Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie Milgrama (okładka  miękka, 10.2017)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 25,55 zł

25,55 zł 39,90 zł *
* Porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Sprzedaje AS - Zabawki i Gry : 26,39 zł

Sprzedaje Smart Books : 27,64 zł

Sprzedaje WawaSmart : 29,87 zł

Wszyscy sprzedawcy

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Eksperyment, który wystawił na próbę naturę ludzką.

Jeśli zapytać psychologów, jakie badania w historii rozwoju tej dyscypliny wydają im się najważniejsze, 90% z nich wskaże na przeprowadzone na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku badania Stanley’a Milgrama nad posłuszeństwem wobec autorytetu. Milgram w ramach prowadzonego przez siebie eksperymentu wyznaczał osobie badanej rolę nauczyciela. Jej zadaniem było karanie innego uczestnika eksperymentu za popełniane przez niego błędy. Do wymierzania kar służył generator prądu elektrycznego, wyposażony w 30 klawiszy, oznaczonych symbolami od 15 do 450 volt. Każdy kolejny błąd miał być karany coraz mocniejszym uderzeniem prądem. W trakcie eksperymentu znacząca część badanych deklarowała dyskomfort, mniej lub bardziej wyraźnie protestowała, ale ciągle spełniała kolejne polecenia. W rzeczywistości naturalnie nikogo nie uderzano prądem, rolę drugiego badanego grał aktor, a krzyki odtwarzane były z taśmy.

Wyniki osiągnięte przez Milgrama (ponad 60% badanych raziło prądem do końca) były przełomem w myśleniu o roli sytuacyjnego posłuszeństwa w psychologii. Pół wieku później polscy psychologowie ponownie podejmują wątek posłuszeństwa wobec autorytetów. Wykorzystując paradygmat Milgrama, realizują najbardziej rozbudowany od czasu jego eksperymentów program badawczy nastawiony na zrozumienie mechanizmów odpowiadających za wciąż nas szokujące zachowania ludzi.

Co o książce mówią autorzy:
"Fenomen, który pokazaliśmy ma charakter uniwersalny. Po prostu pokazaliśmy, w pięćdziesiąt lat po oryginalnych badaniach Stanleya Milgrama, że nadal, jako ludzie, jesteśmy niebywale posłuszni, jeśli ktoś tylko wie, jak to posłuszeństwo w nas wywołać. Zweryfikowaliśmy kilka naukowych hipotez, do tej pory jeszcze nie zbadanych w żadnych innych eksperymentach. Ale także pokazaliśmy po raz kolejny – i to, jak uważamy, dość dobitnie – jak ważne jest by o wynikach badań nad posłuszeństwem, badań prowadzonych przez psychologów na całym świecie, pamiętać."

"Koniecznie przeczytaj te książkę. Dowiesz się z niej, jak łatwo każdy z nas może stać się pionkiem w ręku sprawnego autorytetu, na przykład lidera politycznego czy charyzmatycznego kapłana. Wbrew uparcie powtarzanym zaklęciom o wartościach, o charakterach, które decydują o naszym postępowaniu, książka ta dowodzi, jak wielkie znaczenie ma sytuacja. Dariusz Doliński i Tomasz Grzyb pokazali to po mistrzowsku."
profesor Wiesław Łukaszewski


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1153475455
Tytuł: Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie Milgrama
Seria: Mistrzowie psychologii
Autor: Doliński Dariusz , Grzyb Tomasz
Wydawnictwo: Smak Słowa
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 248
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-10-09
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 232 x 18 x 166
Indeks: 22588449
średnia 4,7
5
19
4
4
3
0
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
31-01-2018 o godz 03:44 przez: Vika999 | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa ksiąźka, w której opisany nie mniej ciekawy i szokujący eksperyment! Polecam studentom psycholigii w perwszej kolejności, a także wszystkim, komu ciekawo dowiedzieć się więcej o ukrytych popędach człowieka!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
29-07-2022 o godz 10:59 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Okładka sugeruje więcej dramatyzmu niż tam jest i tytuł to lekki clickbait. Aczkolwiek książka opisuje i przedstawia istotne społecznie zagadnienie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-07-2020 o godz 01:15 przez: Agnieszka
Zostałam poddana eksperymentowi który dobrze został opisany i wyjaśniony w książce, i powiem tak - niesamowite jak wiele mnie to badanie naukowe nauczyło odnośnie ludzkiej wiary w jakiś autorytet, który spoleczenstwo wybrało, bo nawet autorytet który z pozoru wydaje się dobrym przywódcą, może okazać się kimś nieobliczalnym, o złych zamiarach, a my wykonujemy jego polecenia, bierzemy jego światopogląd na wiarę i podążamy za jego głosem. Tak powstał np. Hitler. Dopiero po badaniu opisanym w książce, dostałam tę książkę drugą część w prezencie od organizatorów, są wzięcie udziału w tym badaniu społecznym. Gdy zaczęłam czytać, nie mogłam się po tym wszystkim oderwać! Polecam każdemu, młodzieży, osobie dorosłej a nawet osobie starszej. To książka bardzo potrzebna, ważna zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie czasami ślepo ufamy osobom wybitnym. Bo jak mówi książka, nawet autorytet może nas zwieść, nawet on może mieć złe zamiary ukryte pod pogodną maską i wyprowadzić lud na manowce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego