Szpica. Od Wału zachodniego od Zagłębia Ruhry. Amerykański czołgista i niezwykły pojedynek pancerny w sercu III Rzeszy (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 40,37 zł

40,37 zł 59,90 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 48 godzin

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Bestseller amazona, The New York Times, Wall Street Journal, Los Angeles Times, USA Today.

Autor bestsellerowych „Rycerzy wojennego nieba” przedstawia autentyczną historię dwóch żołnierzy,  pojedynku pancernego, który stoczyli i niezwykłej więzi, która połączyła dawnych wrogów. Nastoletni Clarence Smoyer jest czołgistą amerykańskiej 3. Dywizji Pancernej „Spearhead”. Spokojny chłopak z Pensylwanii błysnął samorodnym talentem jako celowniczy. Od przybycia do Europy w 1944 r Clarence i załoga jego shermana biorą udział w ciężkich bojach o przełamanie Wału Zachodniego i w Ardenach, widząc jak w nierównej walce z niemieckimi czołgami giną ich towarzysze. Umiejętności Clarence’a zostają docenione, trafia do załogi pershinga, jednego z 20 wysłanych do Europy pojazdów tego typu. To potężna broń ale i wielka odpowiedzialność. W walkach o Kolonię pojedynek pershinga kaprala Smoyera z niemieckimi czołgami został unieśmiertelniony na filmowej taśmie, którą odnaleziono 50 lat po wojnie. To w Kolonii przecięły się losy Clarence’a i Gustava Schaefera, nastolatka, celowniczego Pz IV, wysłanego z samobójczą misją. Ich spotkanie niemal 70 lat po wydarzeniach z marca 1945 r. to pojednanie dawnych wrogów i poruszający finał dramatycznej wojennej historii. Techniczne detale, wyszkolenie, taktyka, realia walki w klaustrofobicznym czołgowym wnętrzu i fanatycznego oporu Niemców w epickiej bitwie w Pederbornie, ukazane są na równi z moralnymi dylematami żołnierzy, pokonywaniem strachu, walką o czołgową „rodzinę”. Clarence i Gustav żyli długo z przerażającym piętnem wojny, a ich losy historia spina w niezwykły sposób.

„Kompania braci w amerykańskim czołgu… Makos zabiera czytelników do wieży pershinga i pokazuje starcia dorównujące najlepszym momentom Furii. Wspaniała opowieść bitewna i hołd złożony zwykłym wojownikom”.
Jonathan W. Jordan, „The Wall Street Journal”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Szpica. Od Wału zachodniego od Zagłębia Ruhry. Amerykański czołgista i niezwykły pojedynek pancerny w sercu III Rzeszy
Autor: Makos Adam
Tłumaczenie: Fiedorek Tomasz
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 440
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-04-13
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 162 x 30 x 233
Okres historyczny: alianci – II wojna
Indeks: 37689124
średnia 4,7
5
24
4
5
3
0
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
29-04-2021 o godz 21:37 przez: Adams | Zweryfikowany zakup
Zazwyczaj czytam literaturę faktu z zakresu II wś., okazało się że książka ma postac beletrystyki opartej na faktach. Czyta się to bardzo dobrze, można spędzić długi wieczór w lekturze, która nie nuży i ciekawi kalejnymi stronami. Historia opowiedziana interesująco, bez zbędnych nużących fragmentów. Szkoda, że akcja zaczyna się w Ardenach, a nie w Normandii, wtedy byłoby znacznie więcej smaczków. No i w końcu mamy prawdziwy obraz Niemiec w końcówce wojny. bardzo ciekawie opowiedziane relacje między tubylcami, a wyzwolicielami. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
13-09-2021 o godz 18:37 przez: Piotr | Zweryfikowany zakup
Czytałem dwa dni. Dwa dni wyjęte z życiorysu. 10/10
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
01-12-2021 o godz 21:20 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka, pokazuje wojnę jaką widział celowniczy czołgu - ze szczegółami, zakończenie też bardzo dobre, spotkanie weteranów walczących po rożnych stronach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-07-2021 o godz 08:40 przez: Paweł | Zweryfikowany zakup
Interesująco napisana książka, nie nudzi nadmiernymi szczegółami...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-05-2021 o godz 13:31 przez: Mechaniczna Kulturacja
Adam Makos to dziennikarz i historyk. Prowadził wywiady w weteranami wojennymi. Jest autorem rewelacyjnej książki Rycerze Wojennego Nieba. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest łączenie emocji, ludzkich doświadczeń z dynamiką akcji i brawurowymi opisami. Jego najnowsza książka, Szpica, właśnie ukazała się za sprawą Domu Wydawniczego Rebis na naszym rynku wydawniczym. Reklamowana jako „Kompania Braci w amerykańskim czołgu” przyciąga uwagę niemal każdym swoim elementem. Autor kreśli bowiem szalenie wciągającą historię Clarence’a Smoyera. Czołgista amerykańskiej 3. Dywizji Pancernej toczy wraz ze swoją załogą ciężkie walki na froncie zachodnim. Jako jeden z pierwszych trafia do nowoczesnego czołgu Pershing, w którym jedzie wyzwalać Kolonię. Toczy tam ciężkie walki, które zostały zarejestrowane na taśmie filmowej. To właśnie w trakcie swojej wyprawy spotyka Gustawva Schaefera, który zostaje wysłany z samobójczą misją Pantery. Zycie sprawia, że stają na swojej drodze dwa razy. Jednak pierwsze okoliczności ich spotkania są bardzo dramatyczne. Szpica to opowieść, która trzyma w napięciu do samego końca. I chociaż to reportaż, którego wzruszające zakończenie jest znane jeszcze przed rozpoczęciem lektury, to jednak książka Makosa wybornie trzyma w napięciu, opowiadając o wydarzeniach przepełnionych emocjami, dramaturgią i tragedią wojny. Makos tak prowadzi swoją historię, że czytelnik ma wrażenie, że czyta ubarwioną fabularnie opowieść wojenną. Okazuje się jednak, że życie jak zwykle pisze najlepsze scenariusze. Mimo że przepełnione krwią, bólem i śmiercią to jednak finalnie pełne przebaczenia i pojednania. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli nie tylko historii, ale każdego kto ceni sobie wspaniałe opowieści o sile ludzkiego ducha.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
26-05-2021 o godz 16:28 przez: Anonim
Bardzo polecam!!!! Niesamowita historia opowiedziana z perspektywy amerykańskich i niemieckich czołgistów. Adam, autor książki, zabiera nas w realistyczną podróż do czasów II wojny światowej, do serca III Rzeszy. W tym miejscu, chciałabym podziękować Adamowi Makos, za to, że historia Clarence'a i Gustava ujrzała światło dzienne oraz za to, że dzięki niemu Clarence po latach zmagania się z wyrzutami sumienia, koszmarami i wewnętrznymi demonami, miał okazję po raz drugi stanąć przed katedrą i pogodzić się z przeszłością. Zachwyciło mnie również to, w jak niezwykły sposób opisał oddanie, braterstwo i wspólnotę. Tej książki się nie czyta, ją się pochłania! Niezwykle emocjonalna, wzruszająca, trzymająca od początku do końca w napięciu prawdziwa historia, której nie da się zapomnieć. Warto po nią sięgnąć!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
28-10-2021 o godz 10:07 przez: Radosław
POPKULTUROWY KOCIOŁEK: Szpica to przesiąknięta wojną, paliwem, prochem i błotem autentyczna historia dwójki czołgistów znajdujących się po przeciwnych stronach konfliktu, którzy doświadczyli przerażającego oblicza II Wojny Światowej. Jest to jedna z tych książek, którą miłośnicy historii i militariów nie powinni przegapić. Adam Makos, autor wielu bestselerów New York Timesa, postanowił zabrać się za odczarowanie wielu mitów związanych z „niepokonanymi” wojskami pancernymi i pokazanie prawdziwego oblicza tych sił z perspektywy zwykłych żołnierzy. Jego praca nie jest jednak typową pozycją opisującą wydarzenia z frontów II Wojny Światowej. Szpica jest bowiem intrygującym połączeniem książki historycznej i bardzo osobistego pamiętnika, gdzie autor pisze tak, aby czytelnik mógł poczuć się, jak uczestnik ukazanych wydarzeń. Mamy tu do czynienia z historią dwóch członków załogi czołgu, którzy stoją po przeciwległych stronach konfliktu i obserwują najgorsze oblicze wojny. Przedstawiona tutaj historia rozpoczyna się we wrześniu 1944 roku, czyli trzy miesiące po inwazji D-Day, kiedy to siły Niemieckie znajdowały się w poważnym kryzysie. Autor skupia się tu na postaci młodego Clarenca Smoyera, czołgisty 3 Dywizji Pancernej Armii Stanów Zjednoczonych znanej potocznie Szpica. Smoyer piastujący stanowisko strzelca, jest częścią załogi M4A1 Sherman przydzielonej do kompanii Easy. Czytelnik wraz z nim i jego towarzyszami broni przemierza Francję, Belgię aż do Niemiec uczestnicząc w wielu bitwach i dodatkowo obserwując „zwykłą” żołnierską rzeczywistość. Wszystko to zostaje opisane przez autora bardzo szczegółowo (tak jak pamiętał to Clarence), bez zbędnego upiększania i odautorskich dodatków. Mocno szczegółowa narracja powinna więc zachwycić każdego pasjonata historii, który będzie dosłownie wchłaniał każde słowo książki. Bardzo mocną stroną dzieła, pozwalającą na ukazanie znacznie szerszego oblicza wojny, jest opisanie niektórych wydarzeń z perspektywy „wroga”. „Przeciwnikiem” Smoyera jest tutaj Gustav Schaefer, młody czołgista radiooperator/strzelec, którego jednostka była częścią 106 Brygady Pancernej, stacjonującej w Luksemburgu niedaleko granicy z Niemcami. W rozdziałach poświęconych jego osobie maluje się obraz Niemiec, którym daleko do „niepokonanej potęgi” z początku wojny. Mamy więc okazję zobaczyć jak II Wojna Światowa odcisnęła piętno na niektórych młodych Niemcach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-05-2021 o godz 12:34 przez: Anonim
Szpica Lisioła Tym razem Lisioł postanowił zanurzyć się w zawieruchę wydarzeń II wojny światowej. W tym celu dołączył do amerykańskiej 3. Dywizji Pancernej określanej mianem Szpicy, której losy zostały zawarte w książce "Szpica. Od Wału Zachodniego do Zagłębia Ruhry. Amerykański czołgista i niezwykły pojedynek pancerny w sercu III Rzeszy". Po przeczytaniu pełnego tytułu, serce Lisioła aż mocniej zabiło. Nie było sensu się dłużej opierać. Lisioł od razu zanurzył się w fabułę. W jego uszach rozległ się ryk silnika czołgu M4A1 Sherman – około 31 ton metalu gnające naprzód z prędkością do 39km/h – do tego zapach podekscytowania, potu i paliwa. Lisioł zamachał ogonem i zadowolony wsunął się przez właz do czołgu. . Po dokładniejszym przestudiowaniu sytuacji, Lisioł zorientował się, że znajduje się we Francji w 1944 roku za liniami wroga. Ta świadomość postawiła każdy włos Lisioła na baczność. . Nocą futrzaka wydelegowano do stania w wieży i wypatrywania wroga. Lisioł prawie zasnął na swoim stanowisku, no bo co może się dziać nocą? Las, księżyc, w głowie tylko truskawki. Lisiołowi oko zaczęło się lekko przymykać, gdy nagle usłyszał charakterystyczny dźwięk metalu gryzącego ziemię. Lisioł wiedział, że gąsienice Shermana były wyciszone gumowymi nakładkami. Ten dźwięk mógł oznaczać tylko jedno... Wróg właśnie ustawił się za plecami Shermana, w całkowitych ciemnościach zdradzając swoją obecność jedynie ponurym zgrzytem. Lisioł przełknął ślinę i poczuł, jak cały barwnik ucieka mu z futra, przez co zmienił maskowanie z rudego na arktyczną biel. Futrzak spłynął do wnętrza swojego czołgu, modląc się do wszystkich bogów truskawek i zamknął za sobą właz. W duchu szykował się do walki z wrogiem, który być może zaraz pośle go w stronę wieczności… i to w tylu kawałkach, że niebiańskim lisicom odechce się składania puzzli. Sekundy przeciągały się w nieskończoność, aż ciszę rozdarł krótki rozkaz: "Ognia!". . Jeśli jesteście ciekawi, jak zakończyło się starcie lisiołowego Shermana z tajemniczym przeciwnikiem, to koniecznie sięgnijcie po książkę "Szpica", gdyż nic tak nie ożywia wydarzeń sprzed lat, jak fabularyzowana opowieść wypełniona żywymi emocjami i czołgami. Lisiołowym ładuj!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
17-10-2021 o godz 18:32 przez: Bartosz
Polecam z całego serca. Historia opisana przez Adama Makosa wciaga na długie godziny, ( poświęciłem tej książce dwa wieczory i żałuję, że tak szybko ją slończyłem.) Porusza tamatyke militarną, splątaną z ludzkimi uczuciami i przeżyciami. Obnaża brudy wojny, pokazując czytelnikowi jaki ten świat jest naprawde. Książka poparta autentycznymi fotografiami i nagraniami, znajdującymi się na stronie autora nadaje jej spektakularnego brzmienia. Innymi słowy WARTA miejsca na półce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Adwokaci Nowak Artur
5/5
27,80 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatnia na imprezie Clift Bethany
4.7/5
31,73 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda Lee Harper
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Reder '44 Piotr Czarnecki
5/5
23,34 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Skazana Ornacka Ewa
4.7/5
25,37 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Biologia Campbella Opracowanie zbiorowe
4.7/5
123,19 zł
199,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Ludzie cienia Masterton Graham
4.4/5
25,37 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego