Pypcie na języku (okładka  twarda, 05.2017)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 26,86 zł

26,86 zł 39,99 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Powiedzmy to sobie od razu, żeby nie było niedomówień i bolesnych rozczarowań: książka ta nie jest  monografią dermatologicznych wykwitów, lecz zbiorem felietonów poświęconych pewnym zjawiskom językowym.

O istnieniu języka - tego anatomicznego, jak i tego służącego do komunikacji - przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy wyczujemy na jego powierzchni jakiś pypeć, coś, co nas uwiera, boli, drażni, przeszkadza, albo po prostu śmieszy. Te uczucia, jak widać dość mieszane, mają wspólny mianownik: świadomość języka. Świadomość, że świat składa się nie tylko z rzeczy, ale i ze słów, które nie są owym rzeczom podporządkowane, jako ich znaki, ale są równouprawnionym materiałem budulcowym.

„Pypcie na języku” to zbiór uroczych, napisanych z wielką kulturą, anegdot wziętych z życia autora, dla których punktem wyjścia (i dojścia) jest niefortunnie użyte słowo („Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę”) czy jakaś zagadka językowa („Zakaz dobijania dziobem”, „100 gramów drakuli”). Te opowieści, właściwie błahe, lecz nakreślone z prawdziwym mistrzostwem, są obrazkami naszej codzienności wplecionej w język i naszego języka wplecionego w codzienność – uzmysłowiają nam, że język jest czymś bardzo osobistym, a użyty w sposób nietypowy pozwala dostrzec zadziwiające wymiary rzeczywistości („Organizujemy sylwestry. Dowolne terminy”).

"Czy to delikatnie pastwiąc się nad słowną kreatywnością naszych rodaków („Mariola frontuje na nabiale”, „Rekord Guinnessa – największy Papież na świecie”), czy to ukazując zabawne sytuacje, których „głównym bohaterem” jest język („Znaleziono psa. Wiadomość w smażalni”), czy wreszcie opisując nieporozumienia wynikłe z niestandardowego użycia słów („Pokażę panu cipkę”), Rusinek zdradza ogromną czułość wobec języka i  fascynację jego przewrotnością."
Katarzyna Kłosińska

"PILNE. Nie znajdziesz lepszej polszczyzny niż Rusinka.
Taki intrygujący komunikat przewijałby się dziś jako „pasek” w telewizji. Jako odpowiednik Paska Jana Chryzostoma, najbardziej szalonego naszego zabytku językowego. To taka pętla czasowa, że można by się na pasku powiesić. Tylko po co to robić!? Czy nie lepiej bawić się i dziwić, zanurzać w odmętach i mętach języka i znajdować w tym czystą przyjemność? Wzorem Rusinek. Michał Rusinek."
Michał Ogórek


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1139153690
Tytuł: Pypcie na języku
Autor: Rusinek Michał
Wydawnictwo: Wydawnictwo Agora
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 208
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-05-17
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 22 x 224 x 147
Indeks: 21152757
średnia 4,6
5
121
4
22
3
9
2
2
1
5
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
39 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
1/5
12-02-2018 o godz 12:28 przez: Marlena Jochan | Zweryfikowany zakup
Myślę, że każdy Polak słyszał o Wisławie Szymborskiej, o jej sekretarzu już pewnie niekoniecznie. Michał Rusinek – wykładowca teorii literatury i retoryki na Wydziale Polonistyki UJ. Rodowity Krakus. Autor książek dla dzieci i dorosłych, rzecz jasna – o języku. Jego najnowsza książka Pypcie na języku to prawdziwy majstersztyk! Już sam tytuł budzi wątpliwości i zaciekawienie. Od razu pojawia się pytanie o pypeć. 😊 Według Słownika Języka Polskiego pypeć to „białawe zgrubienie na końcu języka drobiu”, potocznie mówi się o „kroście na języku” lub „wypukłym znamieniu”. Michał Rusinek wyjaśnia, że pypeć to coś, co nas uwiera, boli, drażni, przeszkadza albo po prostu śmieszy. Te mieszane uczucia związane są ze świadomością języka. Im mniej błędów w posługiwaniu się językiem, tym staje się on niezauważalny. Dopiero, gdy pojawia się jakieś odstępstwo od reguły, coś niepoprawnego, wtedy uświadamiamy sobie, że świat to słowa, które nie tylko określają wszelkie pojęcia, ale także mają swoje znaczenie i historię. Po więcej zapraszam tu: https://makestoriesbymarli.blogspot.com/2017/07/pypcie-na-jezyku.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-02-2019 o godz 09:22 przez: Dagmara Mamerska | Zweryfikowany zakup
Polski język jest niesamowity a opisywanie go stanowi świetny materiał do badań. Anegdoty, które zawarł w swojej książce Michał Rusinek rozśmieszają do łez. I bynajmniej nie chodzi o to, że śmiejemy się z innych ludzi, raczej z tego, że sami pewnie niejednokrotnie popełniamy śmieszne błędy językowe, albo używamy jakiegoś słowa w dziwnym kontekście i po fakcie orientujemy się, jakie to zabawne. Polecam nie tylko polonistom i językoznawcom, ale wszystkim, którym nieobcy jest polski język. Szczególnie tym, którzy uważają, że nasz język ojczysty jest nudny i sztywny - po lekturze zmienią zdanie!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-07-2017 o godz 09:49 przez: konserva | Zweryfikowany zakup
Dla wszystkich, którzy sięgają po książkę nie tylko by nabyć wiedzę lub przeżyć dreszcz emocji domyślając się końca ciekawej historii. Dla tych którym przyjemność sprawia obcowanie z ładną polszczyzną. Treść książki jest dobrze opisana w "Opisie". Lektura książki Pana Rusinka sprawiła mi większą przyjemność niż się spodziewałem. Oprócz wartości poznawczej dostarczyła emocji podobnych jakie miewam przy czytaniu Przybory, Kołakowskiego, Konwickiego. Czyta się szybko i chętnie wraca do już przeczytanych rozdziałów. Kilka razy śmiałem się do łez. Mało kto dziś tak ładnie pisze. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-01-2018 o godz 15:21 przez: Ireneusz Kozłowski | Zweryfikowany zakup
Uff, to nie dermatologia ;) To zbiór opowiastek asystenta Szymborskiej o meandrach naszego "ślicznego" współczesnego języka polskiego. Świetna lektura na czas przejazdu metrem (czy innymi środkami komunikacji publicznej) w drodze do pracy i z pracy. Zarazem można wówczas konfrontować treść lektury z dialogami toczącymi się obok :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-07-2017 o godz 22:21 przez: Grażyna Grylewicz | Zweryfikowany zakup
Wspaniała zabawa językiem polskim, przy nieomalże każdym felietonie głośno się śmiałam, a każdy z pewnością daje dużo do myślenia. Autor idealnie wyłapuje ciekawostki językowe i z humorem, a także dużym dystansem do siebie samego, je opisuje. Jedno ale: trochę za dużo typowego języka naukowego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-06-2017 o godz 12:21 przez: Maria Jaworska | Zweryfikowany zakup
"Pypcie na języku" czyta się jednym tchem. To książka pisana żartobliwie, ale jednocześnie z ogromną znajomością języka polskiego. Taka językowa zabawa i nauka dla tych, którzy mają poczucie humoru, chcą spojrzeć z dystansu na językowe nonsensy. Polecam, wesoły nastrój gwarantowany.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-03-2018 o godz 06:36 przez: punzet | Zweryfikowany zakup
Doskonała lektura na poprawę nastroju. Warto zapoznać się z felietonikami p. Rusinka i zobaczyć jak w śmieszny sposób my Polacy nie zdając sobie czasem sprawy przekombinowujemy nasz ojczysty język.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-10-2020 o godz 15:23 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Fantastyczna książka z zabawnymi spostrzeżeniami językowymi życia codziennego. Świetna na prezent dla osób lubiących język polski, nie tylko pasjonujący się książkową gramatyką:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-10-2020 o godz 15:22 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Fantastyczna książka z zabawnymi spostrzeżeniami językowymi życia codziennego. Świetna na prezent dla osób lubiących język polski, nie tylko pasjonujący się książkową gramatyką:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
24-04-2019 o godz 18:42 przez: martak341 | Zweryfikowany zakup
Lekko, łatwo i przyjemnie o naszych błędach językowych. Zabawne anegdoty zapadają w pamięć i sprawiają, że zaczynasz zastanawiać się nad sensem wypowiadanych codziennie słów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-12-2021 o godz 11:58 przez: Grażyna Grzyb | Zweryfikowany zakup
Książka" niepoważna" choć temat poważny. Dla ludzi doceniających poczucie humoru i mających poczucie humoru. Ładnie wydana, świetny prezent dla kogoś fajnego
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-07-2017 o godz 08:18 przez: KRYSTYNA HALIKOWSKA | Zweryfikowany zakup
WSPANIALA KSIĄŻKA.KUNSZT I STYL JĘZYKA AUTORA NO I ŚMIECHU CO NIE MIARA .WYSOKA KLASA.ELEGANCKIE WYDANIE.HUMOR PRZEDNI.BŁYSKOTLIWOŚĆ AUTORA.B R A W O !!!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
12-09-2017 o godz 09:24 przez: Elżbieta Garncarek | Zweryfikowany zakup
"Pypcie na języku" to gwarancja dobrego stylu i ogromnej dawki humoru. Polecam tę książkę wszystkim szanującym ojczysty język i lubiącym słowne igraszki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-08-2019 o godz 14:46 przez: joanna | Zweryfikowany zakup
Niezrozumiałe dla mnie jest to dlaczego Rusinek wydał ten gniot. Jedyna wytłumaczenie to pieniądze. Nie kupujcie. Szkoda czasu i właśnie pieniędzy!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
28-09-2017 o godz 13:31 przez: Vcon | Zweryfikowany zakup
Ciekawa książka, jednak sądziłam prócz historii podanych w streszczeniach, będzie bogatsza o perypetie bohatera. Dobra lektura na wieczór.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-11-2019 o godz 10:46 przez: Alicja | Zweryfikowany zakup
Świetna , z humorem napisana książka, ładnie wydana i bardzo przydatna dla każdego kto lubi i chce poprawnie władać j. polskim. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-08-2017 o godz 22:43 przez: Arleta | Zweryfikowany zakup
Książka zachwyca, prowokuje do śmiechu ale również do krytycznego spojrzenia na codzienny język. Czyta się z przyjemnością, uczy i bawi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-07-2017 o godz 10:27 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Rewelacyjnie szybka realizacja zamówienia. Jestem wieloletnim klientem i uważam że jest coraz lepiej,chociaż ceny są tylko akcyjne.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-12-2017 o godz 01:24 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo udany prezent. Przyjaciel chwalił się, że śmiał się na głos czytając książkę. W związku z tym polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-11-2017 o godz 11:51 przez: darszanka | Zweryfikowany zakup
super pypcie językowe na podstawie prawdziwych wydarzeń.. śmiało mogę polecić. książka jest przezabawna
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Michał Rusinek

Abecadło
5/5
42,74 zł
44,99 zł
Zero zahamowań
4.5/5
29,98 zł
39,99 zł
Mroczny Eros
4.5/5
34,18 zł
49,99 zł
Zaklęcie na "w"
4.7/5
24,64 zł
26,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Dziady i dybuki
4.8/5
38,66 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kołysanka
4.9/5
30,29 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Jak żyć z lękiem
4.7/5
28,99 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lunia i Modigliani
4.6/5
30,29 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatni śnieg
4.8/5
29,56 zł
44,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego