Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa (okładka  twarda, 08.2021)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 29,67 zł

29,67 zł 49,90 zł (-40%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Czy polscy chłopi byli niewolnikami? Odpowiedź jest więcej niż oczywista. O niewolnictwie wspominali nie tylko obrońcy ludności wiejskiej, ale i obcokrajowcy oburzeni polskimi stosunkami. Tak zresztą określał kmieci każdy, kto mówił o nich: chłopi pańszczyźniani, a w domyśle: niewolnicy pańszczyźniani. Dlatego pojawia się też inne pytanie. Czy w oczach polskiej elity chłopi byli w ogóle ludźmi? O tej najliczniejszej i najważniejszej części społeczeństwa pisano: bydło, psy, chodzące rzeczy. 

Dziś nadal mówi się o rzekomym przywiązaniu chłopów do ziemi, ich poddaństwie i  dalece wyolbrzymionej krzywdzie. Kamil Janicki sprawnie rozprawia się z wizją sielankowej, dawnej polskiej wsi. Według niego radości prowincjonalnego życia były zarezerwowane tylko dla dziedzica i zarządcy jego majątku. Dla chłopów zostawała marna egzystencja bez perspektyw na przyszłość, a jedyną rzeczą, jaką mogli uczynić w takiej sytuacji, to po prostu zbiec.

"„Pańszczyzna” to nie tylko historia wielopokoleniowego ucisku naszych „chamskich” przodków. To przede wszystkim książka o tym, co z pańszczyźnianego dziedzictwa przetrwało w polskiej rzeczywistości do dzisiejszych czasów. Kubeł zimnej wody na rozpalone sarmackie głowy."

Radek Rak, zwycięzca Nagrody Literackiej NIKE w 2020 roku

"Warsztat historyka i walory pióra Kamila Janickiego dokumentuje jego ostatnie dzieło –„Pańszczyzna”, które udanie mieści się w nurcie historii ludowej. Opinie w niej zawarte jak zwykle u Janickiego są klarowne, wyraziste, odważne. Prowokują i otwierają pole do dyskusji. Autor nie ukrywa, po której stronie sporu historycznego się sytuuje a tym samym oczekuje, że czytelnik nie pozostanie obojętnym."

Prof. Andrzej Chwalba

"„Pańszczyzna” to książka o wielowiekowej traumie i wstydzie. O tym, dlaczego zamiast rozpoznać się w swoim jestestwie i wziąć odpowiedzialność za swoją przeszłość, wolimy chować się, jak pisał Czesław Miłosz, w lamus pełen herbarzy, senników i pamiątek minionego czasu. Opisana tu historia jest bolesna, ale warto ją poznać."
Tomasz Targański tygodnik „Polityka”

"Znakomita książka Kamila Janickiego wielowymiarowo i przystępnie przedstawia los naszych chłopskich przodków. Ta wciągająca opowieść pozwala lepiej zrozumieć nie tylko przeszłość, ale też współczesną Polskę, nie pozostawia bowiem złudzeń, że jesteśmy społeczeństwem postniewolniczym i musimy mierzyć się z typowymi dla niego problemami."

Jan Sowa, autor książki "Fantomowe ciało króla"

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

ID produktu: 1267636430
Tytuł: Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa
Autor: Janicki Kamil
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 384
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-08-11
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 38 x 155 x 213
Okres historyczny: opracowania ogólne
Indeks: 38492341
średnia 4,7
5
256
4
45
3
9
2
2
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
58 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
16-08-2021 o godz 17:55 przez: Michał | Zweryfikowany zakup
Papier lekki, wygodna do trzymania, napisana przystępnym językiem, rzuca nowe spojrzenie na polskich chłopów przymuszonych do pańszczyzny. Co ciekawe, autor dokonał przeglądu dotychczas wysuwanych przyczyn i w celny sposób dokonał ich podsumowania. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
5/5
24-08-2021 o godz 11:33 przez: Bogdan Rękawek | Zweryfikowany zakup
Bardzo ważna w edukacji polskiego, leniwego i permanentnie niedouczonego społeczeństwa książka. pokazuje naszą historię inaczej, bez mitotwórstwa i patriotycznego zadęcia. Trzeba przeczytać!
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
20-08-2021 o godz 08:15 przez: Michał | Zweryfikowany zakup
Książka poraża treścią. Tzn warsztat autora jest wspaniały ale fakty opisywane są straszne. Każdy Polak powinien znać prawdę nt szlacheckiego dworku i sielskiej mocarstwowej Rzeczpospolitej.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
22-08-2021 o godz 19:42 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Autor zrobił świetną rzecz - przeliczył wartość historyczną pieniądza na wartość dzisiejszą, to pozwala wyobrazić sobie skalę wyzysku chłopa przez pana.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
5/5
29-08-2021 o godz 10:44 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Pozycja obowiązkowa. Powinna zostać wprowadzona, jako lektura szkolna. Po przeczytaniu nauczyłem się i dowiedziałem więcej niż przez cały okres lekcji historii średniowiecza.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
27-08-2021 o godz 07:48 przez: Wiola | Zweryfikowany zakup
Rewelacja. Wydawało się, że wszystko już wiem w tym temacie, jednak wiele treści zaskoczyło. Świetnie napisana, interesująca. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
04-09-2021 o godz 14:36 przez: Moritziella | Zweryfikowany zakup
Doskonała pozycja literatury historycznej! Prawda o tym jak trudne życie wiedli przodkowie większości społeczeństwa polskiego....
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
12-10-2021 o godz 12:14 przez: Klaudia Jeremiejko | Zweryfikowany zakup
Idealna dla osób głodnych wiedzy, napisana przejrzystym językiem.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
23-12-2021 o godz 17:00 przez: trufcia | Zweryfikowany zakup
Książkę bardzo dobrze się czyta, jednak porusza problem chłopa pańszczyźnianego dość jednostronnie. Z lektury wynika, że chłopi już dawno powinni wymrzeć, a jednak przetrwali. Książkę polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
15-10-2021 o godz 13:11 przez: Franciszek | Zweryfikowany zakup
Znakomita książka. Niełatwa literatura ale prostuje wiele stereotypów. Warto przeczytać choć nie w łóżku.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
28-09-2021 o godz 22:38 przez: Arkadiusz | Zweryfikowany zakup
Wspaniała książka !!!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
16-08-2022 o godz 14:13 przez: Tomasz Zemsta-Piasecki | Zweryfikowany zakup
Książka bardzo mi się podobała. Gdzieniegdzie jest nader rozwlekła, a gdzie indziej zbyt pobieżnie traktuje tematy. Cytaty podawane są w taki sposób, że wywołują we mnie wątpliwosć co do rzetelności przekazu. Wolałbym zobaczyć całe ustępy z Robaka sumienia złego, czy innych przywoływanych treści, które musiałem samemu szukać na internecie. Są, na szczęście, dostępne w bibliotece cyfrowej. Mam to szczęście, że mogłem skonfrontować nabytą wiedzę z babcią urodzoną w 20-leciu międzywojennym, co urealniło tezę książki. Teza na pierwszy rzut oka wydawała mi się az nazbyt pachąca komunizmem. Doszedłem po jej lekturze do wniosku, że jeśli faktycznie było tak jak to autor opicuje, to o dziwo komunizm, który okazał się najbardziej krwawym ustrojem w historii świata, jednak wielu zwykłym ludzionm - chłopom - przyniósł polepszenie stanu życia. Z ciężkim sercem i nie bez oporu umysłu własnego taką tezę można przetwarzać. Babcia opowiadała, że za dziecka wydawało się jej strasznie niesprawiedliwe, że za cały dzień pracy u nich chłop dostawał wiadro gruszek. Jej dziadek był gospodarzem łanowym - 15ha, więc pomimo bycia chłopami nie byli biedni jak większosć. Ale opowiadał jej, że jeśli ktoś nie miał ziemii, to w zamian za 10 arów (jeśli diobrze zapamiętałem) na własny użytek musiał pracować u Hrabiego przez cały rok. Cały rok. Podsumowując polecam książkę serdecznie, choć czyta się ją z ciężkim sercem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-10-2021 o godz 20:25 przez: Henryk Kunert | Zweryfikowany zakup
Jak wszystkie znane mi książki pana Janickiego - dobrze napisana, książka na ciekawy temat. Bogata literatura. Może to z powodu mojego technicznego wykształcenia brakuje mi wykresów, tabel itp. liczbowo - poglądowych ujęć danych dotyczących liczby ludności, wielkości gospodarstw, dochodowości folwarków itd. Ponadto oczekiwałbym porównania sytuacji rolnika polskiego z sytuacją rolników w krajach sąsiednich. Książką opowiada dzieje pańszczyzny do końca istnienia pierwszej Rzeczypospolitej, tymczasem pańszczyzna trwała nadal pod rozbiorami (a na polskim Spiszu jeszcze reliktowo po I wojnie światowej). Ale może Autor do tego wątku jeszcze wróci?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
06-04-2022 o godz 19:51 przez: carolingaw | Zweryfikowany zakup
Warto przeczytać by dowiedzieć się jak dawniej traktowano chłopów, o czym zbyt wiele nie mówi się w szkole. Niestety wielu woli się tytułować potomkami szlachciców, szukać spokrewnień z nimi, kupować szable i inne ozdóbki nie zdając sobie sprawy jacy szlachcice na prawdę byli. Gdybyśmy żyli w tamtych czasach to wielu z nas po prostu by było chłopami. Niestety, do dziś odczuwamy nie które skutki co zostawili szlachcice.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
03-02-2022 o godz 19:40 przez: andzia | Zweryfikowany zakup
Polecam, wszystkim, bardzo ciekawie napisana. Straszne jaki los zgotowano chłopom a tym samym Polsce. Niby wiemy, że los chłopów był ciężki, ale zagłębiając się w szczegóły to to czego się dowiadujemy robi piorunujące wrażenie, nikogo nie pozostawi obojętnym. Cytując Zofię Nałkowską "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Myślę, że spokojnie mogą korzystać z niej nauczyciele historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
4/5
17-11-2021 o godz 08:46 przez: Maciej | Zweryfikowany zakup
Autor czasem potrafi dochodzić do pewnych wniosków naokoło, mocno klucząc po drodze i skacząc po przeróżnych wątkach. Jednak książka jako całokształt godna polecenia, jest pełna źródeł. UWAGA - sama treść to około 300 stron, reszta to przypisy (źródła).
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
06-05-2022 o godz 21:31 przez: DoRoTa | Zweryfikowany zakup
No i niestety upadł mit szlacheckiego pochodzenia co drugiego Polaka :) . Doskonałe kompedium wiedzy o niewolnictwie w PL od średniowiecza do XX wieku. Trochę przerażająca opowieść o prawdziwym życiu zwykłych ludzi na terenie Polski. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
28-08-2022 o godz 22:08 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Świetna książka. Rzeczpospolita której nie znamy. Pan i niewolnik. Skąd my to znamy? A tacy jesteśmy dumni z naszej historii i naszych rodaków. Prawdziwe życie nie jest takie kolorowe jak je malują nasi propagandziści wspólnej historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-03-2022 o godz 08:14 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Świetna książka, bardzo dobrze napisana. Mimo bardzo wielu informacji czyta się ją prawie jak powieść. Uważam, że jest też bardzo ważnym głosem w uświadomieniu sobie jak głęboko niektóre praktyki są zakorzenione w naszej kulturze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
29-12-2021 o godz 14:12 przez: Jurek | Zweryfikowany zakup
Bardzo interesujący temat , pokazujący czytelnikowi prawdziwy obraz pańszczyżnianego chłopa na polskiej wsi w różnych okresach ich przemian, Dowiadujemy się że większości pochodzimy od niewolnika jakim był nasz przodek.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Janicki Kamil

Damy srebrnego wieku
4.6/5
35,61 zł
54,90 zł
Damy złotego wieku
4.5/5
32,36 zł
49,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Różowa linia
4.6/5
35,54 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Orient Express
4.5/5
35,10 zł
54,89 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatni trop
4.5/5
30,27 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pudło
4.4/5
24,21 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego