Okazuje się, że polską specjalnością stał się kryminał – wieszczy New York Times. Podobno nasi autorzy w intrygach, zwrotach akcji i wyrafinowaniu zbrodni prześcignęli samych Skandynawów – do tej pory mistrzów gatunku.
Oto dowody:

1. Remigiusz Mróz vel Ove Løgmansbø


Doktor nauk prawnych i pisarz kryminałów z Opola. Laureat wielu nagród. Jest autorem trylogii z komisarzem Forstem i serii z Joanną Chyłką. My polecamy dostępną u nas bestsellerową „Joannę Chyłkę. Tom 1. Kasacja”.


2. Zygmunt Miłoszewski


 Powieściopisarz i publicysta. Autor trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim. Autor wielu kryminałów i opowiadań. Laureat Paszportu „Polityki”. Film „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza z Robertem Więckiewiczem był hitem sezonu filmowego 2015/2016.


3.      Katarzyna Bonda
 
Dziennikarka, publicystyka, scenarzystka i autorka kryminałów – w tym „Tetralogii kryminalnej”. Stworzyła nowego bohatera – psychologa policyjnego. Jej Hubert Meyer wystąpił w „Sprawie Niny Frank”, „Florystce” czy „Okularniku”.


4.      Marcin Wroński


 Autor kryminałów o komisarzu Zydze Maciejewskim. Konikiem Marcina Wrońskiego jest retrokryminał. „Morderstwo pod cenzurą” i „Kino Venus” były wielkim sukcesem wydawniczym za naszą wschodnią granicą. Jego dzieła wydawane są w ramach „Nowej Fali Polskiego Kryminału”.


5. Mariusz Czubaj


Człowiek nauki – literaturoznawca i antropolog kultury i sportu. Związany z warszawskim SWPS-em. Pisuje sam, jak i we współpracy z Markiem Krajewskim – cykl gdański z Jarosławem Paterem w roli głównej. Polecamy dwa tomy „Polskiego psychopaty”: „21:37” i „Kołysanka dla mordercy”.


6.      Joanna Chmielewska


 Legenda polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej. A zaczęło się niewinnie w 1964 roku i jej „Klinem”. Tak zaczęła się długa literacka historia przygoda, która wciągnęła całe pokolenia Polaków.


7.      Marek Krajewski


Tego pana nie trzeba przedstawiać – kolejny klasyk twórczości kryminalnej. Związany z Wrocławiem. Eberhard Mock jest bohaterem sześciu tomów jego powieści. Tłumaczony na wiele języków. Od 2009 roku akcje jego powieści dzieją się we Lwowie i Trójmieście, a obok Mocka pojawia się komisarz Popielski.


To tylko siedmiu naszych polskich autorów kryminalnych, gwarantujemy – jest ich więcej. Okazuje się, że Polacy kochają kryminały i sensacje, stąd sukcesy wydawnicze i coraz większa liczba publikacji – nie tylko na rodzimym rynku. Po książki tych i wielu innych autorów zapraszamy do salonów Empik i na empik.com.