Latem 2019 roku poczułem, że muszę uciec,i od tego zaczyna się ta historia.

Życie zaciskało się wokół mnie ciaśniejszą z każdym dniem pętlą, jak zawsze kiedy tkwię zbyt długo w świecie, do którego należę. Męczyły mnie ludzkie twarze i ludzkie głosy, na równi irytowali mnie przyjaciele i wrogowie, dosyć miałem ludzkiej miłości i nienawiści…
... dosyć miałem na równi miast, w których bywam przejazdem, i śląskiej prowincji, gdzie mieszkam. Każdego poranka z łóżka wstawałem z coraz większym trudem, jakby ktoś nocą dokładał ciężarów do brzemienia, jakie zdawało się spoczywać mi na ramionach, krok miałem coraz cięższy i coraz bardziej skory byłem do gniewu; coraz częściej też widywałem gęby, które, jak sądziłem, gwałtownie domagały się mojej pięści, poczułem więc, że uciec muszę tam, gdzie uciekam zawsze od piętnastu lat, na Spitsbergen, aby, gdy wrócę, już mniej gniewać się na świat, na ludzi i na samego siebie.

Nowa powieść Szczepana Twardocha inspirowana polarnymi wyprawami

Nowa powieść Szczepana Twardocha inspirowana polarnymiwyprawami

Pochodzący z Górnego Śląska Konrad Widuch jest weteranem Wielkiej Wojny, komunistą całym sercem oddanym rewolucji. Po wojnie razem z Karolem Radkiem wyjeżdża do sowieckiej Rosji i wciela w życie proletariacki porządek, walcząc w szeregach Konarmii w wojnie 1920 roku. Rewolucja jednak pożera własne dzieci. Podczas czystek 1937 roku towarzysz Widuch jako „stary bolszewik” zostaje aresztowany, skazany i wysłany do łagru, z którego jednak ucieka i tak zaczyna się jego podróż przez śniegi, lody i tundrę.

Uchodząc przed sowiecką sprawiedliwością w towarzystwie niewidomego wora w zakonie i błatnej imieniem Ljubow, Widuch trafia w końcu do tajemniczej osady, nazywanej przez jej mieszkańców Chołodem. Żyją w niej oni zgodnie z rytmem surowej, polarnej natury, hodują renifery, polują na foki i niedźwiedzie, mówią swoim językiem i nigdy nie słyszeli o Stalinie.

Do czasu…

O losie jednostki rzuconej w wir historii i o chwili wytchnienia, jaką bohater znajduje poza cywilizacją. Jest to jednak tylko chwila, albowiem rosyjski Behemot uparcie podąża śladem ex-towarzysza Widucha.

Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch (ur. 1979) – jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich pisarzy. Jest autorem głośnych, bestsellerowych powieści: Morfina (2012), Drach (2014), Król (2016), Królestwo (2018) i Pokora (2020). W jego literackim dorobku znajdują się również uznawany za literackie odkrycie Wieczny Grunwald (2010, wznowienie 2021), tom dzienników Wieloryby i ćmy (2015), zbiór opowiadań Ballada o pewnej panience (2017) oraz wybór felietonów Jak nie zostałem poetą (2019) i Wielkie Księstwo Groteski (2021).

Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi Paszportem „Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim, Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienie, Nagrodą Czytelników Nike i rekordową liczbą nominacji (między innymi do nagród Nike, Gdynia i Angelus).

Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów. W 2020 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się Król, entuzjastycznie przyjęty przez tamtejszą krytykę literacką. Na podstawie powieści powstał serial w Canal +.

Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.

W Empik Go znajdziesz też inne tytuły Szczepana Twardocha

Morfina
Wieczny Grunwald
Pokora
Król
Drach. Edycyjo ślonsko
Drach
Ballada o pewnej panience
Wielkie Księstwo Groteski
Królestwo
Chołod
WIeloryby i ćmy
Byk
Pokora
Morfina
Drach. Edycyjo slonsko
Przemienienie
Król
Królestwo
Ballada o pewnej panience
Jak nie zostałem poetą
Drach
Wieczny Grunwald
Wielkie Księstwo Groteski
Pokora. Edycyjŏ ślōnskŏ

Jedno konto - czytaj i słuchaj na wielu urządzeniach

Jedno konto - czytaj i słuchaj na wielu urządzeniach

Często zadawane pytania

Pokaż wszystkie pytania i odpowiedziWypróbuj już dziś