Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy (okładka  twarda, 09.2018)

Sprzedaje empik.com : 38,57 zł

38,57 zł 49,90 zł (-22%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Nadchodzi rok 1683. Rok wojny, śmierci i zniszczenia

W styczniu 1683 roku Imperium Osmańskie rozpoczyna triumfalny pochód w głąb Europy. Wielki wezyr Kara Mustafa prowadzi do walki ze światem chrześcijańskim najpotężniejszą armię, jaką kiedykolwiek wystawiła Wielka Porta. Oczy wszystkich skierowane są na Wiedeń. To tu będą decydować się losy całego kontynentu. Zachodni sojusznicy są skłóceni, a chwila gdy nad jedną z europejskich stolic powiewać będzie sztandar proroka, wydaje się coraz bardziej realna. Dla słabnącego Cesarstwa jedyną realną nadzieją staje się polska odsiecz.

Po błyskawicznym marszu, 12 września, król Jan III Sobieski prowadzący polskie wojska dociera pod miasto, gdzie rozpoczyna się bitwa, która przejdzie do historii…

Po odniesionym triumfie wiele faktów zostało zapomnianych. Nie wspominano o rażących błędach dowódców wojsk, tchórzostwie austriackiej szlachty ani o tych, którzy przyczynili się do zwycięstwa. Johannes Sachslehner opowiada fascynującą historię 365 dni, przedstawia losy najeźdźców i obrońców, przeplatając wielką politykę z życiem codziennym nowożytnej Europy.

Historia Wiktorii Wiedeńskiej po raz pierwszy zostaje w Polsce przedstawiona przez Austriaka, który oddaje Polakom należne im w tej historii miejsce.

Poznaj losy oblężonego Wiednia dzień po dniu i dowiedz się, dlaczego jedynym ratunkiem dla zagrożonej islamem Europy stała się polska odsiecz.

Wieden 1683


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1204130542
Tytuł: Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy
Autor: Sachslehner Johannes
Tłumaczenie: Kuć Łukasz
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: niemiecki
Liczba stron: 410
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-09-19
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 172 x 232 x 38
Okres historyczny: królowie elekcyjni (1569-1795)
Indeks: 26435596
średnia 4,6
5
18
4
5
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
13 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
28-10-2018 o godz 18:50 przez: Marek | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawy sposób przedstawienia historia całej Rzeczpospolitej. Nie tylko z punktu widzenia Polaków, ale również Litwinów i Rusinów. Wielkim plusem jest to, iż książkę napisał obcokrajowiec, który nie miał styczności z tym obszarem kulturowym. Książke czyta się przyjmie, a czytelnik ma odnośniki w postaci map. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-08-2022 o godz 12:30 przez: Izabela | Zweryfikowany zakup
Husaria, moi skrzydlaci bohaterzy . Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-12-2021 o godz 10:55 przez: krlchelm | Zweryfikowany zakup
Tak powinno się pisać o Polskiej historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-08-2021 o godz 01:17 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Ciekawe podejście
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
09-10-2018 o godz 17:54 przez: Maciej Samolej
Dziwnie jest czytać pamiętnik/dziennik sprzed ponad 300 lat, pisany "na gorąco" przez bystrego obserwatora ówczesnych wydarzeń, bo do takich osób bez wątpienia należy Johannes Sachslehner. W jego książce "Wiedeń 1683", chciałoby się rzec księdze ( nie książce) przenosimy do tamtego roku, który podobno zadecydował o losach Europy. Polacy byli w centrum wydarzeń, a konkretnie polski król Jan III Sobieski i jego wspaniały atut w postaci husarii. Nie chciało go jednak na cesarskim dworze, snując intrygę za intrygą, aby tylko nie próbował nikogo ratować z opresji. Do połowy roku 1683, jak pisze Sachlehner Europa nie wierzyła w możliwość najazdu sułtańskiego - chyba tylko Kara Mustafa i Jan III Sobieski byli nim zainteresowani: ten pierwszy chciał zdobywać Wiedeń zaś ten drugi go obronić. Widzimy zatem w książce Sachlehnera przygotowania do wojny, czuuemy atmosferę sułtańskich dworów, wciągamy się w gąszcz pałacowych intryg i roszad w pięciu dynastiach europejskich, z których każda chce tego naszego, "bidnego" króla wykorzystać wreszcie i jego samego zaplątanego w różne układy i układziki, trochę nieporadnego w pałacowych koteriach, lepiej czującego się wśród husarii na polu bitwy. I takim wreszcie widzimy króla Jana, gdy ze wzgórza Kahlenberg zjeżdża na czele kilkunastu chorągwi, niszcząc wojska Kara Mustafy. Tak odgrywał postać Sobieskiego wspaniały aktor Mariusz Dmochowski. "Dmochowski nie grał - on był Sobieskim" - rzekł kiedyś reżyser serialu "Czarne chmury" Andrzej Konic. I właściwie tyle o książce, która jednak rozczarowuje. Można było wydać ją inaczej jak wspomnianą wcześniej "księgę", a tak jest nędzny reprint. Ponadto po jej lekturze mamy wrażenie, że Jan III Sobieski był największym przegranym wygranej bitwy pod Wiedniem, gdyż od razu pozbawiono go zaszczytu sławy zwycięzcy, pomniejszano jego rolę. I, co chyba najsmutniejsze, po lekturze "Wiednia 1683" przestajemy się dziwić nie tak dawnym doniesieniom prasowym ( sprzed kilku miesięcy), że władze miasta Wiedeń nie zgodziły się na budowę pomnika króla Jana III Sobieskiego, żeby... nie urazić społeczności muzułmańskiej mieszkającej w stolicy Austrii. News żywcem jakby żywcem wzięty z książki Johannesa Sachslehnera...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-10-2018 o godz 09:33 przez: Kamil Basicki
„Pamiętny rok 1683, rok wojny śmierci i zniszczenia, stanowi swoiste zwierciadło, w którym odbijają się całe dzieje wczesno nowożytnej Europy”- w stwierdzeniu tym Johannes Sachslehnter ma wiele racji. Dodałbym także, że rok odsieczy wiedeńskiej jest także zwieńczeniem jakże krwawego wieku XVII. Wojna odcisnęła w tymże stuleciu swe piętno na wielu państwach Europy. Wystarczy wspomnieć o wojnie trzydziestoletniej czy też o wojnie polsko-szwedzkiej, bardziej znanej z powodu szybkich sukcesów Szwedów, potopem. Dla nas Polaków odsiecz wiedeńska stanowi ostatnie tak wielkie zwycięstwo I Rzeczpospolitej, ostatni przejaw jej niegdysiejszej wielkości. Tym bardziej, pragnę polecić książkę wszystkim miłośnikom historii Polski. Niemniej jednak z wypiekami na twarzy książkę tego znakomitego austriackiego Autora przeczytają amatorzy historii wojskowości, a także obyczajowości wczesno nowożytnej Europy. Johannes Sachslehtner opisuję dzieje wielkiej wojny zachodniej Europy z „odwiecznym wrogiem” w formie kalendarium, co pozwala nam dzień po dniu śledzić losy zarówno wielkich wodzów tejże kampanii, jak i zwykłych ludzi, którzy starali się przetrwać za wszelką cenę wojenną zawieruchę. Z właściwą sobie pasją Autor przedstawia kolejne etapy wojny. Miesiąc po miesiącu, aż do momentu kulminacyjnego, którym była odsiecz wojsk Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Książka jest również wnikliwym studium obyczajowości tamtych czasów z jej wszystkimi zabobonami na których odtrutkę przyniosło dopiero oświecenie- zresztą jego przebłyski możemy oglądać właśnie pod koniec wieku XVII. Książkę Johannesa Sachslehtnera czytałem momentami z wypiekami na twarzy. Autor stopniuje napięcie, co potęguję ciekawość i chęć przewracania kolejnych stron. Książka w formie kalendarium ma też swoje plusy. Można sprawdzić, co działo się na polach bitewnych XVII Europy akurat w dniu w którym się tę książkę czyta. Mimo, iż nie fascynuję mnie nowożytność, przeczytałem tę książkę z przyjemnością. Jest wprost idealna na jesienne długie wieczory.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-12-2018 o godz 12:54 przez: Aga Budyta
Sięgając po tę książkę wiemy o czym jest ta opowieść, znamy jej głównych bohaterów, a nawet i zakończenie. Jednak lektura zaskakuje. Johanness Sachslehener włożył gigantyczny wysiłek, aby przedstawić rok 1683 niemal dzień po dniu. Możemy się dowiedzieć jaka była pogoda, jakie święta obchodzono w danym dniu, kiedy zaczynano konkretne prace polowe... Jednak oczywiście najważniejsze są wydarzenia polityczne: nadciagający atak turecki i przygotowująca się na niego chrześcijańska Europa. I tu pierwsze zaskoczenie: nie cała, bo Francja Ludwika XIV wollała zachować życzliwy sojusz z tureckim najeźdźcą, aby zdominować kontynent kosztem Habsburgów. Co więcej posłowie króla Słońce próbowali do swoich koncepcji przekonać Rzeczpospolitą. I tu kolejna niespodzianka: Polska i jej monarcha do połowy sierpnia pojawiają się na kartach książki tylko kilka razy jako teren rywalizacji posłów francuskich i austriackich. A odsiecz wiedeńska miała przecież miejsce 16 września! Czyżbyśmy naprawdę tak mało znaczyli na ówczesnej szachownicy wpływów politycznych i wojskowych w Europie? I tu trzecie zaskoczenie: wielka wiktoria wcale nie podniosła rangi naszego kraju w oczach władców europejskich. Listy, pamiętniki Sobieskiego pokazują nie tylko nrak wdzieczności za pomoc za uratowanie Wiednia i właściwie całej Austrii, ale też manifestowane na kązdym kroku poczucie wyższości. Autor nie feruje ocen, relacjonuje wydarzenia dzień po dniu, nie wchodząc w mogące znużyć laika opisy scen batalistycznych. Własne zdanie czytelnik wyrabia sobie sam. Polecam tę lekturę nie tylko zawodowym historykom.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-11-2018 o godz 12:13 przez: Anna Gajda
Uważam, że wielką zaletą książki jest niepolskie autorstwo, dzięki czemu unika się w niej patosu związanego z naszą rolą w walce o Wiedeń, a uwaga skupiona jest na podejściu władz austriackich do sytuacji. Jak na tak szczegółowe dzieło historyczne czyta się ją dość łatwo, bez niepotrzebnych dłużyzn, a przerywanie treści typowo wojennych ciekawostkami z codzienności sprawia, że można złapać oddech. Dostajemy porcję informacji nie tylko o działaniach wojennych czy politycznych, ale też zwykłych sprawach, dekretach regulujących codzienne życie, świętach, zaleceniach dla rolników, przygotowaniach do nadciągającego niebezpieczeństwa. Polecam wszystkim, którzy cenią sobie inny punkt widzenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-10-2018 o godz 00:00 przez: UrszulaAdamczuk | Empik recenzuje
O książce można powiedzieć przede wszystkim że może być znakomitą, ale też interesującą lekcją historii. Przedstawiono w niej odległe dzieje, jednak w sposób ciekawy dla współczesnego czytelnika i co więcej, nie pasjonującego się historią na co dzień, przynajmniej tak było w moim przypadku. To o czym pisze Johannes Sachslehner wzbudziło moje zainteresowanie. Książkę polecam tym bardziej, że poświęcona jest między innymi słynnemu polskiemu władcy, Janowi III Sobieskiemu. I jak już wspomniałam wcześniej, ta lekcja historii przedstawiona jest niezwykle obrazowo, barwnie, autentycznie. Nie tylko dla koneserów tematu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-10-2018 o godz 23:12 przez: aangela.k
To książka napisana w formie kalendarium. Rok 1683 dzień po dniu: wojny, ekspansja imperium osmańskiego, obrona Wiednia i polska odsiecz pod dowództwem Jana III Sobieskiego. Wydarzenia, które kojarzymy ze szkoły, są zmieszane z zapiskami o codziennym życiu, nieznanymi faktami, więc jest to źródło wielu ciekawych informacji. Jest to bardzo przystępna forma, przyjemnie i szybko się czyta. Książkę można polecić zarówno tym, którzy uczą się historii, jak i tym, którzy chcą sobie co nieco przypomnieć albo po prostu lubią historię. POLECAM!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
02-11-2018 o godz 18:12 przez: anetta domańska-traczyk
„Wiedeń 1683 rok, który zdecydował o losach Europy” Johannes Sachslehner to kronika dotycząca jednego roku z historii naszego kontynentu. Roku znamiennego, który wpłynął na dalsze koleje losu, który na wiele kolejnych lat zdecydował o układzie sił i kolejnych zawieranych sojuszach. Książka to świadectwo mężności i waleczności rycerzy polskich, którzy pod wodzą króla Jana III Sobieskiego wyruszyli na odsiecz do Wiednia. Opisane w ten sposób fakty historyczne są najlepszą lekcją historii, jaką może otrzymać czytelnik.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-10-2018 o godz 18:21 przez: Karolina Iskierka
Książka to kalendarium wydarzeń całego 1683 roku. W ciekawy sposób opisuje wydarzenia, które przyczyniły się do wybuchu bitwy pod Wiedniem. To nie tylko opis przyczyn i skutków bitwy, ale także bardzo dużo ciekawostek, głównie dotyczących losów obrońców. Dodatkowo każdy rozdział książki rozpoczyna się od opisu danego miesiąca w odniesieniu do kalendarza oraz wierzeń ludzi żyjących w tamtych czasach. Autor dodatkowo wzbogacił książkę w zdjęcia, schematy i rysunki. Moim zdaniem warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-06-2021 o godz 21:18 przez: Anonim
MUZUŁMAŃSKO-ZAKŁĄMANA POLITYKA RZĄDZI WSPÓŁCZESNĄ EUROPĄ. NIE SPOSÓB NIE ODNIEŚĆ TREŚCI TEJ HISTOEYCZNEJ KSIĄŻKI DO WSPÓŁCZESNOŚCI. KSIĄŻKA POKAZUJE REALIA ZA HEROIZMEM. TO JAKBY POTWIERDZENIE GENIUSZU ŚWIADOMOŚCI JANA 3 SOBIESKIEGO I BEZWZGLĘDNOŚCI I GŁUPOTY EUROPY. TA KSIĄŻKA POKAZUJE CZASY WSPÓŁCZESNE. TYLKO KTO JEST/BĘDZIE JANEM 3 SOBIESKIM NA TLE SAMOBÓJCZEJ EUROPY?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zagubiony Anioł
4.6/5
30,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
32,39 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
44,70 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
32,01 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Widnokrąg
5/5
38,15 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Demonomachia
4.5/5
27,95 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców
4.7/5
31,32 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
4.8/5
44,76 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok z filozofami Opracowanie zbiorowe
4.7/5
35,99 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
29,04 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego