Karolina Czarnecka UV

fot. Łukasz Przytarski

 

Solarium 2.0. to kontynuacja historii Tiny znanej z wydanej dwa lata temu EPki Czarneckiej „Córka”. Tina wyjechała wtedy do Stolicy żeby śnić swój wielkomiejski sen. Teraz zaprasza do wynajętego w Śródmieściu niepokoju, gdzie można wypić herbatę i zjeść ciastko, usiąść na materacu i posłuchać relacji z wycieczki. Dziewczyna wróciła właśnie z planety Solarium. Nie pojechała tam metrem, ani nie odleciała statkiem kosmicznym, nie ruszyła się nawet z miejsca. Zbyt była podlaska i samotna żeby nie wpaść w Króliczą Norę. Poobijana, z ręką na temblaku w końcu wróciła. Ten projekt to pamiątki, które ze sobą przywiozła: książeczka z Pierwszej Komunii, zbita lufka, gitara elektryczna, pastelowo-różowe majtki i kosmiczny pył.

 

Przekonywałam Tinę i mówiłam, że nie może sama cięgle w tym pokoju za drzwiami zamknięta siedzieć. Że mogłaby do ludzi wyjść i chociaż trochę się swoją herstorią podzielić. Że od takich spotkań to i jej, i ludziom lepiej się… na sercu może nie, ale na duszy to trochę lepiej zrobi. A ona, że przeczytała wywiad z Eichelbergerem i tak się czuje jak ta Polska, skrzywdzona, co to nie chce dorosnąć i niszczy swoje sukcesy i za nic nie może uwierzyć, że wyrosła na piękną kobietę. Dużo jest takich lasek jak Ty Tina, nie jesteś wyjątkowa i jedyna. Sporo jest w ogóle takich ludzi, weź no otwórz od pokoju drzwi przestań się użalać i marudzić. Namówiłam ją. Ale powiedziała, że ze swojego pokoju nie wyjdzie, że jak już coś, to do swojego pokoju zaprasza. Tina jeszcze nie wie co to będzie za koncert, ale na pewno będzie jeszcze przedpremierowy.

 

Michał Górczyński: klarnet kontrabasowy

Jacek Kita: instrumenty klawiszowe

Domi Grzybek: strona wizualna

Michał Walczak: teksty

Karolina Czarnecka: przy mikrofonie, teksty, koncept.

 

Król

 

fot. Paweł Zanio

Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia.

Pierwszy album UL/KR (duetu z Maurycym Kiebzakiem Górskim) wzbudził entuzjazm i został okrzyknię ty przez dziennikarzy muzycznych koncernu „Agora” – „Płytą Roku 2012”. Pozytywne recenzje ukazały się także w tygodnikach „Newsweek”, „Przekrój”, w pismach branżowych, zapewniając czołową pozycję w rankingach najważniejszych płyt wydanych w Polsce, w kategoriach muzyki alternatywnej, elektronicznej, czy indie rockowej.

Rok 2015 za albumy sygnowane „Król” przyniósł prestiżowe nagrody: Nagrodę artystyczną miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, oraz nominację do Paszportów Polityki. W uzasadnieniu nominacji czytamy: Album „Wij” opisywaliśmy w POLITYCE jako pełen paradoksów: chłodny, a zarazem romantyczny, syntetyczny w brzmieniach, a zarazem naturalny w ekspresji… Jego znakiem rozpoznawczym stała się oszczędna forma bardzo krótkich piosenek, w których ważną rolę gra pojedyncze słowo, skojarzenie, przenośnia, każda fraza, dźwięk i pauza. („Polityka” 8.12.2015). W 2016 roku Błażej Król został uhonorowany gorzowską Nagrodą im. Janusza Słowika a rok później również Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego – Motylem.

Król ze swoim zespołem wystąpił na wielu największych festiwalach i wydarzeniach muzycznych w Polsce, m.in. Open’er Festival, Off Festiwal, Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka, Springbreak i wielu innych.

Autor muzyki i tekstów, lider zespołów:

UL/KR 2011-2013

BANGELIZ 2012 –

DWUTYSIĘCZNY 2013 –

KRÓL 2013 –

LAUDA 2015 –

KOBIETA Z WYDM 2016 –

 

Bisz/Radex feat. Nosowska

fot. Dawid Klepadło

Lider zespołu Pustki oraz uznany bydgoski raper nagrali wspólny album Wilczy humor – kreatywną i pełną ironii podroż po różnych gatunkach i konwencjach. Album został świetnie przyjęty przez fanów, a także doceniony przez krytykę (m.in. płyta roku wg TVP Kultura czy nominacja do Fryderyka – Album roku hip-hop). Płyta dotarła do 3-ciego miejsca listy Olis – najlepiej sprzedających się albumów w Polsce. Zespół zagrał na gali Fryderyków, gali rozdania Paszportów Polityki oraz na Opene’erze i Męskim Graniu docierając z powodzeniem do szerokich mas odbiorców.

Do wykonywania albumu na koncertach został powołany specjalny skład, w którym biorą udział Jacek Kita, pianista jazzowy (m.in. Levity, incarNations) oraz perkusista młodego pokolenia Aleksander Orłowski (Magnificent Muttley, Smolik&Kev Fox). Rozimprowizowane wykonania koncertowe nadają kalejdoskopowym utworom z „Wilczego humoru” nowego, często niespodziewanego wymiaru. Z jednej strony porywają świeżością i energią, z drugiej warstwa tekstowa zmusza do zatrzymania się i choćby krótkiej refleksji.

Podczas Apostrofu wystąpią ze specjalnym, gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej.

fot. Marlena Bielińska