Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz (okładka twarda)

Autor:
Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Rudolf Höss, który przeszedł do historii jako komendant obozu Auschwitz, to jeden z najbardziej bezwzględnych egzekutorów hitlerowskich zbrodni. Pod jego trwającym trzy i pół roku kierownictwem Auschwitz stał się największym obozem zagłady Trzeciej Rzeszy, miejscem eksterminacji na skalę nieznajdującą precedensu w historii ludzkości.

Realizując „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”, Höss okazywał ślepe i bezwarunkowe posłuszeństwo, był gorliwy, skrupulatny i metodyczny. To właśnie Höss jako pedantyczny perfekcjonista wprowadził obowiązek tatuowania numerów więźniów, by usprawnić „buchalterię” śmierci. Dbał o „wydajność” komór gazowych i krematoriów. Jego żona, Hedwig Höss, była dumna z męża, który wypełniał tak ważną misję w eksterminacji Żydów. W wolnym czasie zajmował się troskliwie rodziną i czytał bajki dzieciom. 

Höss, jak żaden inny nazista, otwarcie relacjonował eksterminację Żydów i pozostawił spisane wspomnienia, choć trudno stwierdzić, czy czynił to dlatego, że obudziło się w nim sumienie. W więzieniu w Wadowicach, niedługo przed egzekucją, wyspowiadał się i przyjął Komunię Świętą. 16 kwietnia 1946 r. został powieszony przed swoją dawną willą na terenie obozu Auschwitz. 

W swej książce Volker Koop kreśli wierny obraz bezwzględnego masowego mordercy, obalając jednocześnie wiele mitów i korygując liczne przekłamania dotyczące osoby komendanta Auschwitz.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz
Autor: Koop Volker
Tłumaczenie: Kilis Monika
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-06-09
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 43 x 211 x 155
Indeks: 19584133
Kup, zrecenzuj i wygraj
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
17-08-2016 o godz 14:59 Triskel dodał recenzję:
"Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz" jest książką, która pokazuje makabryczny obraz bestialskiego mordercy. Volker Koop przekazuje nam wierny obraz sadystycznego kata, który za nic ma ludzkie życie. Komendant Auschwitz, Rudolf Höss był jednym z najbardziej bezwzględnych katów hitlerowskich mordów. Podczas jego skrupulatnego kierownictwa eksterminowano ogromną ilość ludzi, Trzecia Rzesza dokonała ludobójstwa, które dołączyło do jednych z największych zbrodni przeciwko ludzkości w mrocznej historii świata. Rudolf Höss w obozie Auschwitz był bestią w ludzkiej skórze, aby w domowym zaciszu przeistaczać się w kochającego męża i ojca.

Rudolf Höss realizował z zapalczywą pieczołowitością zabijanie więźniów, systematycznie i bezwzględnie. To właśnie on wprowadził tatuowanie numerów więźniów, aby jeszcze szybciej i sprawniej wywiązywać się ze swoich bestialskich obowiązków. W komorach gazowych i krematoriach zginęło bardzo wielu ludzi, którzy tak samo jak Höss mieli swoje rodziny. Hedwig Höss, jego żona była niezwykle dumna ze swego męża, za to że tak przykłada się do wykonywanych obowiązków. Rudolf Höss w wolnym czasie czytał dzieciom bajki i udawał normalnego człowieka, który prowadzi typowe życie rodzinne. Jednak w głębi swego serca był po prostu psychopatycznym mordercą, tak jak większość nazistowskich, Niemieckich żołnierzy. Rudolf Höss, Komendant obozu Auschwitz 16 kwietnia 1946 roku został powieszony przed swoją willą na terenie obozu Auschwitz.

Lektura książki budzi duże emocje i potrafi nie raz wzbudzić mroźny dreszcz biegnący po plecach. Höss, jeden z największych zbrodniarzy po dziś dzień wzbudza duże dyskusje i kontrowersje. Całość pozycji pisana jest szczegółowo i ciekawie, dzięki czemu możemy dowiedzieć się z niej sporo interesujących faktów. Ślepo wykonywał rozkazy i niejednokrotnie sam dokładał własne pomysły aby usprawnić i przyspieszyć zabijanie więźniów. Rudolf Höss był jednym z niemieckich zbrodniarzy, którzy przyczynili się do dokonania ogromnego ludobójstwa podczas drugiej wojny światowej. Niemcy powinni odpowiedzieć za swoje zbrodnie i wypłacić ogromne odszkodowania za wyrządzone krzywdy. Rodziną ofiar jak i wielu narodom, w tym Polce. Według wyliczeń Niemcy powinny zapłacić Polsce w ramach odszkodowania za zbrodnie wyrządzone podczas drugiej wojny światowej, aż trzy biliony złotych. Za zbrodnie popełnione przez Hössa i jemu podobnych.

"Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz" jest pozycją jak najbardziej godną lektury. Autor pokazał portret potwora, bo trudno go nazwać człowiekiem. Całość wciąga i szybko się czyta, dzięki barwnemu i dosadnemu językowi. Rudolf Höss potrafił po zabiciu setek, jak nie tysięcy osób powrócić do domu i zajmować się chociażby swoim ogrodem. Zbrodnie, których dokonywał nie robiły na nim większego wrażenia i potrafił po mimo wyrządzenia tak wielu krzywd żyć normalnie. Jednak do czasu, i tak spotkała go zasłużona kara za dokonane zbrodnie. Volker Koop oddał w ręce czytelników książkę dopracowaną, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-08-2016 o godz 10:09 erka dodał recenzję:
II wojna światowa, to temat rzeka.Na temat jej przebiegu, przyczyn wybuchu i skutków napisano, tyle, że osobom, interesującym się tym tematem, na wiele lat starczy lektury.Nie chodzi tu tylko, o naukowe rozważania, ale i fabularne treści, opisujące jakieś postaci w samym sercu pożogi.

"Rudolf Hoss.Komendant obozu Auschwitz", to próba przedstawienia, działań człowieka, przez większość postrzeganego, jako, jednego z największych zbrodniarzy, jacy chodzi po po tym świeciE.I nie jest to postrzeganie, zbytnio oddalone od rzeczywistości.Jako komendant obozu Auschwitz, wykazał się szczególną gorliwością w kierowaniu eksterminacją Żydów, w swoim obozie, ale nie tylko.Ślepo posłuszny, żaden rozkaz nie był dla niego problemem.Równocześnie, "po pracy", był człowiekiem niezwykle rodzinnym, uwielbiał swoje dzieci, którym poświęcał dużo czasu, a jego żona była dumna z takiego męża.Pod koniec wojny, już jako skazany, na śmierć, za swoje zbrodnie, wyspowiadał się i przyjął komunię świętą.Niedługo potem został powieszony.

Autor w swojej książce, nie skupił się na udowodnieniu, odrażających zbrodni komendanta, bo te są niepodważalne.Pokazał raczej portret człowieka, który, sprawując takie stanowisko, zajmując się, czymś, tak niewyobrażalnie potwornym, potrafił, po zakończeniu obowiązków, normalnie wrócić do domu i zajmować się dziećmi, czytaniem, czy też ogrodem.Praca jak każda, rzec by można.Pisarz postarał się także skorygować liczne mity i schematy, dotyczące obozu, oraz przedstawił całość tak, że czyta się to niczym najlepszą powieść.

Dla pasjonatów historii, tej najnowszej, pozycja obowiązkowa.Książkę otrzymałem, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i s-ka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-07-2016 o godz 10:09 Mechaniczna Kulturacja dodał recenzję:
Volker Koop, autor takich bestsellerów jak Werwolf, Ostatni Zaciąg Himmlera, czy Borman, Pierwszy po Bestii, tym razem ukazuje nam sylwetkę kolejnego z niemieckich zbrodniarzy, a mianowicie Rudolfa Hössa, komendanta obozu w Auschwitz. Pozycja ukazuje się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka i szatą graficzną nawiązuje do poprzednich książek ukazujących negatywne postacie z czasów II Wojny Światowej.

Rudolf Höss pośród całej pseudo elity nazistowskich przywódców znalazł by się pewnie na szarym końcu. Mimo, że należał do elitarnego zakonu SS, to nie miał w nim wielkich wpływów. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie, aby uczynić go komendantem obozu zagłady w Auschwitz. Czym takim się zasłużył, że dostał tak odpowiedzialne zadanie? Przede wszystkim cechowało go ślepe posłuszeństwo przełożonym. Nie zadawał zbędnych pytań, a rozkazy, nawet te najokrutniejsze wykonywał bardzo skrupulatnie, co spowodowało, że stał się jednym z najbardziej skutecznych i bezwzględnych egzekutorów hitlerowskich zbrodni.

Komendantem obozu był przez trzy i pół roku. Pod jego kierownictwem Auschwitz stał się największym obozem zagłady Trzeciej Rzeszy. Porównanie do fabryki śmierci byłoby całkowicie na miejscu. Höss bowiem uczynił z niego morderczy przemysł na niepojętą skalę. Niekiedy osobiście nadzorował eksterminację więźniów. Dbał o to aby wydajność komór gazowych i krematoriów była maksymalna. Często jeździł po różnych obozach i porównywał zastosowane tam metody. To on wymyślił tatuowanie więźniów, aby usprawnić cały ten zbrodniczy proceder.

Z biografii Koopa wyłania się trochę dziwny obraz największego zbrodniarza w dziejach świata. Bezwarunkowo posłuszny i oddany. W czasie procesu nie widział w tym, co czynił żadnej winy. Zasłaniał się wykonywaniem rozkazów. Tylko jakim trzeba być człowiekiem żeby przyznać się do zamordowania dwóch i pół miliona ludzi i nie widzieć w tym nic złego? Autor wiele razy zarzucał kłamstwa komendantowi, choć nie był pewien, czy było to świadome mijanie się z prawdą, czy oznaki słabej pamięci. Wiele z przekłamań jest korygowanych przez autora, obalając w ten sposób wiele mitów na jego temat. Generalnie z tej biografii wyłania się bardzo wierny obraz masowego mordercy i sadysty, który po wykonaniu dziennej brudnej roboty wracał do domu i czytał na dobranoc bajki dzieciom.

Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz to bardzo ciekawa książka, z którą powinien zapoznać się każdy, kto interesuje się tematem II Wojny Światowej. Pozycja jest o tyle przystępna, że autor skupia się głównie na budowaniu historii. Nie zalewa czytelników mnóstwem dat i nazwisk, o których zaraz się zapomina. Koop w rewelacyjny sposób opisuje osobę Hössa ukazując go przez pryzmat młodości, czasów wojny i jego procesu. Oczywiście każda teza poparta jest dowodami w postaci cytatów z oryginalnych dokumentów i przypisów. Najgorsze jest jednak to, że człowiek, który na dobrą sprawę był nikim, stał się kimś wielkim, w najgorszym znaczeniu tego słowa. W tej perspektywie książka Volkera Koopa może być także swojego rodzaju przestrogą. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Boska proporcja Borlik Piotr
32,49 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach Opracowanie zbiorowe
22,40 zł
32,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Arabski raj Valko Tanya
28,99 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ruska mafia Górski Artur
30,49 zł
36,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Outsider King Stephen
31,50 zł
45,00 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.