Jeden z najciekawszych współczesnych polskich prozaików. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor „Xavrasa Wyżryna”, „Czarnych oceanów”, „Extensy”, „Córki łupieżcy”, „Innych pieśni”, „Perfekcyjnej niedoskonałości”, „Lodu”, „Wrońca” oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego „Katedry” – zgromadzonych m.in. w tomach „W kraju niewiernych” oraz „Król Bólu”. Pomysłodawca antologii pt. „PL+50. Historie przyszłości”. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla i Jerzego Żuławskiego, pięciokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

15 maja ukaże się jego najnowsza książka „Po piśmie”, która jest jedną z premier festiwalowych tegorocznego Apostrofu. W tej książce Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie  bezpośredniego transferu przeżyć– od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality – wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury – od podmiotowego „ja”.

„Czy powoli „wyzwalamy się z pisma” przesuwając się nieuchronnie w stronę dużo bardziej bezpośredniego dzielenia się własnymi przeżyciami, jakim jest film, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, kultura gier? Czy to będzie oznaczało śmierć literatury taką, jaka znamy? Czy do pisania i czytania zostaliśmy przystosowani ewolucyjnie? Jak będzie funkcjonowało społeczeństwo nie zapośredniczone pismem? Czy nowy świat, który nieuchronnie nadchodzi będzie wymagał zupełnie nowego języka do jego opisu i czy jesteśmy na taką zmianę gotowi?” – Olga Tokarczuk z wprowadzenia to swojego programu kuratorskiego na tegorocznym Apostrofie.

 

Lokalizacja:

Teatr Powszechny | Duża Scena

ul. Zamoyskiego 20, Warszawa