Polacy w sowieckich łagrach. Nie tylko Kołyma (okładka  miękka, 08.2021)

Sprzedaje empik.com : 35,16 zł

35,16 zł 54,90 zł *
* Porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Kontynuacja bestsellerowej publikacji „Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach“ za którą autor, Sebastian Warlikowski, otrzymał nagrodę "Historycznej książki roku 2019".

Sowiecki system obozów karnych został założony zaraz po rewolucji październikowej. Zalążkiem Gułagu jako miejsca izolowania i niewolniczej pracy więźniów politycznych był obóz  założony w 1923 na Wyspach Sołowieckich.

Łagry powstawały na słabo zaludnionych obszarach, gdzie budowano ważne obiekty przemysłowe lub transportowe. Wzorcem wykorzystywania pracy niewolniczej była budowa Kanału Biełomor (1931-1932). W styczniu 1935 roku system obejmował już ponad milion więźniów, w 1938 przekroczył 2 miliony.

Surowy klimat i nieludzkie warunki bytowe - pracę przerywano dopiero przy -54 °C . Z łagrów nie było ucieczki; bezwzględni strażnicy w mundurach i kryminaliści, stanowiący swoistą elitę łagru. Praca ponad siły i głodowe racje żywnościowe, wszystko to powodowało, że odsetek śmiertelności w łagrach był przerażająco wysoki.
 
Pierwsi Polacy zaczęli trafiać do sowieckich obozów zagłady  w latach 30. w ramach tzw. Akcji Polskiej. Po zagarnięciu wschodnich ziem polskich przez Sowietów w 1939 r. w dalekie ostępy zaczęto deportować tysiącami "polski element kontrewolucjny"; inteligencję, patriotów, zamożnych gospodarzy i  ziemian.

Książka zawiera w większości nigdy niepublikowane relacje tych, którzy przeżyli białe piekło sowieckich łagrów . Jej bohaterowie przeżyli, wrócili do ojczyzny – ale choć opuścili  bramy sowieckich obozów, to groza łagrów zostawiała w ich duszach niezmywalne piętno.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1276186113
Tytuł: Polacy w sowieckich łagrach. Nie tylko Kołyma
Autor: Warlikowski Sebastian
Wydawnictwo: Zona Zero
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 524
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-08-23
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 35 x 150 x 230
Okres historyczny: II Rzeczpospolita (1918-1939)
Indeks: 39459770
średnia 4,9
5
6
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
16-11-2022 o godz 16:44 przez: Areczek_32 | Zweryfikowany zakup
Polecam dla miłośników historii!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-05-2022 o godz 08:59 przez: Ewa | Zweryfikowany zakup
polecam, warto przeczytać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-10-2021 o godz 11:46 przez: Magdalena Mierzynska
Kołyma – nieformalne określenie największej grupy obozów pracy przymusowej na północnym wschodzie ZSRR. Nazwa pochodzi od położenia w dorzeczu Kołymy. Przez więźniów obszar ten był nazywany Przeklętą Wyspą. Sowiecki system obozów karnych został założony zaraz po rewolucji październikowej. Zalążkiem Gułagu jako miejsca izolowania i niewolniczej pracy więźniów politycznych był obóz założony w 1923 na Wyspach Sołowieckich. Surowy klimat i nieludzkie warunki bytowe - pracę przerywano dopiero przy -54 °C . Z łagrów nie było ucieczki; bezwzględni strażnicy w mundurach i kryminaliści, stanowiący swoistą elitę łagru. Praca ponad siły i głodowe racje żywnościowe, wszystko to powodowało, że odsetek śmiertelności w łagrach był przerażająco wysoki. Pierwsi Polacy zaczęli trafiać do sowieckich obozów zagłady w latach 30. w ramach tzw. Akcji Polskiej. Po zagarnięciu wschodnich ziem polskich przez Sowietów w 1939 r. w dalekie ostępy zaczęto deportować tysiącami „polski element kontrewolucjny“; inteligencję, patriotów, zamożnych gospodarzy i ziemian. Wyżej wymienione informacje pochodzą z opisu książki oraz encyklopedii. Książka jest kontynuacją publicji autora za, którą otrzymał nagrodę za książkę historyczną 2019roku. Jednak spokojnie książkę można czytać bez znajomości tamtej publikacji. Książka zawiera relacje osób, które przetrwały piekło sowieckich obozów zagłady w latach 30tych. Oprócz wartościowych i wzruszających tekstów i opowiadań ogromnym plusem są liczne fotografie,rysunki, szkice,plany.Jest ich ogrom dzięki czemu możemy oglądać to o czym czytamy. Chociaż trochę próbować wyobrazić sobie co Ci ludzie przeżywali, jak cierpieli. I za co? Za to że byli Polakami? Opowieści o tym co działo się w obozach przybliżają nam min Stanisław Kowalski, ks. Wojciech Darzycki, Alina Kolosowska- Kawecka. Historia pani Aliny wzruszyła mnie do łez. Prosiła by ją dobili, gdy zobaczyła, że jej stopa została obcięta. Podczas pracy wagonik zleciał, a gruba lina owinęła się wokół kostki. Amputowali jej nogę aż po kolano, tak na wszelki wypadek. Takich przerażających historii znajdziecie w książce dużo więcej. Dodam, że język jakim została napisana książka jest bardzo przystępny nawet dla laika w temacie. Jeżeli interesujecie się taką tematyką myślę , że książka spełni wasze oczekiwania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Warlikowski Sebastian

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach Opracowanie zbiorowe
4.6/5
37,42 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego