Kiedy w domu pojawia się kot, w jego wyprawce powinno znaleźć się nie tylko legowisko, miski i kuweta, ale również odpowiednia karma – sucha i mokra. Podstawą diety powinno być pożywienie mokre, jednakże suche może stanowić uzupełnienie posiłków. Jego zakup nie ogranicza się tylko do podjęcia decyzji o tym, czy kupić produkt dla juniora, dorosłego lub seniora. Parametrów wyboru jest znacznie więcej, co pozwala na dopasowanie pokarmu dla pupila do jego indywidualnych potrzeb i preferencji.
Sucha karma dla kota nie powinna zawierać produktów zbożowych czy cukrów, za to musi się w niej znaleźć spora dawka białka dobrej jakości, pochodzącego z mięsa. Istotne jest, by na opakowaniu pojawiła się informacja o zawartości kwasów omega-3 i omega-6, które stanowią materiał budulcowy dla wszystkich komórek organizmu.
Wartościowe suche karmy dla kotów muszą mieć pewną zawartość tauryny, która wpływa korzystnie na rozwój zwierzęcia. Przydatne okazują się też witaminy, minerały i makroelementy zawarte w diecie, takie jak witamina A, witaminy z grupy B, D czy E. Także wapń i fosfor najczęściej wchodzą w skład produktów dla kotów, ale stosunek takich minerałów powinien wynosić 1,15 do 1 lub 1,2 do 1 – czyli więcej powinno być wapnia lub fosforu.
Dobrej jakości karma sucha dla kota zawiera co najmniej 50-procentową zawartość mięsa – drobiu, jagnięciny, wołowiny czy ryb. Z kolei udział węglowodanów powinien być jak najniższy – najlepiej, aby nie przekraczał 5%.
W przypadku wielu producentów można wybrać pożywienie przeznaczone dla zwierząt po sterylizacji i kastracji. Mają one, niestety, tendencję do tycia i występowania problemów urologicznych, dlatego skład pokarmu został dla nich dobrany w taki sposób, by sprzyjał zdrowiu pupila.
Chcesz kupić odpowiednią dla swojego czworonożnego pupila karmę? Możesz wybierać spośród wielu propozycji znanych i lubianych marek. Twój kot lubi karmę rybną? A może preferuje jednak pożywienie z mięsa wołowego? Dobierz odpowiedni pokarm do gustu swojego zwierzęcia!
najczęściej zadawane pytania
Na rynku karm dla zwierząt, jest wiele różnych rodzajów suchych karm dla kotów, które w znaczący sposób potrafią różnić się od sobie składem. Czym zatem warto się sugerować wybierając karmę dla mruczka? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że koty są drapieżnikami. Żyjące na wolności, żywią się upolowaną zwierzyną taką jak ptaki czy małe gryzonie, co uświadamia, że składnikami przez nie preferowanymi są białka oraz tłuszcze. Fakt ten powinien być pierwszym i najważniejszym czynnikiem rozpatrywanym podczas wyboru karmy dla kota. Sucha karma dla kotów powinna być pozbawiona węglowodanów, których kot nie potrzebuje, lub zawierać ich jak najmniejsze ilości. W rozkładzie makro karmy najwięcej, bo około 70% powinny zajmować białka i tłuszcze - około 30%. Kolejnym aspektem, który wymaga weryfikacji jest źródło pochodzenia białek i tłuszczy, które powinno być zwierzęce. Białko roślinne jest dla kotów ciężkostrawne i z czasem doprowadza do problemów z układem trawiennym. Natomiast kwasy Omega3 i Omega6, które są niezbędne do budowy i odbudowy komórek organizmu, znajdują się tylko w tłuszczu zwierzęcym. Stojąc przed wyborem karmy dla naszego mruczka, warto zwrócić też uwagę na to, jakich mikroelementów dostarcza karma i jaki jest ich rozkład. Koty w swojej diecie potrzebują: witaminy A, E i D, wapnia, fosforu, sodu, potasu, żelaza oraz cynku. Bardzo istotne są także właściwe proporcje w podaży tych mikroelementów, a każde zakłócenie w tym zakresie, podobnie jak u ludzi, będzie wywoływało różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne.
Warto w tym miejscu podkreślić, że żywienie kota słabą jakościowo karmą, prędzej czy później zawsze pociągnie za sobą konsekwencje w postaci chorób, stanów zapalnych i po prostu cierpienia zwierzaka.
Dobrej jakości sucha karma dla kotów, bogata z zwierzęce białko i tłuszcze oraz z prawidłowym rozkładem mikroelementów może być dobrym uzupełnieniem kociej diety. W centrum żywienia kota zawsze powinna znajdować się dobrej jakości karma mokra, BARF i okazjonalnie kawałki surowego mięsa (poza wieprzowiną), które nie tylko zapewniają kotu właściwą podaż białka i tłuszczu, ale również dają mu możliwość używania swoich zębów zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli do rozrywania pożywienia. Sucha kocia karma, która występuje w postaci różnej wielkości twardych chrupek wymaga od kota ich rozgryzania, przez co często zdarza się, że koty chrupki połykają w całości lub w dużych kawałkach. Jeśli więc chcemy wzbogacić kocią dietę o suchą karmę, koniecznie należy zapewnić mruczkowi stały dostęp do świeżej wody oraz upewnić się czy kot tę wodę pije.
Warto pamiętać także, by wszystkie wątpliwości w temacie żywienia pupila zawsze należy skonsultować z dietetykiem.
Wielu właścicieli kotów karmi je 2 lub 3 razy w ciągu dnia karmą mokrą oraz umożliwia stały dostęp do karmy suchej, do której kot podchodzi wtedy, kiedy zgłodnieje. Jest to bardzo wygodne, szczególnie wtedy gdy na wiele godzin wychodzimy z domu. Rozwiązanie to jednak nie sprawdzi się w sytuacji posiadania kota z dużym apetytem, który pochłania wszystko, co oferuje mu miska. Skąd wówczas wiedzieć jaką ilością suchej karmy należy karmić kota? Na podstawie wagi i średniej aktywności pupila należy wyliczyć jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, od którego należy odjąć ilość kalorii dostarczanych kotu w mokrej karmie. Powstała w ten sposób różnica pokaże nam ile kalorii musi kotu zapewnić sucha karma. Dzięki znajdującej się na każdym opakowaniu karmy tabeli mikro i makroskładników, przeliczamy jaka gramatura karmy dopełni dzienne zapotrzebowanie kota na kalorie.
Na rynku dostępnych jest wieloróżnych karm przeznaczonych żywieniu małych kotków. Zwykle są to karmy bardziej kaloryczne niż te dla kotów dorosłych, co ma wspierać intensywny rozwój i wzrost kociąt w pierwszym roku życia. Suchą karmę można wprowadzać do jadłospisu malucha w około piątym tygodniu życia, jednak przed podaniem warto namoczyć ją w wodzie lub preparacie mlekozastępczym, co będzie dużym ułatwieniem dla delikatnych i nie do końca jeszcze wykształconych kocich zębów.