniem i przetarciami, a także odizolowanie dna basenu od podłoża. Przed położeniem basenu warto przez kilka godzin nagrzać matę na słońcu.
Następnie można już przejść do równomiernego rozłożenia niecki basenowej oraz stelaża. Baseny stelażowe Intex, Bestway i wielu innych marek są sprzedawane razem z instrukcją, która pokazuje krok po kroku, jak rozłożyć basen stelażowy prostokątny. Niektórzy producenci dołączają do zestawu płytę DVD z instrukcją. Kiedy stelaż będzie już rozłożony, ostatnim etapem jest podłączenie przewodów z pompą i filtrami basenowymi, a także drabinki do basenu stelażowego. Wodę należy nalewać stopniowo – najpierw do wysokości około 10 cm. Pozwoli to sprawdzić, czy podłoże pod basenem na pewno jest równe.
Zarówno basen stelażowy okrągły, jak i prostokątny, powinien być składany zgodnie z instrukcją. W pierwszej kolejności trzeba spuścić z niego wodę, a następnie dokładnie wyczyścić i wysuszyć. Pozwoli to przedłużyć trwałość basenu i zabezpieczyć go przed rozwojem bakterii i grzybów. Ściany basenu stelażowego najlepiej zwinąć, ponieważ ich złożenie w kostkę mogłoby skutkować powstawaniem przetarć i dziur.
Basen ogrodowy stelażowy najczęściej jest wyposażony w zawór spustowy filtra basenowego, który ułatwia i przyspiesza spuszczanie wody ze zbiornika. Zawór znajduje się zazwyczaj na jednej ze ścian bocznych basenu lub na jego dnie. Należy ustawić go w taki sposób, aby talerzyk znajdował się między pozycjami zamknięty/otwarty. W niektórych modelach basenów stelażowych można również przekręcić zawór do pozycji oznaczonej jako zimowa, co pozwala na zimowanie basenu na dworze.
Zarówno duży basen stelażowy, jak i mały, nie powinien być zostawiany na zimę w ogrodzie. Naraziłoby to konstrukcję na poważne ryzyko uszkodzeń, np. przez mróz czy silny wiatr. Pozostawienie basenu stelażowego wypełnionego wodą mogłoby spowodować, że po jej zamarznięciu i rozszerzaniu się pod wpływem ciśnienia doszłoby do uszkodzenia ścian. Złożenie basenu oraz jego schowanie w budynku pozwoli nie tylko wydłużyć trwałość wszystkich elementów konstrukcji, lecz także zabezpieczyć je przed zabrudzeniami, których pozbycie się po zimie mogłoby być trudne.
Po spuszczeniu wody należy dokładnie wyczyścić basen przy użyciu gąbki, ściereczki i środków do czyszczenia basenów. Następnie trzeba wysuszyć wszystkie elementy konstrukcji. W celu dodatkowej ochrony można przykryć złożony basen folią. Odpowiednio zabezpieczony basen ogrodowy stelażowy należy zimą przechowywać w suchym, najlepiej ogrzewanym i odizolowanym od wody pomieszczeniu.
Na zewnątrz nie powinna także znajdować się pompa do basenu stelażowego. Ważne jest, aby w trakcie przechowywania nie znajdowała się w niej żadna woda. Obowiązkową czynnością powinno być również dokładne wyczyszczenie i zdezynfekowanie filtra pompy wodnej. Pozwala to uniknąć rozwijania się grzybów i szkodliwych drobnoustrojów.