Historia medycyny dla każdego (okładka  miękka, 01.2021)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 39,71 zł

39,71 zł 54,90 zł *
* Porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Sprzedaje WawaSmart : 48,54 zł

Sprzedaje Smart Books : 48,63 zł

Wszyscy sprzedawcy

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Popularna i autorska wersja historii medycyny, napisana gawędziarskim stylem, pełna dygresji i osobistych przemyśleń Zdzisława Gajdy - profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dlaczego Kazimierz Wielki zmarł bez męskiego potomka? Jaka choroba była przyczyną niepłodności Zygmunta Augusta?

Przedwczesna śmierć Stefana Batorego wywołała oskarżenia wobec jego lekarzy, posądzano ich o otrucie króla na zlecenie Rosji. Dopiero po kilkuset latach współcześni medycy wystawili diagnozę: nieuleczalna choroba nerek.

Gdy Ludwik Pasteur wprowadził w połowie XIX wieku szczepienie ochronne przeciw wściekliźnie, nauka nie miała jeszcze pojęcia o immunologii i wirusologii. Gdyby czekał na naukowe uzasadnienie swoich poczynań, wiele istnień ludzkich straciłoby życie.

W bitwie pod Waterloo, Napoleon - bóg wojny, który zazwyczaj ze wzgórza, siedząc na koniu, wydawał na bieżąco rozkazy i zagrzewał do walki swoich wiarusów, tym razem, zniewolony ostrymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi spędził większość czasu w latrynie. W jakim stopniu choroba cesarza miała wpływ na tragiczny wynik bitwy?

Skutkiem choroby nadciśnieniowej są zmiany w naczyniach krwionośnych wszystkich narządów, nie wyłączając mózgu. A to prowadzi do zaburzeń koncentracji, osłabienia pamięci, zmian osobowości, trudności w nawiązywaniu kontaktu, zaniku inteligencji. W Teheranie w 1943 i w Jałcie w 1945 roku spotkało się trzech przywódców państw, zarazem trzech poważnie chorych na nadciśnienie.

Gawęda o historii medycyny - od epoki kiedy zeszliśmy z drzew, do czasów, kiedy na powrót zaczęliśmy się do nich przypinać łańcuchami.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1258346252
Tytuł: Historia medycyny dla każdego
Autor: Gajda Zdzisław
Wydawnictwo: Fronda
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 512
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-01-22
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 38 x 159 x 237
Indeks: 37101992
średnia 4
5
12
4
6
3
2
2
0
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
1/5
09-11-2021 o godz 09:14 przez: Marta Michniewicz | Zweryfikowany zakup
Temat ksiażki fascynujacy, ale niestety potraktowany pobieżnie, mało interesująco i niestety zbyt katolicko jak dla mnie. Książka przesycona biblią i historiami biblijnymi, mało realnych przykladów, kilka (wielkich) nazwisk bez poglebionej historii. Dla mnie z apłytko, za mało szczegółowo, nieciekawie i nudno. Jedyna atrakcja to cytaty z gazet historycznych, szkoda ze bez dodatkowego komentarza autora. Czytalam inne ksiazki (np: Stulecie/Triumf chirurgów) i ta niestety nie jest nawet w 10% tak ciekawa jak tamte. Czytając tę ksiażkę czułam sie jakbym czytała nagłówki gazet - krótko i płytko...Za to od groma roli boga w medycynie, to dla mnie zbyt odlegle od nauki... Nie polecam...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
03-03-2021 o godz 12:27 przez: Ewelina Górowska
Od momentu, w którym zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach wydawcy, chciałam ją bardzo przeczytać, choć później zaczęłam się obawiać, że terminologia medyczna mnie przerośnie. Może i mnie nie przerosła, ale momentami było ciężko i przyznaję, niejednokrotnie musiałam sięgnąć również po słownik. Więc wyciągając z tego wnioski, śmiało napiszę, że książka jest trudna, wymagająca dużej dawki skupienia i na pewno nie jest dla każdego- niecierpliwi czytelnicy raczej odpuszczą. Autor barwnie opowiada o medycynie, zaczynając od początków ludzkości aż po czasy współczesne. Szczegółowo poznajemy historię medycyny starożytnych Greków, Rzymian czy Egipcjan. Autor dużo miejsca poświęca również Izraelitom i samemu Jezusowi pokazując, jak bardzo wiara (nie tylko w Boga) wpływa na proces leczenia i dalszej rekonwalescencji. W moim odczuciu wkradło się tutaj zbyt wiele rozważań filozoficznych i Świętych, o których powinien wiedzieć każdy lekarz(?). Myślę, że był to zbędny rozdział, bo nie każdy doskonały lekarz musi być człowiekiem wierzącym i poszukującym wsparcia u Świętego- ale to jest tylko moje zdanie, absolutnie nie bierzcie go pod uwagę. Poznajemy również początki chirurgii, anatomii, śledzimy rozwój szczepionek czy aseptyki. Autor opowiada również o największych epidemiach świata takich jak: Dżuma, Trąd czy HIV nie brakło również miejsca dla chorób wenerycznych. Czytamy również o początkach balsamacji zwłok czy anomii patologicznej. Jest dobrze, ale tak nie do końca... Całość okraszona jest wieloma anegdotami, wspomnieniami i przemyśleniami samego autora, które dobrze się czyta- ale gdzieś w tyle głowy ciągle tłukła mi się myśl- że autor za bardzo narzuca swoje zdanie i nie pozostawia zbyt wiele miejsca na własne wnioski i odczucia. Dużym plusem jest kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających narzędzia medyczne z przełomu różnych okresów, które niewiele różnią się od współczesnych. Kilkadziesiąt rycin i reprodukcji obrazów pokazują jak bardzo medycyna i podejście do niej zmieniło się na przestrzeni wieków. Bardzo się cieszę, że ta książka trafiła w moje ręce. Czy polecam? Polecam. Ale raczej jako uzupełnienie wiedzy dla studentów medycyny i kierunków pokrewnych. Nie każdy medyczny laik sobie z tą pozycją poradzi. POLECAM...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
09-02-2021 o godz 20:46 przez: Kacper
Medycyna jest tak naprawdę dziedziną, z którą spotykamy się już od narodzin, gdy poprzez poród wychodzimy na ten świat. Bada się nas, szczepi przeciwko różnym chorobom zagrażającym naszemu życiu. Kiedy czujemy się źle, odczuwamy ból, dostrzegamy objawy choroby udajemy się oczywiście do szpitala. Ale czy ktoś z nas postawił sobie kiedykolwiek pytanie: jak to wyglądało 100, 200, czy 1000 lat temu? Jak ludzie radzili sobie wtedy z przewlekłym chorobami organizmu? Czym i jak leczono naszych przodków? Przyznam, że ja nigdy nie rozdrabniałem się nad historią medycyny. Każdą wizytę u lekarza traktowałem jako coś zwykłego nie zdając sobie sprawy z tego jakim luksusem w dawnych czasach musiał być lekarz dostępny jedynie dla elit. W swojej najnowszej książce autor przybliża nam jak wspomniałem historię medycyny od starożytności. Szczegółowo zostały omówione sposoby leczenia w starożytnym Rzymie, Grecji, Egipcie, a nawet Izraela za życia Jezusa Chrystusa! Poznajemy genezę i przebieg największych epidemii świata począwszy od dżumy, która panowała w średniowieczu, a kończąc na obecnej pandemii wirusa HIV. Przy lekturze książki mamy szansę zaznajomić się z procesem powstawania leków, szczepionek, a nawet tajemniczych zaklęć, których rzekome zastosowanie miało uzdrawiać. Ogromnym plusem publikacji jest to, że Zdzisław Gajda nie traktuje żadnego tematu po macoszemu, każdemu z nich poświęca tyle samo uwagi i z niezmienną pieczołowitością opisuje każde zagadnienie. Tytuł książki mówi, że jest to zebrana w jedną książkę historia medycyny dla "każdego", ale ja z tym twierdzeniem zgodzić się nie mogę. Język zastosowany miejscami pełen jest niezrozumiałych dla przeciętnego czytelnika pojęć. Ja również nie rozumiałem wszystkich z wymienionych w książce. Wątpię, że przeciętny Kowalski zrozumie treść z takimi zwrotami. Twierdzę, że może to być spowodowane tym, że autor jest doktorem habilitowanym medycyny, dlatego z goła obce jemu może być stosowanie prostszego języka. Mimo to książkę polecam, jedyną barierą w niej jest jak wspomniałem język. ⭐6,5/10 Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Fronda.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
09-02-2021 o godz 20:46 przez: Kacper
Medycyna jest tak naprawdę dziedziną, z którą spotykamy się już od narodzin, gdy poprzez poród wychodzimy na ten świat. Bada się nas, szczepi przeciwko różnym chorobom zagrażającym naszemu życiu. Kiedy czujemy się źle, odczuwamy ból, dostrzegamy objawy choroby udajemy się oczywiście do szpitala. Ale czy ktoś z nas postawił sobie kiedykolwiek pytanie: jak to wyglądało 100, 200, czy 1000 lat temu? Jak ludzie radzili sobie wtedy z przewlekłym chorobami organizmu? Czym i jak leczono naszych przodków? Przyznam, że ja nigdy nie rozdrabniałem się nad historią medycyny. Każdą wizytę u lekarza traktowałem jako coś zwykłego nie zdając sobie sprawy z tego jakim luksusem w dawnych czasach musiał być lekarz dostępny jedynie dla elit. W swojej najnowszej książce autor przybliża nam jak wspomniałem historię medycyny od starożytności. Szczegółowo zostały omówione sposoby leczenia w starożytnym Rzymie, Grecji, Egipcie, a nawet Izraela za życia Jezusa Chrystusa! Poznajemy genezę i przebieg największych epidemii świata począwszy od dżumy, która panowała w średniowieczu, a kończąc na obecnej pandemii wirusa HIV. Przy lekturze książki mamy szansę zaznajomić się z procesem powstawania leków, szczepionek, a nawet tajemniczych zaklęć, których rzekome zastosowanie miało uzdrawiać. Ogromnym plusem publikacji jest to, że Zdzisław Gajda nie traktuje żadnego tematu po macoszemu, każdemu z nich poświęca tyle samo uwagi i z niezmienną pieczołowitością opisuje każde zagadnienie. Tytuł książki mówi, że jest to zebrana w jedną książkę historia medycyny dla "każdego", ale ja z tym twierdzeniem zgodzić się nie mogę. Język zastosowany miejscami pełen jest niezrozumiałych dla przeciętnego czytelnika pojęć. Ja również nie rozumiałem wszystkich z wymienionych w książce. Wątpię, że przeciętny Kowalski zrozumie treść z takimi zwrotami. Twierdzę, że może to być spowodowane tym, że autor jest doktorem habilitowanym medycyny, dlatego z goła obce jemu może być stosowanie prostszego języka. Mimo to książkę polecam, jedyną barierą w niej jest jak wspomniałem język. ⭐6,5/10 Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Fronda.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-02-2021 o godz 12:47 przez: Kinga Wysmułek-Jerzyńska
Przyznam szczerze, że ciężko było mi się zabrać za książkę "Historia medycyny dla każdego". Dzięki uprzejmości wydawnictwa Fronda mogłam ją przeczytać i zrecenzować, jednak obawiałam się, iż nie będzie porywająca i zgubię się w terminologii... Nie do końca były to słuszne obawy Teraz muszę zwrócić honor, bo książka naprawdę przypadła mi do gustu - a wielkim znawcą medycyny nie jestem Rzeczywiście terminologii jest sporo i warto byłoby chociażby w przypisach niektóre informacje wyjaśnić, czy doprecyzować - tak, aby książka naprawdę była historią medycyny dla każdego. Opis zamieszczony na okładce mnie zaintrygował a później było tylko lepiej. Zatem, co na plus? Lekka narracja - napisana gawędziarskim stylem; Dużo dygresji i przemyśleń autora; Wiele ciekawostek - czyli to, co lubię najbardziej a wśród nich chociażby informacje: Na jakie choroby chorowali wielcy tego świata (m.in. Napoleon, F. D. Roosevelt, W. Churchill, J. Stalin, S. Batory, K. Wielki i inni); Współczesne diagnozy postaci historycznych; Jak choroby największych polityków wpłynęły na historię, ale i teraźniejszość Jak w przeszłości radzono sobie z chorobami; Jaki jest proces powstawania leków, czy szczepionek; Jakie były sposoby leczenia w starożytnym Rzymie, Grecji, Egipcie, czy Izraelu (nawet za czasów Jezusa Chrystusa); Jaka jest geneza i przebieg największych epidemii świata; Fragmenty listów, wspomnień, wierszy, czy artykułów z gazet (dotyczących odkryć medycyny); Którzy świeci są związani z medycyną; Jaki jest i powinien być lekarz dziś. To oczywiście tylko niektóre zagadnienia Czy jest to książka tylko dla pasjonatów medycyny? Zdecydowanie nie i pisze o tym sam autor już we wstępie. Określiłabym tę pozycję, jako książkę, która przedstawia jak medycyna (a może bardziej dolegliwości i choroby?) wpłynęły na naszą historię. Podręcznik akademicki to na pewno nie jest - i to również uczciwie zaznacza autor już na samym początku. Ciekawe spojrzenie na historię i medycynę - rzeczywiście dla każdego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Gajda Zdzisław

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego