Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Książka Joanny Wieliczki - Szarkowej "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie" to pasjonująca i poruszająca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy w latach 40. XX wieku stawiali czynny opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR.

Ścigani i prześladowani walczyli w słusznej sprawie do końca. Wielu z nich władze komunistyczne więziły, wielu zginęło z rąk okupantów. Autorka książki przedstawia sylwetki i dramatyczne losy niezłomnych bohaterów, wśród których znaleźli się m.in. mjr Józef Kuraś "Ogień", rtm. Witold Pilecki "Witold", Danuta Siedzikówna "Inka", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", kpt. Antoni Żubryd "Zuch", a także ostatni z "żołnierzy wyklętych" Józef Franczak ps. "Lalek", który zginął w obławie niemal dwadzieścia lat po wojnie - 21 października 1963r.!

Od wydawcy:

To jest książka o trzydziestu trzech dowódcach i ich żołnierzach, wybranych spośród wielu tysięcy uczestników ostatniego niepodległościowego powstania. Joanna Wieliczka-Szarkowa opowiada o ludziach, o których historia miała zapomnieć. Ale historia nigdy nie zapomina. A Polska dziś coraz mocniej upomina się o ich pamięć i sławę.

"Walczyli na przekór jałtańskiej kapitulacji zachodnich aliantów. Walczyli o suwerenne państwo, o żołnierski honor, o prawo do normalnego życia. Walczyli z nadzieją, że sprawiedliwość zwycięży, a kara dosięgnie sowieckich okupantów i ich polskich kolaborantów. Chociaż dziś nazywamy ich żołnierzami wyklętymi, oni sami uważali się tylko za żołnierzy słusznej sprawy. Wielu z nich walczyło do końca, do śmierci z rąk wroga. Często nadal nie znamy ich grobów. Ale byli sumieniem Polski i dla następnych pokoleń wysoko wyznaczyli miarę wierności Ojczyźnie."
Prof. dr hab. Ryszard Terlecki


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie
Autor: Wieliczka-Szarkowa Joanna
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 464
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-03-08
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 211 x 33 x 154
Okres historyczny: PRL (1945-1989)
Indeks: 12722785
średnia 4,3
5
43
4
17
3
10
2
2
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
22 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
20-05-2014 o godz 17:05 przez: FoxSzczecin | Zweryfikowany zakup
Na szczęście w końcu mówi się o ludziach, którzy walczyli o to by walutą był złoty, a w szkołach uczyli języka polskiego, za co potem byli ścigani jak psy niewierne jakieś i mordowani - nie tego uczyli nas w szkołach...Historia taka jaką się w domu przekazywało teraz wychodzi na światło dzienne. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
18-04-2014 o godz 22:59 przez: Tomasz Niemotko | Zweryfikowany zakup
Wspaniała historia ludzi, którzy walczyli o prawdziwie wolną Polskę wbrew dosłownie wszystkiemu.
Nieprawdopodobne, momentami przerażające historie życia największych bohaterów takich jak St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój".
Naprawdę pozycja godna polecenia!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
23-08-2017 o godz 14:06 przez: EmkaSC | Zweryfikowany zakup
Książka bardzo mi się podobała. Dużo faktów poznałam z życia "niezłomnych-wyklętych" dzięki tej publikacji. Chętnie sięgnęli po nią również moi bliscy. Mogę ją polecić. Bardzo interesuje mnie okres II Wojny Światowej i historia z okresu zaraz po wojnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-09-2015 o godz 18:07 przez: adrian.koscielak | Zweryfikowany zakup
Warto te ksiazke przeczytac. Otwiera ona oczy wszystkim tym, ktorzy chca sie dowiedziec prawdy. Wraz z zolnierzami wykletymi zaginal honor i wszystkie wartosci, ktore reprezentowali.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
28-12-2014 o godz 22:17 przez: Marcin Turczyn | Zweryfikowany zakup
Polecam dla każdej osoby, która chce poznać losy Patryiotów, którzy walczyli nie tylko z faszystami ale i z sowietami - wyzwolicielami po II wojnie światowej
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
14-03-2016 o godz 22:04 przez: karolajki84 | Zweryfikowany zakup
Mimo ze temat nie latwy to ksiazka napisana w dobry sposob..kazda historia przedstawiona dokladnie tak zeby czytelnik mgloczucto co ci biedni ludzie kiedys
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
02-01-2018 o godz 07:06 przez: DOROTA śWIĘTEK | Zweryfikowany zakup
bardzo ciekawa książka. Polecam zwłaszcza tym, którzy na temat walki o Polskę niepodległą wiedzą mało lub ich wiedza pochodzi z czasów nauki w PRL
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-11-2015 o godz 18:38 przez: Ms | Zweryfikowany zakup
Przenieś się w czasy II Wojny Światowej aby poznać historię bohaterów. Tego nie uczyli w szkołach. To historie tych, którzy przetrwali.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
4/5
30-06-2017 o godz 20:54 przez: Magdalena Kwapisz-Pyciak | Zweryfikowany zakup
Szukałam publikacji o "Żołnierzach Wyklętych" i jestem bardzo zadowolona z tej lektury. Znalazłam w niej sporo potrzebnego materiału.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-03-2015 o godz 14:32 przez: Kondzilla | Zweryfikowany zakup
bardzo ciekawa książka,autora zadbała o najdrobniejsze szczegóły,w miare czytania książka wciąga i coraz bardziej interesuje
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-11-2016 o godz 10:37 przez: Łukasz Harańczyk | Zweryfikowany zakup
... i taka jest właśnie ta książka. Kolejny tytuł o naszych niezłomnych, który warto mieć w soim zbiorze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-01-2018 o godz 21:57 przez: Robert Matyszewski | Zweryfikowany zakup
super dostawa i termin zgodnie z zamówieniem polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-07-2013 o godz 12:24 przez: Ekspert Empiku | Empik recenzuje
Bardzo ważna i oczekiwana publikacja poświęcona żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Przez lata mordowani i zniesławiani, uznani za zdrajców i wykluczeni poza nawias społeczeństwa, doczekali się wreszcie należnej im czci i szacunku. Książka ma temu właśnie służyć: przybliżyć ich sylwetki i czyny, aby na trwałe już pozostały w zbiorowej świadomości Polaków. To od Was zależy, czy cel ten zostanie osiągnięty. Przeczytajcie historie niezłomnych bohaterów i nie zapomnijcie o nich.
Beata Adler, Empik Toruń
Czy ta recenzja była przydatna? 7 0
3/5
20-04-2021 o godz 20:54 przez: Kacper
"Żołnierze wyklęci" Joanna Wieliczka-Szarkowa Polska miała o nich zapomnieć. Byli określani jako bandyci. Po wojnie nie porzucili walki w partyzantce, ale jak najpradziwsi bohaterowie walczyli o niepodległość i wolność od ZSRR. Większość padła ofiarą represji NKWD, jednak do końca się nie poddali. Zostali zapomnieni na 40 lat, po to, by po upadku PRL zabłysnąć w chwale bohaterstwa i mężnego oddania życia za Polskę... "Żołnierze wyklęci" to historie życia kilkunastu walecznych, którzy zginęli w walce o wolną od komunizmu Polskę. Przedstawione postacie powinny stanowić dla nas - współczesnych ludzi przykład postępowania w wielu sytuacjach. Wyklęci przekazują czytelnikom najbardziej cenne wartości w życiu człowieka, są to między innymi dozgonny patriotyzm, odwaga oraz miłość do człowieka i ojczyzny. Wymienione przez Wieliczkę-Szarkową postacie cechują się także niezachwianą wiarą zakorzenioną głęboko w ich sercach, do ostatnich chwil pozostali wierni przyjętym wraz z chrztem ideałom. Ich nic nie było w stanie złamać. Ani eenkawudeckie tortury, ani groźby, czy też zastraszania lub przemoc psychiczna. W wyklętych podziwiam przede wszystkim wolę walki oraz siłę psychiczną, bez której złamaliby się po pierwszym przesłuchaniu. Ludzi takich jak oni, tak wielkich i walecznych brakuje w dzisiejszych czasach. Pomimo piękna dusz opisywanych postaci nie wszystko, moim zdaniem, zagrało w tej książce. Spodziewałem się dogłębnej analizy w miarę możności portretów psychologicznych żołnierzy wyklętych, jacy byli, jak żyli i z kim. I dostałem to czego chciałem, ale w formie bardzo okrojonej, a wręcz nikłej. Joanna Wieliczka-Szarkowa w dużej mierze skupia się jedynie na ostatnich bitwach, pracy partyzanckiej oraz ostatnich chwilach życia. Sylwetki wyklętych zostały opisane bardzo podręcznikowo, encyklopedycznie, a wręcz naukowo, co tylko zniechęci czytelnika do lektury. Masa nazw, nazwisk, czy nazw organizacji wytrąca z rytmu historii, kierując nasze myśli w całkiem inną stronę. Choć w przedstawionych postaciach znajdziemy namiastkę "ludzkości" to według mnie jest jej o wiele za mało, przez co wyklęci stają się po raz kolejny szarymi postaciami z lekcji historii. ⭐5/10
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-04-2016 o godz 00:00 przez: agrikser | Empik recenzuje
Uwilebiam takie książki, które w sposób merytoryczny i jednocześnie niezwykle ciekawy przeprowadzają nas przez historię. Tym razem autorka przedstawia nam sylweki żołnierzy- Polaków, którzy sprzeciwiali się podporządkowaniu ZSRR. W taki oto sposób poznajemy m.in. mjr Józefa Kurasia "Ogień", rtm. Witolda Pileckiego "Witold", Danutę Siedzikównę "Inka". Dzięki tej książce dużo dowiedziałem się o samych żołnierzach, o których mówi się mało. Wiele informacji zawartej w książce jest niepublikowanych. Oprócz tego całość jest napisana przepięknym językiem. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-06-2016 o godz 00:00 przez: krinardo | Empik recenzuje
Do tej książki podchodziłem z dystansem, ponieważ sam nie wiedziałem czego się spodziewać. Jednakże, kiedy zacząłem się wczytywać w poszczególne sylwetki żołnierzy zdałem sobie sprawę, że jest to wyjątkowa lektura. Przede wszystkim ze względu na swój autentyzm, wszystkie osoby zdarzenia żyły i działy się naprawdę. Ta świadomość wielokrotnie przyprawiała mnie o dreszczyk emocji. Fajnie, ze oprócz tego jest to książka hsitoryczna, która pozwala przez pryzmat niezwykłych osobistości poznać historię nie tylko Polski, ale również ZSRR. Polecam gorąco
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-07-2014 o godz 13:29 przez: Kamil Walkowski
Polecam ją każdemu zainteresowanemu podziemiem antykomunistycznym w Polsce od roku 1944 do 1963. Książka zawiera sylwetki osób stawiających opór sowieckiej okupacji. Są tam zarówno znani ludzie tacy jak rotmistrz Pilecki, major "Łupaszko", kapitan Henryk Flame ps. "Bartek" czy major Hieronim Dekutowski ps. "Zapora" jak i ci mniej znani jak Leon i Edward Taraszkiewiczowie ("Jastrząb" i "Żelazny"), czy kapitan "Młot" i kapitan Zdzisław Broński ps. "Uskok".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
25-02-2015 o godz 00:00 przez: tomian
Fantastyczna książka, która według mnie powinna stać się pozycją obowiązkową dla każdego Polaka. Autorka przedstawia sylwetki Żołnierzy Wyklętych w bardzo interesujący sposób, posługuje się przystępnym językiem, ale przede wszystkim udostępnia nam sporo informacji, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
27-02-2014 o godz 00:00 przez: aolesiowski
Warto przeczytać tę książkę, aby poznać ludzi, którym jesteśmy coś winni. Walczyli o to, żeby teraz było nam lepiej. Autor ma lekkie pióro, więc zagłębiając się w tą książkę będzie to dla nas sama przyjemność. W moim odczuciu każdy Polak powinien poznać sylwetki opisanych bohaterów. Moja ocena to 4/5. Pozdrawiam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-10-2013 o godz 00:00 przez: Tagz
Ludzie o których należy i trzeba pamiętać - pełni odwagi, patriotyzmu, honoru. Bohaterowie, którzy poświęcili swoje życie za ojczyznę. O nich właśnie jest ta książka. Warto ją przeczytać zarówno ze względów historycznych, jak i literackich, bo Joanna Szarkowa pisze w sposób ciekawy i przykuwający uwagę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Wieliczka-Szarkowa Joanna

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Lawendowa mafia Oko Dariusz
2.7/5
24,65 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Byłem w niebie Sigmund Richard
4.3/5
24,98 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cisza kamieni Ferreira LUIS
5/5
41,12 zł
49,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego