Pax Romana. Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim (okładka  twarda, 04.2018)

Sprzedaje empik.com : 74,25 zł

74,25 zł
99,00 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

"Pax Romana" przyniósł niezwykły okres pokoju i stabilności, jaki rzadko zdarzał się  wcześniej bądź później. Rzymianie jednak byli przede wszystkim zdobywcami, którzy siłą zajęli rozległe tereny sięgające od Eufratu na wschodzie po wybrzeże Atlantyku na zachodzie. Byli agresywni i bezwzględni, a podczas tworzenia ich imperium miliony straciły życie lub wolność. Czym więc był tak naprawdę ów „pokój rzymski” i co oznaczał dla ludzi, którzy chcąc nie chcąc znaleźli się w zasięgu jego oddziaływania?

Ceniony historyk Adrian Goldsworthy opowiada dzieje tworzenia imperium, wyjaśniając, jak i dlaczego Rzymianom udało się opanować tak znaczną część świata, i rozważając, czy pozytywny obraz "Pax Romana" jest prawdziwy. Ta nowatorska i rzetelna książka zabiera czytelnika w podróż od krwawych podbojów agresywnej republiki, poprzez epokę Cezara i Augusta, do złotego okresu pokoju i dobrobytu pod rządami takich cesarzy, jak Marek Aureliusz, dając wyważony i wielowymiarowy obraz życia w imperium rzymskim.

ksiazka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1186714705
Tytuł: Pax Romana. Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim
Autor: Goldsworthy Adrian
Tłumaczenie: Radomski Norbert
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 584
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-04-03
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 48 x 234 x 162
Okres historyczny: starożytność (do 476 n.e.)
Indeks: 25495393
średnia 4,7
5
13
4
5
3
0
2
0
1
0
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
23-11-2021 o godz 12:39 przez: jolanta | Zweryfikowany zakup
Świetne opracowanie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-08-2018 o godz 12:20 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Pasjonująca lektura!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-04-2018 o godz 20:09 przez: Mechaniczna Kulturacja
Adrian Goldsworthy, autor licznych publikacji o podbojach i wielkich przywódcach, tym razem prezentuje czytelnikom nieco odmienną książkę, ale tylko na pierwszy rzut oka. Pax Romana, bo taki nosi tytuł, ukazuje czym tak naprawdę był słynny rzymski pokój i dobrobyt jaki słynne Imperium osiągnęło w pierwszym i drugim wieku po Chrystusie. Nie jest to oczywiście słodka opowieść, jak to wiele różnych narodów współżyło ze sobą w harmonii. Tytuł z jednej strony jest jednoznaczny, ale i lekko mylący. Rzymianie nie osiągnęli bowiem etapu stabilizacji w sposób pokojowy. Byli oni zdobywcami, którzy wzięli siłą ogromne imperium rozciągające się od Eufratu po wybrzeże Atlantyku. Bezwzględni Rzymianie zyskali pokój nie dzięki współistnieniu, ale dzięki dominacji; miliony zginęły i zostały zniewolone podczas tworzenia ich potęgi. Pax Romana analizuje w jaki sposób Rzymianie kontrolowali tak ogromny kawał świata i otwarcie zadaje pytanie czy tradycyjny obraz wspaniałego Imperium Rzymskiego jest tak naprawdę prawdziwy. Goldsworthy opowiada o buntach podbitych i pisze dlaczego wybuchały, ale i dlaczego szybko upadały. Wrogość też nie była jedyną reakcją podbitych narodów wobec najeźdźców. Od samego początku kolaborowały one i wchodziły w sojusze, przyłączając się do najeźdźców, sprawiając, że potencjalny ruch oporu szybko zanikał. Co ciekawe podejście ówczesnych społeczeństw podbitych przez Rzym było zgoła inne. Dla wielu bycie obywatelem rzymskim to była ogromna okazja, która przynosiła korzyści. A Rzym oferował wiele, co finalnie doprowadziło do tego, że został zniszczony przez siły zewnętrzne, a nie wewnętrzne bunty. Nie znaczy to jednak, że polityka strachu w Imperium Rzymskim nie była obecna. Potencjalne bunty były szybko i krwawo tłumione, w wyniku agresywnej polityki. Autor bardzo rzetelnie prezentuje jej ciągłość na przestrzeni wieków, ukazując czasy republiki, rządy Cezara i Augusta, do złotego okresu pokoju i dobrobytu pod rządami takich cesarzy, jak Marek Aureliusz. Generalnie Pax Romana był końcowym efektem, do którego Imperium doszło za pomocą siły, agresji i wojska. Przemoc stała się niejako użytecznym narzędziem do osiągnięcia swojego rodzaju pokoju i stabilizacji, jakich nigdy nie osiągnęło żadne inne imperium w dziejach świata.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Biologia Campbella Opracowanie zbiorowe
5/5
177,49 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego