Drach (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Oferta empik.com : 41,99 zł

41,99 zł 48,00 zł (-13%)
Odbiór w salonie 0 zł
Aktywuj dodatkowe korzyści
Darmowe punkty odbioru
Darmowy kurier
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Twardoch Szczepan Książki | okładka miękka
41,99 zł
asb nad tabami
Jarek Igor Książki | okładka miękka
28,69 zł
asb nad tabami
Parys Magdalena Książki | okładka twarda
28,54 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Drach wie. Wraz z kilkuletnim Josefem przygląda się świniobiciu. Jest październikowy poranek 1906 roku i, choć chłopiec nie ma o tym pojęcia, ryk zarzynanego zwierzęcia oraz smak wusztzupy powrócą do niego kilkanaście lat później, gdy po zakończeniu wojny będzie powracał na Śląsk.

Nikodem nigdy nie był w wojsku. Jest za to wziętym architektem. Z poprzedniego związku ma pięcioletnią córkę, a po samochodowym wypadku bliznę nad lewym uchem. Właśnie rozstaje się z żoną, by ułożyć sobie życie z inną. Drach jest jednak świadomy, że dziewczyna coraz bardziej wymyka się mężczyźnie.

Między Josefem a Nikodemem piękne, podłe, smutne i — ostatecznie — tragiczne losy dwóch rodzin; wiek wojen i powstań, śmierci i narodzin, miłości, zdrad i marzeń, które nigdy się nie spełnią. Drach o nich wie. Widzi przeszłość i zna przyszłość. Dla niego wszystko jest teraz…

Saga rodzinna? Wielka opowieść o Śląsku? A może powieść totalna, która wymyka się wszelkim kategoryzacjom? Autor "Morfiny" w szczytowej formie.

Od wydawcy:

"Górny Śląsk Twardocha jest prawdziwy bolesną brutalnością i nieraz wręcz wulgarnością połączoną ze specyficznym etycznym kodeksem, z którego wychowani tutaj ludzie nigdy nie rezygnują, nawet jeśli znajdują się na granicy upodlenia. Gratuluję autorowi odwagi".
profesor Ryszard Kaczmarek, historyk, badacz dziejów Górnego Śląska

ksiazka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Drach
Autor: Twardoch Szczepan
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-12-03
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 205 x 38 x 145
Indeks: 15792815
 
średnia 4
5
23
4
6
3
5
2
0
1
6
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
27 recenzji
5/5
26-01-2015 o godz 18:58 Izabela dodał recenzję:
Jaki jest sens życia? Co ma prawdziwą wartość, a co jest jedynie ułudą? Księga Koheleta sprowadza wszystko do marności. Szczęście jest jedynie chwilowe, życiem rządzą małe przyjemności, które nie czynią nas szczęśliwymi w pełni, ani bogactwo, ani władza, ani mądrość nas nie zadowolą. Mądry i głupi umiera tak samo, jednakowo rozkłada się w ziemi i jednakowo przemija i zostaje zapomniany. Człowiek rodzi się i umiera. Jest i już go nie ma. Drach z kolei widzi wszystko i wie wszystko, dla niego wydarzenia dzieją się w tym samym czasie, choć niektóre prędzej, a niektóre nieco później. Widział wszystko, twierdzi, że i te małe, i te duże wydarzenia są na swój sposób ważne i jednocześnie bagatelizuje je. To Drach jest centrum wszystkiego. Od Dracha wyszliśmy i do Dracha wrócimy. Życie da nam jedynie ułudę niezależności, przypadku.

Losy rodzin Magnorów i Germanderów oraz innych pojawiających się postaci prezentuje nam Drach. Jako narrator sprawia wrażenie pewnego transcendentalnego bóstwa, które jest ziemią, jest wszystkim i jest niczym. Drach jest wieczny, widział i czuł wszystko, jego prawa rządzą światem i tłumaczone są przez człowieka zwyczajnym zrządzeniem przypadku. Człowiek pochodzi od Dracha i po śmierci zostanie w nim pogrzebany, co opisane jest w sposób dokładny, z niemal biologiczną i chemiczną szczegółowością. Wszystkie organizmy ożywione i nieożywione pochodzą od Dracha. Jak sam mówi, drzewo, człowiek, sarna czy kamień to jedno, są tym samym i kiedyś złączą się w ziemi. Narracja z punktu widzenia Dracha jest sama w sobie ciekawa, pozostaje on zagadką, bezosobowym bytem.

Czy „Drach” to powieść o Śląsku? W pewnym sensie jest on jedynie tłem dla rozgrywających się wydarzeń. Śląsk zdaje się nie przynależeć nigdzie. Bohaterowie mówią gwarą śląską zamiennie z niemieckimi słowami czy nawet całymi kwestiami. Dzięki temu zabiegowi perfekcyjnie zanurzamy się w sam środek wydarzeń, ale brak przypisów czy jakichkolwiek tłumaczeń może być problemem dla tych, którzy ani z jednym, ani z drugim językiem nie mieli do czynienia, partie narratorskie jednak częściowo opisują to, co zostało powiedziane. Co ciekawe, Śląsk przy lekturze „Dracha” wydał mi się bliski i odległy jednocześnie. Mieszkam tu od urodzenia, lecz w moim mieście gwara ta umarła już dawno temu, jeżeli w ogóle kiedykolwiek istniała w tutejszej rzeczywistości. Z drugiej strony jednak do książki dołączona jest mapka, która przestawia tereny mi całkiem bliskie, gdzie mniej lub bardziej wiem jak wygląda miejsce akcji czy też potrafię wyobrazić sobie te realia. Opisane słowami Twardocha wzbudzały we mnie konsternację, ale też pewną złość wynikającą z mojej niewiedzy. Szczególnie „przeklęte Katowice” w oczach Nikodema Germandera jawiły się nieco inaczej niż panorama miasta, które widzę dość regularnie. Pod tym względem zyskałam nowe, świeższe, ale jednocześnie dotknięte nostalgią spojrzenie na Śląsk, który momentami zdawał się mniej śląski od okolic Gliwic, Plichowic, na których skupia się opowieść.
Szczepan Twardoch popełnił powieść niesamowicie realistyczną, realistyczną do bólu wręcz, bo depresyjny wydźwięk całości jeszcze długo siedzi w głowie. „Drach” przedstawia opowieść o pokoleniach, których ciągłość pozostawia coraz cięższy bagaż na plecach młodych. To opowieść o wszystkim tym, co dostajemy od ojca, dziadka, pradziadka oraz jego poprzedników. Czy widzialne czy nie, w pewien nieokreślony sposób oddziałuje na nas, na nasze życiowe wybory czy sposób myślenia. Ale także „Drach” mówi o nie przynależności. Śląsk to region, gdzie swego czasu granica zmieniała się co chwilę, a przez to tożsamość, mentalność, wygląd czy język mieszkańców również ulegał zmianie. Nie mnie oceniać o czym myślał autor. Wyraźna jest jednak dla mnie jedna myśl. Wszystko to, co dziedziczymy po swoich przodkach ma w sobie coś głębszego. Spuścizna to nie tylko zabrudzona biżuteria, zardzewiały bagnet wojenny czy pistolet, o którym możemy napisać tysiące słów. „Drach” to powieść pełna okrucieństwa, śmierci, gwałtu, ale także refleksji nad życiem, sensem czy bezsensem naszego losu. Zawsze mówię, że dobra książka to taka, po przeczytaniu której czuję się jakby ktoś dał mi w twarz. Masochistyczne podejście do czytelnictwa, ale sprawdziło się i tutaj. Lektura „Dracha” pozostawiła mi ogromny niedosyt, zafundowała porządną dawkę wiedzy o regionie, w którym mieszkam i sprawiła, że odzyskałam wiarę w polskich autorów literatury współczesnej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-05-2015 o godz 12:38 Adam Malarz dodał recenzję:
Dziwny jest ten śląski świat ... A autor książki niespecjalnie nam pomaga w jego zrozumieniu, bo tak naprawdę nie da się zrozumieć tego świata prostymi sposobami. To świat strasznie złożony, tygiel etniczny i kulturowy, w którym mieszają się różne osobowości, narodowości ... Nie znajdziecie tutaj prostych odpowiedzi czym był i jest Śląsk, kim są ludzie którzy tutaj tworzyli przeszłość i tworzą przyszłość. Książka ta porusza jakby mimochodem trudne tematy ... kwestię postań śląskich czy udziału tutejszych w II wojnie światowej, wcielanych dobrowolnie lub siłą do Wermachtu ... pamiętajcie jednak o tym co napisałem powyżej ... nie znajdziecie tutaj prostych rozwiązań czy odpowiedzi.
Narracja zaproponowana przez autora jest ciężka do czytania, ale w sumie do czasu. Po lekturze kilkunastu stron można się wreszcie przyzwyczaić do ciągłej podróży "wehikułem czasu" :) Lektura poszczególnych fragmentów książki powoduje u mnie otwarcie drzwi do świata dzieciństwa, dawno utraconego. Zwłaszcza, że opisywane w książce miejsca są mi częściowo znane. Generalnie - polecam, bo warto ...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-01-2018 o godz 14:11 ulabielecka dodał recenzję:
To moim zdaniem najgorsza książka Twardocha. Moja trzecia, po Królu i Morfinie, które mnie z kolei zachwyciły. Moja ocena nie wynika z konstrukcji, czy języka, książki bo akurat te dwa aspekty są doskonałe. Chodzi mi o to, że Twardoch w tej książce ludzkie życie sprowadza literalnie do ciała - pierwotnych instynktów, jedzenia i wydalania, narodzin i śmierci, pociągu seksualnego i jego zaspokojenia. Oczywiście operując tak wieloma bohaterami nie ma przestrzeni na pogłębienie ich losów. Wiadomo, że ludzkie życie z perspektywy totalnej, historii i nieskończoności może nie jest wiele warte. Postaci może zyskują na tym coś w rodzaju tajemnicy, bo w gruncie rzeczy mało o nich wiemy, poza ich prostymi instynktami. Nie wiem tylko, czy o to chodzi. Nic z tej książki nie wyniosłam poza tym, że jesteśmy wszyscy marnością i nasze życie znaczy tyle co nic, ze tkwimy w rękach bezlitosnego przypadku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-06-2019 o godz 19:58 anonymous dodał recenzję:
Książka trudna, przygnębiająca i prawdziwa. Wyjątkowa dla mieszkańców opisywanych terenów. Jednocześnie pojawia się wiele postaci z różnych okresów, ich dzieje są przeplatane, ale można to wszystko ogarnąć i nie zapomina się o żadnej z nich. Wplecione ciekawe fakty. Szkoda tylko, że nie tłumaczony jest śląski język i niemiecki (wybrane dialogi) - nie wiem, czy inni radzą sobie z odczytaniem wszystkiego. Warto ją przeczytać, zanurzyć się w opisywanych historiach. Polecam. Bożena
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-09-2020 o godz 22:25 KsìążkowyZakątekUli dodał recenzję:
Jest to moje pierwsze spotkanie z książkami autora ale na pewno nie ostatnie. Powiem szczerze, że łatwo nie było, szczególnie na początku. Gwara śląska jest mi kompletnie obca a wtrąceń było naprawdę sporo, musiałam poświęcić trochę czasu na " przetłumaczenie" ich. Było warto. Drach to powieść niebanalna, miejscami trudna, wciągająca i wymagająca od czytelnika skupienia ale warta poznania. Niektórzy się zachwycą inni znienawidzą. Ja jestem zachwycona. Pięknego popołudnia ❤🧡
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-07-2015 o godz 12:55 ewa dodał recenzję:
Piękna, choć miejscami drastyczna książka o losach kilku pokoleń mieszkańców ziemi gliwickiej i - w mniejszym stopniu - rybnickiej. Wiele mówi o historii Śląska i mentalności ludzi tu mieszkających. A wiedza historyczna i przytoczone szczegóły porażają.
Nie należy do pozycji lekkich, które czytam w ciągu jednej nocy. Wymaga trawienia, ale nie jest to proces bolesny. Co najważniejsze pozostaje w głowie i w sercu na dłużej (kolejność dowolna).
Gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
31-12-2014 o godz 00:00 Ripcorniv dodał recenzję:
Drach jest książką lepszą od Morfiny, choć jej również nic nie brakuje. Powieść idealnie wkomponowała się w wolne okienko poświąteczne, więc miałem sporo czasu na przetrawienie tego, co przeczytałem. Jest naprawdę dobrze. Twardocha uwielbiam i łyknę wszystko co napisze, no chyba, że zacznie pisać pierdoły. Jak na razie jest idealnie - facet potrafi pisać, oddziaływać na wyobraźnię czytelnika, ma swój styl i wie, jak wykorzystać swój potencjał.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-10-2015 o godz 20:49 izadob dodał recenzję:
Jest to moim zdaniem najlepsza książka Szczepana Twardocha. Achronologicznie opowiada historię ludzi mieszkających wciąż w tym samym miejscu tj na Śląsku, a przecież co chwila gdzie indziej, raz to w Prusach, Niemczech Bismarcka a potem w Polsce. Zmagających się jednak przede wszystkim ze zwykłym życiem, samymi sobą. cyt:"Świat za światem pili herbatę, za herbatą..." Tylko drogi i drzewa te same.Polecam, warto.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-12-2014 o godz 00:00 Quercus dodał recenzję:
Nie jest to moja pierwsza styczność z tym autorem - miałem ogromną przyjemność czytać wcześniej jego dwie bardzo udane powieści ""Morfina"" i ""Wieczny Grunwald"". Jest to pozycja dla wymagającego czytelnika, ambitna, wymagająca dużej uwagi i skupienia, bo ani język ani pocięta chronologia nie ułatwiają percepcji ""Dracha"" ale zdecydowanie warto nad tą lekturą przysiąść.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-01-2015 o godz 00:00 DarkThevill dodał recenzję:
Cenię sobie powieści tego autora szczególnie za jego wyobraźnię oraz lekki styl pisania. Każdą kolejną powieść pochłaniam z wielką przyjemnością. Dokładnie tak samo jest i z tym tytułem. Jeśli znasz autora to wiesz co możesz się po nim spodziewać. Doskonała fabuła, ciekawe i nieszablonowe postacie oraz intrygujące zakończenie to moim zdaniem znak rozpoznawczy Twardocha.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-01-2015 o godz 00:00 NinjaXmc dodał recenzję:
Kolejna świetna książka Twardocha. Po znakomitej Morfinie, którą przeczytałem jednym tchem, Drach wybija się na wyżyny. Historia genialna, świetnie spisana pochłonęła mnie bez reszty. Takie pisarstwo, zmuszające do myślenia bardzo mi się podoba, dlatego uważam, że warto czytać polskich genialnych pisarzy. Te książkę polecam, bo jest świetna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-01-2015 o godz 00:00 Gottanova dodał recenzję:
Śmiem twierdzić, że Drach jest najlepszą książką Twardocha, choć oczywiście każda z jego propozycji to majstersztyk literacki. Drach ma świetną historię w którą zgrabnie uknuta jest ciekawa intryga. Język, którego żywa Twardoch w swoich powieściach bardzo przypadł mi do gustu. Jest mocno, ostro i nadzwyczaj ciekawie. Przeczytajcie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-12-2014 o godz 00:00 Shabby dodał recenzję:
Muszę przyznać, że ta powieść bardzo mi przypadła do gustu. Choć chronologia wydarzeń nie istnieje, bo różne perspektywy czasowe nakładają się na się na siebie autor uzyskał dzięki temu bardzo ciekawy efekt. Udało mu się wydobyć rozmaite odcienie ludzkiej egzystencji, w sposób prawdziwy, przenikliwy i autentyczny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-12-2014 o godz 00:00 Ascenicer dodał recenzję:
Pierwsza książką Twardocha, którą przeczytałam była znakomita Morfina. Drach również bardzo mi się podobał - myślę, że nawet bardziej od wspomnianej wcześniej Morfiny. Twardoch trzyma formę ,a Drach - rewelacja. Książka którą czyta się i się niedowierza, że jest ktoś kto wymyśla tak genialne historie. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-02-2015 o godz 00:00 marshel dodał recenzję:
To jest jedna z tych książek, które moim zdaniem wymykają się jakiejkolwiek ocenie i jakiejkolwiek kategoryzacji. To wielka opowieść o śląsku, o rodzinie, a przede wszystkim o ludziach i miejscach. Nie jest to książka łatwa, czasami nei taka przyjemna, ale bardzo ważna i potrzebna. z całego serca polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-12-2014 o godz 00:00 Polypoi dodał recenzję:
Szczepan Twardoch coraz bardziej pozytywnie mnie zaskakuje jako pisarz. Drach to kolejna powieść jego autorstwa która zostawia jakiś ślad w umyśle czytelnika. Piękna historia ze Śląskiem w tle, niewielu jest chyba pisarzy którzy potrafiliby nadać Śląskowi takiej głębi jak to ma miejsce w powieści Drach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-07-2017 o godz 09:15 Magdalena Karamon dodał recenzję:
Książka niełatwa, bo płaszczyzny czasoprzestrzenne mieszają się ze sobą i nakładają na siebie, ale arcyciekawa. Dzieje bohaterów splecione, wymieszane i dokonane ukazane są w filozoficznym ujęciu narratora.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-02-2021 o godz 17:48 AleMil dodał recenzję:
Książka inna niż wszystkie, wybitna. Niełatwa, ale wciągająca. Napisana w wyjątkowy, szczególny sposób, nie ułatwiający lektury, ale za to czyniący ją niezapomnianą.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-10-2017 o godz 20:52 basia dodał recenzję:
Jeśli chcesz zrozumieć Śląsk i Ślązaków, musisz przeczytać tę książkę. Robi wrażenie, przygnębiająca i prawdziwa. Wywołuje ciarki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-02-2017 o godz 11:47 AnnaS dodał recenzję:
Świetna książka, chociaż czasami bywa gorzko. Momentami nie jest łatwo przez nią przebrnąć ale warto się poświęcić.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Twardoch Szczepan

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Cicho, cichutko Karpowicz Ignacy
4.7/5
28,74 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czuły narrator Tokarczuk Olga
3.8/5
26,85 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zjadacz czerni 8 Grochola Katarzyna
4.2/5
27,21 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Strażniczka Słońca Lunde Maja
4.8/5
36,14 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księgi Jakubowe Tokarczuk Olga
3.9/5
61,99 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Historia pszczół Lunde Maja
4.3/5
30,71 zł
48,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni Tokarczuk Olga
3.7/5
24,88 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów Lem Stanisław
4.5/5
19,20 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wysoki Zamek Lem Stanisław
5/5
22,59 zł
32,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris Lem Stanisław
4.5/5
24,98 zł
38,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Dom tęsknot Adamczyk Piotr
5/5
28,91 zł
34,99 zł
strona produktu - rekomendacje E.E. Tokarczuk Olga
0/5
25,62 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Klawo, jadziem! Grzesiuk Stanisław
4.5/5
24,79 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Najgorszy Łysiak Waldemar
5/5
27,94 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Królestwo Twardoch Szczepan
4.1/5
29,39 zł
44,90 zł
strona produktu - rekomendacje Tkanki miękkie Rudzka Zyta
4.7/5
30,93 zł
42,99 zł
strona produktu - rekomendacje Kult Orbitowski Łukasz
4.3/5
35,49 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Halny Jarek Igor
5/5
28,69 zł
42,00 zł
strona produktu - rekomendacje Pomroki Borszewicz Jarosław
4.5/5
25,26 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Fado Stasiuk Andrzej
0/5
23,16 zł
35,90 zł
strona produktu - rekomendacje Gnój Kuczok Wojciech
4.5/5
18,49 zł
24,99 zł
strona produktu - rekomendacje Weiser Dawidek Huelle Paweł
5/5
21,41 zł
24,99 zł
strona produktu - rekomendacje Wiedźmy Cielesz Ewa
5/5
23,26 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Magik Parys Magdalena
5/5
28,54 zł
44,99 zł
strona produktu - rekomendacje Berdo Cieślar Anna
4.7/5
31,70 zł
42,99 zł
strona produktu - rekomendacje Talita Huelle Paweł
4.6/5
32,88 zł
44,99 zł
strona produktu - rekomendacje Łaskoci Oprzędek Konrad
5/5
27,39 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
4/5
21,77 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Mury Hebronu Stasiuk Andrzej
5/5
16,77 zł
24,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.