Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy (okładka  twarda, 2015-10)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Wierszyki logopedyczne przeznaczone dla przedszkolaków. W tomie znajdą się krótkie wierszyki dźwiękonaśladowcze i wierszyki ćwiczące poszczególne głoski. Książka wzbogacona o uwagi logopedyczne dla rodziców i pytania do dzieci.

"Zaledwie kilka tygodni temu nakładem Wydawnictwa Wilga ukazała się kolejna rewelacyjna książka <> będąca ciekawą alternatywą dla popularnych dziecięcych wierszyków oraz typowo logopedycznych publikacji przeznaczonych do ćwiczeń artykulacyjnych. Autorzy obu książek Państwo Elżbieta i Witold Szwajkowscy wychodząc na przeciw potrzebom i oczekiwaniom także ciut młodszych czytelników stworzyli kolejny zbiór rymowanek, który z pewnością przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale także nauczycielom, pedagogom, logopedom i rodzicom.

To blisko sto stron zabawnych, humorystycznych rymowanek, ułożonych w kolejności alfabetycznej i opatrzonych przepięknymi ilustracjami wymownie obrazującymi treści szczególnych wierszyków.

Książka podzielona jest na dwie części: "Naśladujemy dźwięki" oraz "Ćwiczymy wymowę głosek w wyrazach i w izolacji", co znacznie ułatwia dobór materiału do możliwości oraz potrzeb dziecka. W pierwszej części znajdziemy kilkadziesiąt krótkich rymowanek zawierających głównie wyrażenia dźwiękonaśladowcze oraz zwroty używane przez dziecko w codziennych okolicznościach.

Druga część to nieco dłuższe wierszyki zawierające sylaby z konkretną głoską w nagłosie, śródgłosie i wygłosie dobrane tak, by maluch bez kłopotów mógł powtórzyć cały tekst. Do każdego z wierszyków dodatkowo opracowane zostały pytania, wskazówki oraz polecenia zachęcające do rozmowy, przemyśleń, poszukiwania odpowiedzi, a tym samym do rozwijania wyobraźni, kreatywnego myślenia i usprawniania całego procesu komunikacji.

Ogromnym walorem książki jest jej staranne dopasowanie do potrzeb małego dziecka, które dopiero uczy się poprawnej artykulacji. Dlatego w tekstach (poza wierszykami przeznaczonymi do ćwiczeń wymowy właśnie tych głosek) nie ma wyrazów z głoskami szeregu szumiącego (sz, ż, cz, dż) i syczącego (s, z, c, d) oraz głoski „r” mogących sprawiać trudność na tym etapie rozwoju mowy.

Każdy z prezentowanych w książce wierszyków ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, a przedstawione w nich sytuacje bez trudu można odnieść do realnych wydarzeń oraz doświadczeń dziecka, dzięki temu maluch może poznawać świat takim jaki jest, uczyć się nowych pojęć i poszerzać wiedzę o otaczającym go świecie. Rymowanki są dodatkowo bardzo zabawne, przez co nie sposób się nimi znudzić."
Katarzyna Knopik, logopeda


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy
Seria: Sto wierszyków
Autor: Szwajkowska Elżbieta , Szwajkowski Witold
Wydawnictwo: Wydawnictwo Wilga
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 96
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-07
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 12 x 238 x 193
Indeks: 17811071
średnia 4,5
5
10
4
4
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
17-01-2017 o godz 23:16 przez: Kinga Rosłoń | Zweryfikowany zakup
syn (2,9mies) zainteresowany wierszykami, lubi gdy mu je czytam, wierszyki są ciekawe, dodatkowo są przypisane pytania do wierszyków które pomagają rodzicowi poprowadzić rozmowe z dzieckiem nt treści poruszonej w rymowance np rymowanka gdzie ćwiczy się zwrot APSIK ma pytanie pomocnicze: porozmawiaj z dzieckiem dlaczego podczas kichania warto zatykać usta :)
co do efektów trudno mi stwierdzic czy te wierszyki pomagają w rozwoju mowy - pewnie przy regularnym używaniu książeczki stanowi ona dobry materiał pomocniczy
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-07-2016 o godz 12:21 przez: JULEK80 | Zweryfikowany zakup
Martwisz sie tak jak ja ze twoje dziecko nie mowi, nie wypowiada poprawnie w slow, ta ksiazka to jest to czego szukasz. Nauka przez zabawe, a sam nie zauwazysz zmian jakie szybko twoje dziecko osiagnelo, zdobylo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-03-2019 o godz 08:47 przez: szynalek00 | Zweryfikowany zakup
hmmm trudne wyrazy ciekawy tekst interesujący dla 6 latka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-11-2015 o godz 16:24 przez: Paula Mikulska
Po przeczytaniu "Stu wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy" odnoszę wrażenie, że każda kolejna publikacja państwa Szwajkowskich jest jeszcze lepsza od poprzedniej i przynosi im coraz większe sukcesy. Zdumiewa niezwykła trafność w doborze rymów i zgłosek. Także budowa wiersza nigdy nie jest banalna, a połączenia wyrazów są logiczne. Czytając, nie ma się wrażenia, że coś zostało wpisane "na siłę", autorzy posiadają wielką lekkość pisania. Jako studentka filologii polskiej, mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że "Sto wierszyków nowych..." to publikacja o wszechstronnym zastosowaniu. Może być świetną książeczką, którą poczytamy dziecku przed snem, ale oprócz tego, możemy za jej pomocą w szybki i łatwy sposób zdiagnozować i wyeliminować wady wymowy u naszych pociech, w czym pomagają adnotacje autorów co do poprawnej artykulacji głosek. Pytania zamieszczone pod każdą z rymowanek mogą być okazją do rozmowy z dzieckiem i poszerzenia jego wiedzy na temat otaczającego świata, zjawisk i zasad. Książkę mogą również z powodzeniem wykorzystać logopedzi w swojej pracy z dziećmi, bowiem pomimo łatwości odbioru jest ona napisana w sposób profesjonalny - co w przypadku współczesnej literatury dziecięcej rzadko się zdarza. Poruszane przez autorów tematy są przystępne, ale nie banalne, lecz bardzo ciekawe i podane w sposób skłaniający do myślenia. Podstawą do napisana książeczki stały się wyrazy dźwiękonaśladowcze, które - w przypadku małych dzieci - ułatwiają poznawanie świata i rządzących nim prawideł, a w przypadku tych nieco starszych - udoskonalają umiejętności matematyczne (dzięki zachowanemu w utworach niezachwianemu rytmowi). Całość dopełniają wspaniałe ilustracje, które również pobudzają wyobraźnię. Z publikacji jestem bardzo zadowolona i gorąco polecam ją wszystkim!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
09-12-2015 o godz 21:19 przez: Kto czyta - nie pyta
Na pewno wielu z Was zauważyło, że dzieci coraz częściej mają wady wymowy. Wynika to z wielu czynników – nadmiaru elektroniki (telewizja, tablet, telefon, komputer), zbyt małej stymulacji mowy dziecka oraz nieświadomości rodziców, którzy uważają, że "ma jeszcze czas". Gdybyście zatem chcieli pomóc dziecku i zadbać o jego rozwój mowy, to umożliwi Wam to pięknie wydana książka z kolorowymi obrazkami i zabawnymi wierszykami, które nie tylko ćwiczą wymowę dziecka, ale również pomagają w diagnozie trudności.

Ta niepozorna książeczka jest zrobiona w sposób bardzo przemyślany, dzięki czemu przyda się zarówno rodzicom (którzy chcą zdiagnozować lub usprawnić rozwój mowy swojego dziecka), jak i logopedom. Widać, że tworzyli ją profesjonaliści, gdyż wierszyki są tak stworzone, aby w każdym z nich pojawiała się tylko jedna trudność - każdy wierszyk ćwiczy inną głoskę.
Zanim zaczniecie czytać wierszyki i bawić się z dzieckiem, koniecznie przeczytajcie wstęp! Tam autorzy podają bowiem swoistą "instrukcję obsługi" - tłumaczą, w jakim celu wydano tę książkę, jak można jej używać, które głoski mogą sprawiać dzieciom trudność (i dlatego rzadko występują w wierszykach, np. głoska "r"), co jest ważne przy zabawie z dzieckiem i dlaczego nawet dzieci nie mające trudności z wymową chętnie skorzystają z tej barwnej publikacji. Nie będę tutaj jednak tego streszczać - skupię się raczej na tym, że książka gwarantuje świetną zabawę, przydatne ćwiczenia, trochę śmiechu, ale przede wszystkim możliwość diagnozy, która umożliwi rodzicom wczesną interwencję logopedyczną i zniwelowanie wady.

Książka jest w dużej mierze oparta na onomatopejach (wyrazach dźwiękonaśladowczych), które można w różny sposób wykorzystać. Dziecko może powtarzać podane wyrazy (np. ko ko ko), albo czytać z nami cały wierszyk, albo (kiedy my czytamy), uzupełniać go o wyżej wspomniane wyrazy.

Warto również zwrócić uwagę na śliczne ilustracje! Obrazki nie tylko są wyraźne, kolorowe i łatwe do rozpoznania, ale również zwracające uwagę dziecka i rozwijające jego wiedzę oraz słownictwo. Ja „testowałam” książkę na dwuletniej dziewczynce, która chętnie nazywała wszystkie widoczne zwierzątka i mówiła jak "robią" słuchała wierszyka, a później powtarzała to, co jej się najbardziej spodobało. Niektóre już teraz umie na pamięć i sama z siebie powtarza chodząc po domu. Wierszyki są proste, często wesołe i pozwalające na swobodną zabawę z dzieckiem.

Jak wcześniej wspominałam – książka jest również idealna do terapii logopedycznej małych dzieci. Widać, że autorzy wiedzieli, na co zwrócić uwagę, żeby najmłodsi chcieli współpracować. Warto zauważyć, że te wierszyki rosną razem z dzieckiem – maluch najpierw zachwyca się obrazkami, później powtarza onomatopeje, a później uczy się ulubionych wierszyków na pamięć, a następnie może je samodzielnie czytać. Wspólne czytanie ułatwi duża czcionka i wyraźne litery. Pod każdym z wierszyków znajdują się też sugestie dla rodziców - możliwe do zadania pytania dotyczące wierszyka albo wskazówki dotyczące tego, na co należy zwrócić uwagę, kiedy dziecko czyta wierszyk.
Cieszę się, że powstaje coraz więcej tego typu książek. Może dzięki temu wady będą się zdarzać nieco rzadziej, a rodzice będą wcześniej zgłaszać się do logopedów? Oby! Diagnozę wymowy dziecka ułatwią rodzicom wskazówki z drugiej części książki. Autorzy podpowiadają rodzicom, na co powinni zwrócić uwagę, słuchając jak dziecko mówi.
Książkę zatem polecam rodzicom dzieci już od 2 - 5 roku życia, ale również logopedom, którym wierszyki na pewno przydadzą się w terapii logopedycznej - zwłaszcza młodszych dzieci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-03-2017 o godz 16:31 przez: Michelle
Sięgając po Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy, liczyłam na przydatne wskazówki i pomoc przy rozwijaniu poprawnej wymowy u malucha, który ma tendencję do przekręcania słów, wymawianiu ich w tylko sobie zrozumiały sposób, bądź zmieniania niektórych liter podczas mówienia… co nie jest rzeczą dziwną podczas stawiania „pierwszych kroków” w mówieniu. Taką właśnie pomocą z licznymi poradami, na co zwracać uwagę i „jak” ćwiczyć jest ta książeczka. Autorzy stworzyli bardzo dobrze przemyślaną publikację, która jest przeznaczona zarówno dla rodziców, by mogli na bieżąco wychwytywać „wady” wymowy i pracować nad nimi w warunkach domowych, jak i logopedów, dla których będzie owa książeczka idealnym zestawem ćwiczeń logopedycznych, zachęcających do nauki przez zabawę. Sto wierszyków nowych… jest podzielonych na dwie części. Pierwsza skoncentrowana jest na dźwiękonaśladownictwie, druga – na ćwiczeniu wymowy głosek w wyrazach i izolacji. Do każdej rymowanki autorzy dodali pytania, jakie można zadać dziecku, które nawiązują do konkretnego tekstu (część I) oraz wskazówki, na co zwracać uwagę podczas ćwiczenia danej głoski (część II). Całość uzupełniają przyjemne dla oka (dorosłego) obrazki, które wywołują duże zainteresowanie u dziecka (mój maluch był nimi wręcz oczarowany, pierwszą rzeczą jaką zrobił, gdy zdobył tę książkę w swoje łapki, było nazywanie wszelakich rzeczy, zwierząt, czy rzeczy oraz nazywanie czynności, które (jeśli?) towarzyszyły danym ilustracjom). To, co najważniejsze, to Wprowadzenie. Zabierając się za ćwiczenia z maluchem, należy zapoznać się z tym, co autorzy chcieli przekazać dorosłym, by ułatwić im prace z dziećmi. Wyjaśniają oni, jak należy przygotować się do ćwiczeń z maluchami, na co zwracać uwagę i jak korzystać z treści Stu wierszyków nowych… Podsumowując: Sto wierszyków nowych do ćwiczenia mowy to świetna publikacja edukacyjna, która poprzez zabawę uczy poprawnej wymowy. Zwraca także uwagę na to, jak ćwiczyć z maluchami i w razie wychwycenia „wad”, daje możliwość ich wyćwiczenia, bądź podczas wizyty u logopedy skierowania uwagi na dany problem. Dla logopedów będzie idealnym uzupełnieniem terapii zaburzeń artykulacji… Dzieciom zaś sprawi nieopisaną frajdę, która poza miłym spędzeniem czasu z rodzicem(ami) i dużo ilością śmiechu, nabędzie umiejętności poprawnej wymowy. Taka książeczka to skarb w dobowej biblioteczce! Jako mama gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-11-2015 o godz 19:40 przez: katarzyna walas
Książka jest podzielona na dwie części: naśladujemy dźwięki (typu ko-ko) oraz ćwiczymy wymowę głosek w wyrazach i w izolacji. Poza całą masą zabawnych, rymowanych wierszyków, są tu różne wskazówki dla rodziców. Jest to pomocne, zwłaszcza na początku, kiedy jeszcze nie wiemy, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Wierszyki są krótkie i łatwo je zapamiętać. Rymy są proste i lekko mi się je czyta. To bardzo ważne, bo przy tego typu ćwiczeniach istotne jest to, aby określone wyrazy czytać i powtarzać rytmicznie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-02-2017 o godz 19:53 przez: izunian3
Te rymowanki logopedyczne uwielbiają wszystkie dzieci! Połączenie przyjemnego z pożytecznym ;) Rozwój mowy przez zabawę! Można korzystać i w przedszkolu i w domu :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorach:

Elżbieta Szwajkowska jest współautorką licznych książek poświęconych prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży oraz dydaktycznych - pomagających rozwinąć talenty młodych ludzi. Współautorka wielu książek, gier oraz zabawek edukacyjnych - między innymi popularnych rymowanek do ćwiczeń logopedycznych (dla dzieci oraz osób dorosłych pracujących nad prawidłową emisją głosu) doskonale ocenianych przez ekspertów.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Encyklopedia nauki Opracowanie zbiorowe
5/5
22,18 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Księga ciała Alice Hanna
5/5
31,32 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Wielka księga robali Zommer Yuval
4.6/5
28,50 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nauka. To lubię! Rożek Tomasz
4.7/5
25,06 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Encyklopedia przyrody Opracowanie zbiorowe
4.9/5
23,48 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pakiet: Mopsik Swift Bella
5/5
37,49 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Zwierzęta. 1000 naklejek Opracowanie zbiorowe
5/5
17,61 zł
29,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dinozaury. 1000 naklejek Opracowanie zbiorowe
4.4/5
21,72 zł
29,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Psiak łobuziak. Książeczka dźwiękowa Opracowanie zbiorowe
5/5
21,72 zł
36,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego