Pierwsze damy II Rzeczpospolitej (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Oddane żony, manipulatorki, skandalistki

Maria wywołała skandal bez precedensu. Prezydent Polski poślubił młodszą o 28 lat kobietę. I to kogo! Żonę własnego adiutanta i sekretarkę swojej pierwszej małżonki, która zmarła zaledwie kilka miesięcy wcześniej!

Michalina w młodości własnoręcznie konstruowała bomby i dobrze wiedziała, czego oczekuje od życia. Gdy jej mąż odrzucił propozycję objęcia urzędu prezydenta, wystarczył jej jeden telefon. Natychmiast zmienił zdanie i potulnie zgodził się na wszystko.

Mąż rewolucjonista porzucał Marię na długie miesiące. Ona nie zamierzała przejmować się rolą pierwszej damy. Zawsze i każdemu mówiła prawdę prosto w oczy. Czy to jej scysja z adiutantem marszałka Piłsudskiego doprowadziła do zamachu stanu i rozlewu krwi?

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. To one uosabiały magię, czar i elegancję dwudziestolecia międzywojennego – Polski utraconej dla nas na zawsze.

Kamil Janicki – historyk, tłumacz i publicysta. Autor i współautor kilku książek, między innymi Elit w II Rzeczpospolitej, Źródeł nienawiści i Pijanej wojny. Współtwórca serwisu internetowego „Ciekawostki historyczne.pl”.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Pierwsze damy II Rzeczpospolitej
Autor: Janicki Kamil
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2012-11-07
Rok wydania: 2012
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 238 x 30 x 170
Indeks: 11885696
średnia 4,1
5
20
4
6
3
10
2
0
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
16 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
07-03-2018 o godz 11:19 przez: Żaneta Rozkrut | Zweryfikowany zakup
Polecam. Zwłaszcza jeśli ktoś lubi, tak jak Ja tego autora. Pozdrawiam i zachęcam do przeczytania tej pozycji książkowej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-11-2017 o godz 10:05 przez: Romuald Moczyński | Zweryfikowany zakup
Sama tematyka sprawia, że Panie niemalże połykają książki po ich otrzymaniu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-12-2017 o godz 08:51 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
super książki kupiłam bratu na gwiazdkę i ... sama pierwsza czytam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-12-2012 o godz 12:20 przez: LeoniMa
Książka jest bardzo interesująca i utrzymuje czytelnika w ciągłym zainteresowaniu. Po każdej stronie, zdaniu w głowie pojawiało mi się pytanie „Co będzie dalej? Jak ona poradziła sobie z tym?” Janicki doskonale przeplata informacje biograficzne, źródła i historię. Napisanie trzech biografii okazało się dobrym pretekstem do ukazania realiów XIX i XX-wiecznej Polski. Jednak nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest życie trzech bohaterek. Ich poświęcenie rodzinie, praca, miłość, oddanie. Połączenie tego wszystkiego sprawia, że książkę tę czyta się jak opowieść o koleżance lub praprababce. Znakomita rzecz.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
29-12-2014 o godz 12:18 przez: Fenko
Znacie tę historię - słodka, dobra dziewczyna z niższych sfer znajduje ukochanego w postaci księcia, a ten czyni ją panią na włościach i oboje odjeżdżają w kierunku zachodzącego słońca. Lud ich kocha, a oni są młodzi i piękni. To historia prosto z Polski! Zachwycała się nią amerykańska prasa, rozprawiali o niej dziennikarze. Ale po kolei, najpierw wróćmy się do czasów ponad stuletniej niewoli...

Maria Wojciechowska, jak wiele kobiet tamtych lat, działała w przedwojennej konspiracji. I to w całkiem doborowym towarzystwie - u boku Józefa Piłsudskiego! Przypadły jej w udziale niebezpieczne akcje, ale przyszła pierwsza dama głowę miała na karku. Niestety, nie uznawano jej za odpowiednią żonę dla prezydenta. Zaliczyła tyle gaf, że nawet Królowa Moli czuje się przy niej całkiem godna swojej korony. Stół nakrywała prześcieradłem, nie korzystała ze służby, a gospodarstwo prowadziła samodzielnie, i to z zawstydzającą oszczędnością. Prawdziwy skandal! Fenko po raz pierwszy zrozumiała też zawiłość relacji między Piłsudskim a Wojciechowskim. Niegdysiejsza przyjaźń skończyła się na zamachu majowym, w efekcie którego Marszałek osadził na prezydenckim tronie Ignacego Mościckiego.

