Orzeł Biały. Znak państwa i narodu (okładka  twarda, 05.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Wszyscy znamy legendę o tym, jak Lech wybudował gród, który na pamiątkę orlego gniazda nazwał Gnieznem… Ta sama legenda głosi też, że Lech przyjął orła białego za herb swój i swych następców – książąt i królów Polski.

Orzeł Biały to najstarszy symbol polskiej państwowości i nasz najważniejszy symbol narodowy, od którego wzięła barwy polska chorągiew, a później biało-czerwona flaga.

Ale czy wiemy, który z królów i w jakich okolicznościach uczynił Orła Białego herbem Polski? Bo przecież władcą tym nie był ów legendarny Lech… Dlaczego znakiem państwa polskiego został właśnie orzeł? Jak zmieniał się jego wizerunek na przestrzeni wieków? Który z ptaków jest polskim godłem? Okazuje się, że nie jest nim bielik! Czym różni się godło od herbu? Czy Orzeł Biały jest godłem, czy herbem Rzeczypospolitej Polskiej?

Autor książki – wybitny heraldyk i weksylolog – przedstawia wiele fascynujących faktów i ciekawostek o Orle Białym, których próżno szukać w innych publikacjach.

Zwięzły tekst, kilkaset barwnych zdjęć i rysunków (wiele z nich to unikaty!) oraz bogactwo informacji, w tym zamieszczony na końcu "Słowniczek heraldyczno-weksylologiczny", czynią z tej książki kompendium niezbędne w każdym polskim domu.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1122607485
Tytuł: Orzeł Biały. Znak państwa i narodu
Autor: Znamierowski Alfred
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bajka Sp. z o.o.
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 96
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-05-09
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 17 x 278 x 215
Indeks: 19350004
średnia 5
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
5/5
05-05-2016 o godz 09:32 przez: Julia Orzech
Wydawnictwo Bajka pokusiło się o kolejny tom, którego celem jest przekazanie i utrwalenie rzetelnej wiedzy o polskim herbie i fladze państwowej.

Heraldyk i weksylolog, Alfred Znamierowski stworzył prawdziwe kompendium wiedzy o symbolach naszego państwa. Orzeł Biały – znak państwa i narodu to książka, która powinna się znaleźć w biblioteczce każdego małego i dużego Polaka.

Przede wszystkim jest pierwszą tego typu publikacją od czasów komuny. Do tej pory nikt nie pokusił się o zbadanie i zebranie rzetelnych informacji, z których mogliby korzystać nauczyciele, ale i zwykli obywatele. Z tego też powodu na przestrzeni lat uzbierało się wiele błędnych informacji na temat symboli narodowych. Mająca swoją premierę drugiego mają książką, może zadziwić nie jednego z nas. Autor pisał ją z myślą o dzieciach, ale śmiem twierdzić, że wiedza w niej zawarta będzie stanowiła nie lada kąsek również dla dorosłych czytelników. Ja sama przeczytałam ją z wielkim zainteresowaniem i niestety przekonałam się też, jak niewiele wiedziałam.

Który z ptaków jest polskim godłem? Na pewno nie orzeł bielik!


Jeśli myślicie, że w książce o takiej tematyce nie można się zaczytać, to grubo się mylicie. Autor zadbał o to, aby nie zanudzić młodego czytelnika i choć wiedzy do przyswojenie zgromadził wiele, to zrobił to w taki sposób, że lektura nie sprawia żadnych trudności. Niczego nie trzeba sobie wyobrażać dzięki zdjęciom (wiele z nich to unikaty) i rysunkom autora. Dodatkowo ważniejsze pojęcia zostały zgromadzone i rozwinięte w słowniczku heraldyczno-weksykologicznym na końcu książki.
To, że Orzeł Biały jest najstarszym symbolem państwa polskiego, od którego wzięła barwy polska chorągiew, a później flaga biało-czerwona większość z nas chyba wie, ale pewnie już nie wielu potrafi wskazać, od którego roku mamy flagę biało-czerwoną jako państwową (1919). A czy wiecie, że jesteśmy jedynym narodem w Europie, a może i na świecie, który za najważniejszy symbol uznaje samo godło, bez tarczy herbowej? Jeśli chodzi o herb zaś, to jest on jednym z sześciu najstarszych na świecie (1295 r.).

Czym różni się godło od herbu? Czy Orzeł Biały jest godłem, czy herbem Rzeczypospolitej Polskiej?

No właśnie, a jak to jest z tym godłem i herbem. Z własnego doświadczenia wiem, że te dwa pojęcia są często mylone. Herb jest jednym z kilku godeł państwowych (herb, pieczęć, Chorągiew Rzeczypospolitej, flagi i bandery). W terminologii heraldycznej godłem jest to, co jest na tarczy herbowej, czyli w naszym przypadku orzeł w koronie. I tutaj A. Znamierowski zwrócił uwagę na fakt, że sformułowanie w konstytucji i w ustawach zawiera błąd nazywając Godłem Rzeczypospolitej Polskiej wizerunek orla białego w koronie w czerwonym polu. Zresztą to nie jedyne takie wpadki odkryte przez autora…
W obowiązującej ustawie występuje również błąd w pisowni. Orzeł Biały to nazwa własna, dlatego oba słowa muszą być zapisywane wielką literą.

Wiele miejsca autor poświęcił fladze i zasadom jej poprawnego eksponowania. Flaga jest symbolem i trzeba mieć do niej szacunek. Wielu z nas o tym zapomina, a w szczególności kibice sportowi. Oczywiście nikt nie ma im tego za złe, bo używają tego symbolu narodowego z dobrych pobudek. A swoją drogą, czy wiecie, że flaga państwowa ma określone proporcje (inne dają już jej miano barw narodowych), nie wolno umieszczać na niej żadnych napisów ani rysunków i nie powinno się jej wywieszać w dni deszczowe? Oj wiele jest w tej książce zaskakujących informacji i ciekawostek. Wypisałam sobie kilkanaście w notesie z zamiarem zamieszczenia ich w tym tekście, ale po namyśle stwierdziłam, że nie zabiorę wam tej przyjemności i nie zdradzę więcej.

Zajrzyjcie do księgarni lub na stację Orlenu (PKN ORLEN jest mecenasem publikacji) i zabierzcie do domu tę książkę. Przeczytajcie całą rodziną i nie pozwólcie jej się kurzyć na półce. Bo każdy z nas, niezależnie od tego, w jakim stopniu czuje się patriotą powinien wiedzieć, jakie są symbole jego państwa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zakochana myszka
5/5
17,80 zł
29,89 zł
Inne z tego wydawnictwa Zamkowe bajeczki
5/5
17,80 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sanatorium
4.6/5
20,44 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Myszka
4.7/5
18,68 zł
24,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego