„Dlaczego gwiazdy świecą?”, „Czy w czarnej dziurze jest ciemno?”, „Czy księżyc może się zepsuć?”, „Gdzie kończy się nieskończoność” – to tyko mała próbka pytań, z którymi przyszło mi się mierzyć, gdy moje dzieci zaczęły interesować się tym, co poza naszym domem, ogródkiem i Ziemią. Oczywiście Ufo, kosmici i pozaziemskie istoty to był oddzielny temat, niesamowicie zajmujący wyobraźnię moich maluchów przez kilka lat. Czy byłam w stanie odpowiedzieć na te i trzysta podobnych pytań dotyczących kosmosu? Nie. A przynajmniej nie merytorycznie. Dlatego bardzo szybko zaczęłam szukać dobrych książek o kosmosie dla dzieci młodszych i starszych.

Rozmowy o wszechświecie to nie tylko oglądanie nieba i nauka odróżniania gwiazdy od planety, czy poznawania fascynujących zjawisk i ciał niebieskich: komet, mgławic, galaktyk. To też dyskusje o pojęciach abstrakcyjnych jak nieskończoność, o fizyce, o chemii a nawet o historii ludzkości – w co wierzyli ludzie dawniej, jak badali niedostępne niebo i to, co poza nim, do jakiej wiedzy doszliśmy dzisiaj. To też rozważania o potrzebie ludzkiego eksplorowania świata, wyprawach, marzeniach, ale też technologiach, odwadze i porażkach. O pozaziemskich cywilizacjach i astronomii, nauce, która cały czas rośnie w siłę i kto wie, może stanie się drogą zawodową akurat naszego dziecka? Jak to wszystko wyjaśnić, jeśli nie mamy odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku? Najłatwiej skorzystać ze ściągawki: książki o kosmosie.

Książki o kosmosie dla dzieci – co wybrać? 

Zanim przejrzymy najciekawsze książki o kosmosie dla dzieci, wskazówka praktyczna. Starajmy się kupować tytuły pisane współcześnie, najlepiej w kilku ostatnich latach, ponieważ będą uwzględniały najnowsze odkrycia i badania, a jak wiemy, w przypadku tego tematu, aktualizacja informacji jest bardzo ważna.

„Kicia Kocia w kosmosie”  

Jaki sens ma czytanie z maluszkami książek o kosmosie? Czy nie lepiej poczekać, aż podrosną i zrozumieją podstawowe pojęcia? Pierwszą informacją, którą mamy na początku przekazać dziecku w temacie astronomii, jest istnienie kosmosu. Tylko tyle. Najłatwiej zrobić to pokazując, jak ulubiony bohater malucha wyrusza w kosmiczną podróż, dokładnie tak, jak Kicia Kocia.

 

Kicia Kocia w kosmosie

 

„Miś pracuś w kosmosie”  

Rolę astronauty-przewodnika dla najmłodszych może pełnić też postać z kultowej serii kartonówek, czyli Miś Pracuś. Tu również mały czytelnik dowie się przede wszystkim tego, że świat nie kończy się na Ziemi, a kosmos można eksplorować w rakiecie. Literacka wycieczka z Misiem będzie szczególnie atrakcyjna, dzięki ruchomym elementom książeczki dla dzieci.

 

W kosmosie. Miś Pracuś

 

„Podnieś klapkę. Kosmos” 

Dzieci uwielbiają książki z klapkami, a to oznacza, że w przypadku tego tytułu będą chętniej sięgać nawet po bardziej złożone informacje. Mamy tu zabawne ilustracje, dużo podstawowych wiadomości i sporo ciekawostek, odpowiednych dla dzieci z ostatniej grupy przedszkolnej i pierwszych klas szkoły podstawowej. 

 

Podnieś klapkę. Kosmos

 

„Profesor Astrokot odkrywa kosmos” 

Ta książka to przykład tego, że im trudniejszy temat, tym lepiej dopracowana i wciągająca powinna być sama forma podania. Choć „Astrokot” może sprawiać wrażenie propozycji dla maluchów, tytuł polecam młodszym i starszym szkolniakom. Smaczna dawka niełatwej wiedzy w lekkostrawnej, mocno obrazkowej formie.

 

Profesor Astrokot odkrywa kosmos

 

„Atlas kosmosu. Z naklejkami i plakatem”  

Jeśli już wchodzimy w tematy astronomii, to warto sięgnąć po atlas kosmosu. Może być w formie klasycznej, ale skoro ma rozbudzić zainteresowanie naszego dziecka, to może warto skusić się na wersję z naklejkami i plakatem? Takie rozwiązanie pozwali w praktyczny sposób utrwalić wiedzę zdobytą z książek.

 

Atlas kosmosu z naklejkami i plakatem

 

„Kosmos i jego tajemnice” 

Przejrzyście przygotowana i zilustrowana książka o kosmosie dla dzieci od 9 roku życia. Wiele praktycznych informacji podanych w krótkiej, łatwej do zrozumienia formie. Dobry sposób na zainteresowanie dziecka tematyką.

 

Kosmos i jego tajemnice

 

„Kosmos, to o czym dorośli ci nie mówią” 

Po nieco mniej obszernych wydaniach pora na tytuły z poszerzoną treścią jak choćby ten ze znanej popularno-naukowej serii „To, o czym dorośli ci nie mówią”. Propozycja jest odpowiednia zarówno dla młodszych i starszych nastolatków, jak i… dorosłych, którzy chcą lepiej poruszać się informacyjnie po międzygalaktycznych trasach.

 

Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią

 

„Jerzy Rafalski opowiada o planetach” 

Potężna dawka informacji i wspaniałe opracowanie zdjęciowe czeka na starsze dzieci i ich rodziców w książce o kosmosie z serii „Opowiada o…”. Każdą część tego cyklu napisał wybitny specjalista w danej dziedzinie. Możemy więc być pewni, że treść nie tylko jest wartościowa, ale również bardzo aktualna.

 

Jerzy Rafalski opowiada o planetach

 

„Kosmos” 

To chyba najprzystępniej napisana książka o kosmosie dla starszego czytelnika, co jest wielką zasługą Tomasza Rożka, autora piszącego o nauce w bardzo zrozumiały sposób. Poza informacjami i danymi znajdziemy tu odwołania do codziennego życia oraz doświadczenia do samodzielnego wykonania. Książka obejmuje też współczesne badania dotyczące astronomii.

 

Kosmos

 

„Kosmos. My i tajemnica nieskończoności” 

Przeczytanie tej książki przez nastolatka to najkrótsza droga do fascynacji kosmosem. Autor nie tylko kocha to, o czym pisze, ale też potrafi przedstawić naprawdę trudne treści, badania i teorie w bardzo zrozumiały sposób. Nic dziwnego, że książka stała się światowym bestselerem.

 

Kosmos. My i tajemnica nieskończonośc

 

Więcej polecajek książek dla dzieci znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło: shuterstock.com