I tu mnożą się kolejne skandale, bo Mościcki i jego żona, Michalina, byli ze sobą bardzo blisko spokrewnieni. Ich małżeństwo miało jednak całkiem ciekawą historię i jeszcze ciekawszą przyszłość przed sobą. W czasach zaborów razem skręcali bomby, a Michalina, jak przystało na dobrą żonę, wspierała męża w jego samobójczym przedsięwzięciu. Samobójstwo się nie powiodło, a chemik i wynalazca dotarł sam na szczyt władzy. Michalina, zamiast żyć w cieniu męża, zaczęła działać na rzecz praw kobiet i udzielała się charytatywnie. Bardzo szybko podbiła serca Polaków. Wkrótce jednak zmarła, a prezydent został sam. I co zrobił? Ożenił się po raz drugi, rzecz jasna. I tu do akcji wkracza Kopciuszek - czyli zwykła sekretarka.

Z trzech opowiedzianych historii par prezydenckich, ta ostatnia spodobała mi się najmniej. Kopciuszek wcale nie był słodką dziewczynką, którą wszyscy podziwiali. Maria Mościcka nie mogła dorównać skromnej Michalinie - zbytnio pochłonęła ją władza i owijanie męża wokół palca. Ameryka uznała to za historię z Krainy Zwanej Bajką, a Polska - za skandal. Jak skończyła się opowieść o szarej myszce wyniesionej na piedestały? O tym przekonacie się sami po lekturze tej pozycji - bo sięgnąć po nią musicie koniecznie!


Przez całe 300 stron czekałam na moment, w którym ta cała pięknie spisana historia runie jak domek z kart, a Autor wyłoży się jak długi i zacznie przynudzać. I wiecie co? Dzięki Bogu na niebie za polskich autorów! To tak klarownie opowiedziana historia, że nawet ja, która jeszcze tydzień temu nie potrafiłam powiedzieć, że jakiś Wojciechowski i Mościcki to ex-prezydenci, zrozumiałam wszystko. Wszystko!
Kto nie przeczyta, stawia mi czekoladę ;)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-03-2015 o godz 23:16 przez: mxf
Kamil Janicki z wielkim poświęceniem przystąpił do zbierania materiału do tej książki. Pomysł na serię książek wydanych w takiej formie był strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze autor nie zasypuje czytelnika lawiną suchych faktów, po drugie wyciąga wnioski z bardzo zróżnicowanego zbioru materiałów źródłowych. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na obszerną bibliografię, w której pojawiły się źródła publiczne i ogólnie niedostępna dla zwykłego śmiertelnika. Do nich należy Archiwum Marii i Ignacego Mościckich na Jasnej Górze oraz Akta Władysława Grabskiego z Archiwum Akt Nowych, a także prywatne zbiory profesora Macieja Grabskiego, wnuka wspomnianego wcześniej Władysława Grabskiego oraz prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Przede wszystkim nie traktuję tej (i poprzednich książek autora) jako ciekawostki. Dzięki niej poznałem okres XX-lecia lepiej niż dane mi było to zrobić w szkole. Książka czerpie pełnymi garściami z obszernej listy źródeł, jest swojego rodzaju kompilacją wywiadów, artykułów, pamiętników i relacji bohaterów z tamtych czasów. Całość tworzy bardzo przystępną opowieść o losach kobiet sięgających końca XIX wieku, a mających finał w historii nowożytnej. Nie jest to tylko sucha biografia głównych bohaterek, ale również rodzin, przyjaciół, współpracowników i przede wszystkim mężów - "władców" tamtej dawnej Polski. Przez pryzmat rządów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego możemy sięgnąć wzrokiem dalej - być świadkiem wielkich wydarzeń na arenie międzynarodowej. Autor, podobnie jak w poprzednich książkach, przytacza różne wydarzenia - także te o znaczeniu międzynarodowym, anegdoty z życia bohaterek, ale nigdy nie pozostawia konkretnego problemu bez dokładnego zbadania. Tym samym wielokrotnie odkręca historię przywracając zainteresowanym dobre imię, lub kompletnie ich pogrążając. To zdarzało się głównie przy okazji "podkręcania" wizerunku Pierwszych Dam.

Janicki pozostawia czytelnikowi rzetelną biografię, podstawę do oceny życiorysów kobiet, które zostały niemal całkowicie wyparte z kart historii. Niewątpliwie jest to pozycja warta przeczytania. Pomogła mi bardziej zrozumieć problemy społeczeństwa i czasów międzywojnia. Chcę więcej.

"Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej" z uwagi na swoją nietypową konstrukcję zainteresują na pewno niejednego poszukiwacza ciekawych przedwojennych historyjek. Książka jest żywym dowodem na to, że możliwe jest uczenie historii w ciekawy i miejscami zabawny sposób.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-10-2012 o godz 16:49 przez: Małgorzata G.
Wraz z czytaniem książki Janickiego „Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej” powracają do nas obrazy dawnej Polski, Polski przedwojennej, eleganckiej, intelektualnej, wytwornej, Polski, która już nigdy nie powróci. Ale nie tylko dlatego warto po nią sięgnąć. Janicki przybliża nam sylwetki trzech niezwykłych kobiet: Marii Wojciechowskiej, Michaliny Mościckiej i Marii Mościckiej. Autor pokazuje jak odbiegały one od stereotypu kobiety tamtych czasów, jak potajemnie rozwiązywały problemy swoich mężów, jak wpływały na decyzje i działania najważniejszych w państwie osób. Trzy historie przesycone są ciekawymi „smaczkami”, momentami przypominają opowieści rodem z harlequina, a jednak wszystko, co opisuje autor wydarzyło się naprawdę. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jakie małe grzeszki miały na sumieniu Pierwsze Damy albo u kogo jadał Piłsudski i czy mu smakowało, zapraszam do czytania. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-12-2013 o godz 20:48 przez: Magrat
Zawsze brakowało mi na rynku pozycji popularyzujących historię - nienadętych, nieprzeładowanych datami, nazwiskami i tzw. wielką historią. W ostatnich latach szczęśliwie jest jednak wysyp takich książek, a całkiem sporo dotyczy II RP. Ta jest dla mnie jedną z wzorcowych. Dobre proporcje pomiędzy historiami pań, a tłem historycznym, prezydentowe ani razu nie przestają być bohaterkami książki. Wyczuwalne jest także przywiązanie i wyraźna sympatia autora do Michaliny i obu Marii, co może wzbudzać pewne podejrzenia, czy aby nie za bardzo starał się przedstawić je w jak najlepszym świetle. Z drugiej jednak strony uczciwie podkreślał, kiedy pisał o własnych domysłach - nie tworzył nowych teorii i nie nadinterpretował faktów. Jako lekko przekorny minus mogę podać duży druk i bardzo lekki język Janickiego, co sprawia, że książka jest do połknięcia w jeden wieczór :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-11-2012 o godz 14:44 przez: Kotwica
Z wielką przyjemnością zanurzyłam się w lekturze, którą proponuje nam Kamil Janicki, traktującej o życiu trzech kobiet. Michaliny i Marii Mościckich oraz Marii Wojciechowskiej. Ta pierwsza i ostatnia, zasłużyły się w walce z okupantami, ich ciężkie życie pokazuje, jaką wielką siłą i determinacją dysponowały. Po ich biografiach widać, co się dla nich liczyło i jak piękne zasady moralne posiadały. Nie należy jednak omijać tej ostatniej, Marii Mościckiej, która przejęła schedę po swojej poprzedniczce, u której boku pracowała przez wiele lat. Ta dynamicznie, konkretnie napisana książka pokazuje jak ważne są Pierwsze Damy w życiu Państwa kierowanego przez ich mężów - prezydentów. Wspaniała przygoda.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-12-2012 o godz 00:02 przez: sierpniowa
Żony prezydentów zawsze wzbudzały zainteresowanie. Dziś mówi się o Annie Komorowskiej czy Jolancie Kwaśniewskiej, a kiedyś na językach ludzi były Maria Wojciechowska, Michalina Mościcka i Maria Mościcka. W naszych czasach jednak nikt już o nich nie pamięta. Kamil Janicki w swej książce przywraca do życia te trzy kobiety i opowiada, jak w czasach II Rzeczypospolitej wyglądała codzienność u boku głowy państwa. Losy trzech pierwszych dam były skomplikowane, pogmatwane i niełatwe. Nierzadko wykazywały się one ciekawszą osobowością niż ich mężowie, ale miały również swoje słabości. Ciekawa książka łącząca fakty historyczne z opowieściami o zwyczajnym życiu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-12-2012 o godz 21:40 przez: buster
Tym razem o II RP nie od strony historycznych wielkich wydarzeń, lecz z punktu widzenia losów prezydenckich małżonek. „Pierwsze damy II Rzeczpospolitej” Kamila Janickiego pokazują zapomniane oblicze tamtego burzliwego okresu. Autor, bazując na dokumentach i pamiętnikach, pisze o życiu prywatnym, jakie toczyło się na zapleczu wielkich wydarzeń, wbrew pozorom wpływając na nie. Trzy bohaterki tej książki to kobiety o bardzo wyrazistych charakterach, z którymi życie niejednokrotnie gładko się nie obchodziło. To historie trzech kobiet, które nie tyle były prezydenckimi małżonkami, lecz przede wszystkim kobietami o wyjątkowych życiorysach. Warto sięgnąć!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-07-2013 o godz 10:17 przez: Ekspert Empiku | Empik recenzuje
Historie kobiet, z którymi historia obeszła się dość brutalnie. Zapomniane, zepchnięte na margines. Los postąpił z nimi okrutnie, rzucił je w zupełnie dla nich nieznaną rzeczywistość, gdzie panuje etykieta, a każdy ruch jest bacznie obserwowany. Mimo wszystkich gaf czy skandali, trwały przy swoich mężach, niejednokrotnie mając również wpływ na politykę. Tym ważnym acz zapomnianym kobietom Kamil Janicki nadaje nowe życie i opowiada ich historie jednocześnie przenosząc czytelnika w skomplikowane czasy dwudziestolecia międzywojennego. Interesująca pozycja.
Jolanta Jasnos, Empik Toruń
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-11-2012 o godz 13:00 przez: Jona
Podróż w dwudziestolecie międzywojenne rozpoczyna się już wcześniej. Opisane są losy kobiet, które urodziły się jeszcze w dziewiętnastym wieku, a czas prezydentury poprzedzony był okresem walki okupacyjnej (w przypadku Marii Wojciechowskiej i Michaliny Mościckiej). Wraz z ich historią poznajemy także politykę tego okresu i jego obyczajowość. Książkę czyta się jak powieść, sylwetki Michaliny i dwóch Marii wciągają, ich życie jest barwne tak jak kolorowe było życie w odbudowującej się Polsce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-10-2013 o godz 12:46 przez: zielono_mi
Bardzo dobra lektura, którą czyta się praktycznie jednym tchem. Interesuję się trochę ciekawostki z historii więc taka książka to dla mnie gratka. Pokazuje niektóre wydarzenia z zupełnie innej perspektywy i opisuje kobiety które motywowały mężczyzn do rządzenia ale takżę takie które były famme fatale.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-10-2013 o godz 15:21 przez: Mała Mi
Bardzo dobra lektura. Dobrze, że nie ma w niej takiego wielkiego nacisku na podawanie setek faktów historycznych. Skupia się ona właśnie na kobietach w latach przedwojennych. Opisuje kobiety silne, nierzadko bardzo blisko najwyższych przedstawicieli państwa polskiego. Świetna lektura
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-03-2017 o godz 22:26 przez: Jacemila
To kolejna pozytywnie oceniana powieść historyczna tego autora. Opisuje okres międzywojenny , a ściślej głównymi bohaterkami są Panie Prezydentowe Mościckie i Wojciechowska. Polecam miłośnikom historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

O autorze: Janicki Kamil

Damy złotego wieku Janicki Kamil
4.6/5
28,74 zł
49,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców Krajewski Marek
4.7/5
31,01 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Demonomachia Krajewski Marek
4.5/5
31,00 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.5/5
25,26 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
38,83 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chmurdalia Bator Joanna
4.7/5
37,60 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kot w Tokio Bradley Nick
4.7/5
31,01 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego