Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje (okładka  miękka, 09.2017)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 24,99 zł

24,99 zł 37,90 zł (-34%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Oferta Smart Books : 30,77 zł

Oferta WawaSmart : 31,40 zł

Oferta dvdmax : 37,94 zł

Wszystkie oferty

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

„Coś umownie jest słodkie, coś umownie gorzkie, coś gorące, coś kolorowe – ale naprawdę są tylko atomy i pustka”.
(Sextus Empiricus, Adversus mathematicos, VIII, 135 (tłum. R. G. Bury Against the Professors), (Loeb Classical Library, 1989).
Ta książka stanowi transmisję na żywo z trwających aktualnie badań nad podstawową naturą rzeczy: co już wiemy, czego się właśnie dowiadujemy, a co dopiero podejrzewamy. Zaczyna się od przedstawienia głębokich korzeni pomysłów, które dzisiaj wykorzystujemy w naszych próbach zrozumienia świata, i opisuje dwa wielkie odkrycia 20. wieku – einsteinowską ogólną teorię względności oraz mechanikę kwantową – starając się unaocznić ich znaczenie dla fizyki. Książka przedstawia obraz świata wyłaniającego się z badań nad grawitacją kwantową, w których uwzględniono najnowsze wskazówki dawane nam przez naturę, takich jak potwierdzenie modelu standardowego przez dane z satelity Planck czy brak odkrycia cząstek super-symetrycznych, których istnienie podejrzewało wielu teoretyków. Omówiono również konsekwencje idei takich jak granulacja przestrzeni, zanikanie czasu w małych skalach, fizyka Wielkiego Wybuchu, pochodzenie ciepła czarnych dziur, aż po rolę informacji dla podstaw fizyki.
Wszyscy mamy obsesję na własnym punkcie. Zajmujemy się naszą historią, naszą psychologią, naszą filozofią, naszymi bogami. Większość naszej nauki dotyczy samego człowieka, jakbyśmy byli czymś najważniejszym we Wszechświecie. Wydaje mi się, że lubię fizykę dlatego, iż otwiera ona okno, przez które widać dalej. Jest jak wpadający do domu powiew świeżego powietrza.
Nasze życie to kombinacja atomów, nasze myśli są stworzone z cienkich atomów, nasze marzenia też są wytworem atomów, zaś nadzieje i emocje spisano w języku stworzonym przez układy atomów; światło, które widzimy, składa się z atomów, dzięki którym widzimy widoki. Morza są zbudowane z atomów, tak jak nasze miasta, a także gwiazdy. To potężna wizja, niezwykle prosta, ale i niezwykle dalekowzroczna; na niej oparta zostanie cała późniejsza wiedza naszej cywilizacji.
(fragmenty książki)


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1145166127
Tytuł: Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje
Tytuł oryginalny: La realta non e como ci appare
Autor: Rovelli Carlo
Tłumaczenie: Czerny Michał
Wydawnictwo: Wydawnictwo Feeria Science
Język wydania: polski
Język oryginału: włoski
Liczba stron: 288
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-09-27
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 204 x 16 x 144
Indeks: 22387813
średnia 4,4
5
42
4
14
3
8
2
0
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
19 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
20-07-2019 o godz 23:28 przez: Krzysztof Jaroszewski | Zweryfikowany zakup
Nie będę chrzanił. Jestem fizykiem ale to nie ma nic do rzeczy. To jest NAJLEPSZA książka popularnonaukowa na temat współczesnych teorii, wizji świata i tego do czego doszła nauka, jaką czytałem. Polecam wszystkim zainteresowanym.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
09-07-2021 o godz 14:34 przez: Faustyna | Zweryfikowany zakup
Pośród innych książek o tym jak działa Wszechświat , ta jest wyjątkowa - zadowoli logików , laików i romantykow . Skomplikowane formuły Autor wplótł w meandry kultury , filozoficzne i poetyckie odniesienia , piękno . Cytaty : ,, Musimy odnowić gramatykę naszego rozumienia świata - tak jak to zrobił Anaksymander, który pojął , że Ziemia unosi się i że w kosmosie nie istnieją pojęcia ,,góry" i ,,dołu" ; albo jak Kopernik , który zrozumiał , że z wielką prędkością pędzimy przez przestworza ; albo Einstein , który doszedł do wniosku , że czasoprzestrzeń wygina się jak mięczak , a czas płynie inaczej w różnych miejscach...Kolejny raz , poszukując nowej wizji świata zgodnie z dotychczasową wiedzą , musimy zmienić swoje pojęcie o naturze rzeczy (...) Cała nasza dzisiejsza wiedza jest przybliżeniem czegoś , czego jeszcze nie znamy." ,, Trzeba mieć odwagę się przyznać , że to co uważamy za pewne ( w tym nasze najgłębsze przekonania) , może być fałszem albo co najmniej naiwnością - cieniami na ścianach platońskiej jaskini . " ,, Nauka to wizja , metody podążają za nią ." Pochwała za kunszt dla tłumacza Michała Czerny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-06-2018 o godz 09:59 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Kto zna potwierdzi, kto nie czytał powinien, jeżeli tematyka go interesuje. Moim skromnym zdaniem nauka i jej osiągnięcia, których doświadczamy, jednym słowem poznanie, jest niczym najlepsza, życiowa podróż. Rovelii stanowi w niej ważny i intrygujący przystanek. Jest sporo książek opisujących fakty i dokonania naukowe. Domeną współczesnej fizyki, jak chyba nigdy przedtem, jest rozpalanie naszej wyobrażni do białości. Jeżeli ktoś uwielbia karmić i rozpalać swój umysł, polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
02-04-2022 o godz 16:38 przez: 4MalinK 2 | Zweryfikowany zakup
Fizykiem nie jestem, niestety. Nie ocenię obiektywnie tej książki, choć przyznam, że czyta się dobrze. Szkoda tylko, że Michaela Faradaya pomylono z Jamesem Clerkiem Maxwellem. Szkoci nie wybaczą. No cóż, nie takie błędy w książkach się zdarzają i powinniśmy do tego przywyknąć. Ogólnie jednak polecam, jeśli ktoś lubi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
13-01-2018 o godz 02:08 przez: Michał Piotrowski | Zweryfikowany zakup
Miejscami świetnie się czyta ale gdzie indziej tekst jest trudny do zrozumienia. Wymaga odświeżania podstawowej wiedzy. To coś dla miłośników nauki. Oczywiście polecam. Książka niezwykła!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 4
5/5
22-10-2021 o godz 16:51 przez: happy23 | Zweryfikowany zakup
Fizyka okiem humanisty i dobra dla humanistów. Bez zawiłych obliczeń i wzorów, za to świetnie opisuje dzieje badań nad zjawiskami fizycznymi od starożytności po współczesność. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-09-2021 o godz 15:21 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Świetna książka . Jedna z ciekawszych i jasno zrozumiałych spośród tych tematów . Bardzo polecam wszystkim ! Laikom jak i bardziej wprawionym. Przeczytałam w dwa dni .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-02-2022 o godz 13:09 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Dla każdego kto lubi naukowe zagwostki :) pozwala usystematyzować historię fizyki sięga dlaej niż ta w szkole ;)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-09-2019 o godz 09:05 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Świetna opowieść o rozwoju ludzkiej myśli na temat rzeczywistości.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-11-2018 o godz 19:27 przez: Jolanta Psuja | Zweryfikowany zakup
Książkę kupiłam dziecku. Jest bardzo zadowolone. Super.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-06-2021 o godz 22:08 przez: Małgorzata Idzikowska | Zweryfikowany zakup
Wspaniała i bardzo ciekawa książka!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
01-03-2022 o godz 17:29 przez: 4MalinK 2 | Zweryfikowany zakup
Zdecydowanie nie jest...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-12-2017 o godz 14:29 przez: Iwan Tomasz | Zweryfikowany zakup
Bradzo dobra !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-07-2022 o godz 23:25 przez: Paulina | Zweryfikowany zakup
Uwielbiam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-10-2017 o godz 09:45 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-09-2017 o godz 22:18 przez: Anonim
Nad wszystkimi współczesnymi fizykami teoretycznymi wisi to samo utrapienie. Dwie największe teorie naukowe XX wieku, czyli teoria względności Einsteina oraz mechanika kwantowa, uparcie nie chcą ze sobą współpracować. To fakt powszechnie znany każdemu kto choćby liznął którejś z tych wspaniałych koncepcji. Pierwsza w niezrównany sposób tłumaczy zjawiska zachodzące w świecie dużych obiektów. Jej rozczochrany twórca złączył ze sobą czas i przestrzeń, założył, że każdy zegar w kosmosie bije w swoim rytmie, a oddziaływanie grawitacyjne to nic innego niż zagłębienie w płótnie czasoprzestrzeni, powstałe wskutek obecności masy. Mechanika kwantowa zadała kłam fizyce klasycznej, wprowadzając dualizm korpuskularno-falowy oraz zasadę nieoznaczoności Heisenberga. Dzięki niej wiemy, że elektrony nie krążą wokół jąder atomowych jak planety po orbitach, a żadna cząstka elementarna nie zachowuje się jak obiekty znane z naszych codziennych doświadczeń. Sęk w tym, że oba te filary nie chcą ze sobą w żaden sposób współgrać. Nie wiadomo jak grawitacja ma się do reguł rządzących rzeczywistością kwantów, oraz jak wygląda wspólny mianownik mechaniki kwantowej i teorią względności. Oba te potężne narzędzia zdają się działać; przechodzą eksperymenty i poprawnie opisują swoje segmenty rzeczywistości – ale diametralnie się od siebie różnią. To nas niepokoi, ponieważ mamy jeden wszechświat i z całą pewnością istnieje jakieś uogólnienie, wyższa teoria opisująca fizykę mikroświata i makroświata w jednym zestawie równań. Recenzowana książka – “Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje” Carlo Rovelliego – opowiada właśnie o wielkim dziele unifikacji. Sam na łamach bloga miałem sposobność przybliżać Wam jedną z kandydatek na teorię wszystkiego, pod postacią teorii strun. Włoski fizyk przedstawia jej główną konkurentkę, nieco mniej popularną, ale co najmniej równie fascynującą, teorię pętlowej grawitacji kwantowej. Recenzja nie jest najlepszym miejscem aby charakteryzować sam koncept, napiszę więc tylko, że część fizyków wywraca do góry nogami nasze dotychczasowe pojmowanie przestrzeni poprzez jej… skwantowanie... Całość: http://www.kwantowo.pl/2017/09/25/kwantujemy-grawitacje-recenzja-rzeczywistosc-nie-jest-tym-czym-sie-wydaje/
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
1/5
01-03-2018 o godz 22:05 przez: Anonim
Autor zaczyna książkę od 'przedstawienia' wiedzy Starożytnych na temat fizyki. We wstępie jest za dużo treści w stylu 'osoba X był(a) wielkim uczonym', dużo tekstu (opinii Rovelli'ego) a mało wiedzy, praktycznie można nie czytać tej części lektury bo stanowi ona jedynie przypomnienie materiału ze szkoły średniej. Zniechęciło mnie to bardzo do dokończenia książki... być może dalsze rozdziały lepiej się czyta.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 3
5/5
31-05-2018 o godz 11:20 przez: Anonim
Książka zaczyna się wstępem od fizyki klasycznej i ewoluuje przez cały czas aż do niesamowitych teorii kwantowych. Pokazuje nam jak bardzo świat, który znamy i którego nie kwestionujemy, różni się od rzeczywistości. Jest to wspaniałe połączenie starożytnej filozofii z fizyką ; w zasadzie to ukazuje, że jedno idzie w parę z drugim. Fizyka jest bardzo intuicyjna więc ta książka może stanowić problem la typowo "ścisłych" umysłów a bardziej przemawiać do humanistów. Nie odpowiada wprost na pytania lecz daje czytelnikowi szanse własnej refleksji nad niektórymi zagadnieniami. Mój ulubiony fragment (z kilku innych) : "Świat jest dziwniejszy i bardziej skomplikowany niż wszystkie podania zostawione prze naszych przodków. Chcę iść i patrzeć na niego. Akceptacja niepewności nie umniejsza poznania tajemnicy. Przeciwnie, jesteśmy skąpani w tajemnicy i pięknie świata. Świat opisany przez grawitację pętlową jest dla nas nowy i obcy - pełen tajemnic, ale współgrający ze swym prostym i czystym pięknem [...]". Dalej nie będę cytować aby nie psuć tego fascynującego odkrywania "nowego" Wszechświata wraz z książką. Po jej przeczytaniu obraz świata zmienia się i staje się piękniejszy jeśli wiemy jak na niego patrzeć nowym okiem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-08-2018 o godz 16:42 przez: Anonim
Bardzo fajnie napisana, polecam dla laików astronomii
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Co mówią zwłoki Black Sue
4.5/5
32,40 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Co mówią kości Black Sue
4.7/5
29,15 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Historia wewnętrzna Enders Giulia
4.6/5
37,43 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mózg się myli Beck Henning
4.2/5
23,96 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ale kosmos! Clark Stuart
4.2/5
33,91 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego