Polskie złudzenia narodowe (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 43,99 zł

43,99 zł 49,90 zł (-12%)
Odbiór w salonie 0 zł
Aktywuj dodatkowe korzyści
Darmowe punkty odbioru
Darmowy kurier
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

W swojej najnowszej książce Ludwik Stomma, etnolog, antropolog oraz publicysta, rozprawia się z niedorzecznościami oraz mitami z historii Polski. Z właściwym sobie dystansem, porusza tematy drażliwe i niemal święte - marzec '68, Powstanie Warszawskie, Monte Cassino, Konstytucja 3 Maja, wiktoria wiedeńska, reduta Ordona. Stomma pisze również o tolerancji religijnej, kulcie jednostki oraz problemie ogólnonarodowego pijaństwa w Polsce.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Polskie złudzenia narodowe
Autor: Stomma Ludwik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 368
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-11-04
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 240 x 35 x 155
Indeks: 17934558
 
średnia 3,8
5
6
4
2
3
0
2
1
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
01-02-2016 o godz 09:21 lechosław kurowski dodał recenzję:
Powinien przeczytać każdy kto chce znać prawdę historyczna i porównać naukę wyniesioną ze szkoły z rzeczywistością.
Można sobie uświadomić jacy jesteśmy..
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
19-01-2016 o godz 10:34 dobrerecenzje.pl dodał recenzję:
Opinia o Polsce i Polakach na świecie bywa różna. Jesteśmy narodem pracującym, pijącym, poszkodowanym przez komunizm, a polscy obywatele to prawdziwi patrioci. Jak jest naprawdę? Jak sami siebie i interakcje z innymi państwami oceniamy na przełomach dziejów? Na te pytania, o nas samych, potrafi odpowiedzieć przedstawiana książka.
Każdą dobrą historię należy przedstawiać od samego początku, zaczynając od podania najbardziej podstawowych informacji. Także tutaj w pierwszych rozdziałach części „Księgi pierwsze” znajdziemy opis nas - Polaków, informacje jak zmieniało się terytorium władane przez naszych królów czy fakt o ważności prostego chłopa. Zostaną też tutaj rozwiane wątpliwości o pochodzeniu pierogów ruskich, kapusty z grochem, a przede wszystkim, mocno kojarzonej z naszym krajem wódki. Dalej szlachta, wojny, powstania, czasy okupacji i wzmianki o przyjaźni Polsko-Amerykańskiej.
Za każdym razem, gdy autor przedstawia nam argument potwierdzający jakąś tezę lub ideę, jest on potwierdzony ludzkimi słowami prawdziwych osób jak i postaci literackich, legendarnych czy biblijnych. W całym tytule zostanie nam przybliżony cały ogrom nazwisk, a nie wszystkie okazują się być dobrze znane. Nie chodzi w końcu o samych Polaków, ale i o cudzoziemców.
W części „Księgi wtóre” dowiemy się m.in. o Krzyżakach, arystokracji, sprawach wiary ,naszej hojności, o żydach jak i o masonach, jak i o naszym wspaniałym Ignacym Janie Paderewskim. Warto wiedzieć, że nie Beatlesi, nie Presley, tylko nasz pianista zapoczątkował tłumy młodych, wpadających w emocjonalne transy, krzyczących i płaczących dziewczyn na koncertach.
Okładka przedstawia nakrycie głowy stańczyka w barwach narodowych z przyczepionym odznaczeniem Orła Wojsk Lądowych. Książka podzielona jest na dwie wspomniane już wcześniej części, a tekst ulokowany jest na 343 stronach. Sposób przedstawiania informacji przez Ludwika Stomme wydaje się odrobinę chaotyczny. Jednakże jest to raczej książka historyczna i zrozumiałe jest, że ze wspominanymi faktami trzeba czytelnika zapoznawać natychmiastowo.
Przedstawione w „Polskich złudzeniach narodowych” prawdy są warte zapoznania.
Moja ocena: 8/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
19-11-2015 o godz 09:29 Jarr74 dodał recenzję:
Jak sugeruje sam tytuł, tym razem, na literacko – badawczy warsztat autora trafiło owo szczególne pojęcie mitu, przez lata mające przemożny wpływ na kształtowanie się naszej narodowej świadomości, określonych światopoglądów, polityczno - społecznych relacji oraz procesów kształtujących dawny i współczesny obraz Polski i Polaków.

Na licznych, bogato opisanych i analizowanych pod różnymi kątami przykładach, (rozgrywających się na przestrzeni wieków), ukazuje nam to wielowymiarowe zjawisko w różnych jego odsłonach i warstwach, bezpardonowo obdzierając je z taniego patetyzmu, odkłamując utrwalone w świadomości fakty oraz walcząc z licznymi, różnej maści i orientacji, naleciałościami Będziemy więc mieli okazję zmierzyć się z odwiecznie podnoszonym tematem naszego szczególnego, geopolitycznego położenia i konsekwencjami jakie ono dla nas niesie. Przypomnimy sobie doniosłe i raczej jednostronnie utrwalone w naszej pamięci wydarzenia jak: Bitwa pod Wiedniem, Powstanie Styczniowe, Konstytucja 3Maja, Monte Casino, Powstanie Warszawskie, Marzec 68 itd. Na karty lektury powrócą kontrowersyjne postacie Jana Kazimierza, Jana III Sobieskiego, Stanisława Leszczyńskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego, Juliana Ordona, Ignacego Jana Paderewskiego czy cieszącego się wprawdzie słowackim rodowodem, ale obecnego w naszej ludowej tradycji Janosika. Dotkniemy tak skomplikowanych i silne obecnych w różnych epokach zagadnień jak masoneria, antysemityzm, przyjaźń polsko-amerykańska, wielka i mała emigracja czy tzw. kult jednostki.

Mnie osobiście szczególnie zainteresowały rozdziały dotyczące polskich samobójców oraz tych nieszczęsnych fragmentów naszej burzliwej historii, w których Polak zbrojnie występował przeciw Polakowi.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
27-01-2016 o godz 00:00 Aleksander Kowalczyk dodał recenzję:
Po lekturze tej książki mogę śmiało stwierdzić, że stanowi ona idealny pomysł na prezent dla każdej osoby zainteresowanej historią. Wielość tematów i ciekawy, dla mnie dość nieoczekiwany sposób ich przedstawiania sprawiają, że każdy powinien znaleźć w tej pozycji wiele fragmentów, które uzna za odkrywcze. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
23-01-2016 o godz 16:59 insomniaof dodał recenzję:
Przyznam się szczerze, że mam już dosyć zimy. Nie tak dosyć, że mnie irytuje, ale dosyć dosyć. Do pogranicza wkurzenia. Apogeum spotkało mnie dzisiaj rano, kiedy to wykręciłam pięknego pirueta pod samą klatką. Dzielnie parłam przed siebie przez calutką drogę z przystanku i jeps. Oczywiście, jakby mogło być inaczej. Na pocieszenie – wielka paczucha z nagrodą za mikołajkową recenzję od matras.pl. Na otarcie łez kilkanaście książek. W sumie nie tak źle. Dzisiaj jednak mam dla was coś innego. Od Wydawnictwa Iskry otrzymałam piękne wydanie w twardej oprawie „Polskich złudzeń narodowych” Ludwika Stommy. Co to jest i z czym to się je? Już tłumaczę.Ludwik Stomma urodził się 22 marca 1950 w Krakowie. Polski antropolog kultury, etnolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, publicysta tygodników „Polityka” i „Przegląd”. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, KUL-u, Uniwersytecie Jagiellońskim, pracował w Instytucie Sztuki PAN i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1981 wyjechał do Francji. Pracował na Sorbonie (IV) w ramach École pratique des hautes études, a od 2008 na stanowisku profesora nadzwyczajnego UMK. Wydał 14 książek, w tym 4 naukowe, 2 książki dla dzieci, a także książki historyczne i biograficzne. Od 1990 stały felietonista tygodnika „Polityka”. Publikuje także w „Kuchni”, „Motomagazynie”, „Elle”, „Hustlerze”, „Cosmopolitan” i „Nie” (pod pseudonimem Gall Anonim). Jest autorem zbioru felietonów pt. „Nalewka na czereśniach” oraz „Słownik polskich wyzwisk, inwektyw i określeń pejoratywnych”. Członek Collegium Invisibile. W 2000 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i publicystycznej”.

Już na samym wstępie zaintrygowała mnie okładka, która przedstawia nakrycie głowy stańczyka z przyczepionym odznaczeniem Orła Wojsk Lądowych. Sama postać słynęła z ciętego dowcipu i nie oszczędzania władców, jeśli chodzi o ocenę ich poczynań. Alegorycznie przedstawiany [np w „Weselu” Wyspiańskiego] jako osoba głęboko zatroskana o swój kraj. Autor od początku daje nam więc do zrozumienia, że będzie się poniekąd wcielał w jego rolę. O Polakach można powiedzieć wiele – dobrego i złego. Niektóre stereotypy nakładają się na siebie i przeczą sobie. Jak jednak jest naprawdę? Czy łatwo zamknąć przywary całego naszego narodu w jednym opisie? Moim zdaniem jest to niemożliwe. Ludwik Stomma myśli chyba podobnie, ponieważ stara się skonfrontować rzeczywistość z podkolorowanym wizerunkiem Polski. Nowe, połączone wydanie dwóch zbiorów esejów, które ukazały się w latach 2006-2007 przybliża nam wydarzenia z historii naszego kraju – od średniowiecza po współczesność. Pod lupę bierze w szczególności te najważniejsze, legendarne i znane większości. Nie wystawia jednak laurki, patrzy z uwagą na drugą stronę zdarzeń i wywraca do góry nogami, by zajrzeć tam, gdzie nikt nie spojrzał. Ukazuje, że Polacy wcale tacy święci i nieskazitelni nie są. Mają swoje za uszami, chociaż historia o tym milczy, jak na przykład w przypadku powstania styczniowego, które nie było wielkim zrywem narodowym, a walką podjętą przez nielicznych, których śmiało można nazwać niespełna zmysłów, by rzucać się z siekierą na słońce. Zahacza o świętokradztwo? Nie do końca. Nam Polakom trudno przełknąć tę gorzką pigułkę, którą serwuje Stomma w swojej książce. Zmusza do refleksji, samodzielnego myślenia i dedukowania, kiedy uczymy się historii. Warto czasami spojrzeć z dystansem i chłodną analizą. Wyniki mogą zaskoczyć. Chciałam zaznaczyć, że moim zdaniem treść zawarta w niej na pewno nie ma na celu obrażenia kogokolwiek. Nie mamy czuć się źle z tym, że jesteśmy Polakami. Jedynie zaznacza, że naszych dobrych momentów nie trzeba podnosić do rangi legendy, a gorszych – wciskać do szafy i wyrzucać klucz. „Polskie złudzenia narodowe” jest pozycją wyjątkową i na pewno wartą poznania. Chociażby po to, by łyknąć trochę świeżego powietrza wyściubiając nos spomiędzy zatęchłych kart historii. Na lekcjach w szkole na pewno nie usłyszycie tego, co napisał Stomma.

Polecam wszystkim miłośnikom historii i tym, którym z historią nie po drodze. Dla jednych i drugich znajdą się smakowite kąski.„Co drażniło zawsze w Polsce przybyszów z zewnątrz? Mnogość spraw: brak tolerancji, klerykalizm, megalomania, kastowość, pijaństwo… Nade wszystko to jednak, i w tej mierze nic się nie zmieniło, że od razu mamy nad Wisłą na wszystko nie tylko samo usprawiedliwiającą, ale przy okazji obwiniającą innych odpowiedź. Koty odwrócone ogonem, które na domiar złego jeszcze drapią.”

Więcej recenzji na: kraina-bezsennosci.blog.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
01-06-2020 o godz 19:33 anonymous dodał recenzję:
Żyjemy złudzeniami i na złudzeniach budujemy nasze zamki z piasku. Ludwik Stomma w tej książce pokazuje gdzie popełniamy logiczny błąd i jakie mogą jeszcze być tego konsekwencje. Tyko wielki erudyta jakim był Stomma mógł tak celnie ująć problem naszych złudzeń narodowych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
22-11-2015 o godz 00:14 dr crusty dodał recenzję:
Nic ciekawego. W dziale ciekawostek jest kilka znacznie lepszych książek.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 3
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Hobbit Tolkien John Ronald Reuel
4.5/5
21,99 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kandyd, czyli optymizm Wolter
5/5
10,47 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mroki Borszewicz Jarosław
4.7/5
21,31 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pomroki Borszewicz Jarosław
4.5/5
25,26 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rehab Osiatyński Wiktor
4.5/5
18,25 zł
29,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Mój język prywatny Bralczyk Jerzy
4.6/5
30,49 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka kochania Owidiusz
5/5
23,36 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Pamiętniki Pasek Jan Chryzostom
5/5
23,72 zł
69,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Starorzecza Kroh Antoni
5/5
33,67 zł
49,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Rzeczpospolita niedoskonała Opracowanie zbiorowe
0/5
36,16 zł
42,00 zł
strona produktu - rekomendacje Warszawa 1920 Zamoyski Adam
5/5
33,01 zł
49,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.