One kochały Hitlera. Fuhrer i kobiety, dla których był bogiem (okładka  twarda, 10.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Historie kobiet zafascynowanych człowiekiem, który zepchnął świat w otchłań piekła.

Charyzmatyczne rządy Hitlera fascynowały wiele kobiet, które wielbiły Führera, doradzały mu i wspierały na wszystkie możliwe sposoby. Małżonka wydawcy, Elsa Bruckmann, w Monachium, i Helene Bechstein, żona właściciela fabryki fortepianów, w Berlinie, umożliwiły Hitlerowi nawiązanie kontaktów w najwyższych kręgach. Viktoria von Dirksen, która prowadziła jeden z najbardziej wpływowych salonów w Berlinie, utrzymywała bliskie kontakty nie tylko z Hitlerem, lecz także z Josephem Goebbelsem. Elisabeth Förster-Nietzsche, siostra wielkiego filozofa, dała ruchowi narodowosocjalistycznemu duchowy fundament, opracowując pisma swojego brata w duchu nazizmu. O względy ukochanej córki „Duce”, Eddy Ciano, zabiegali nie tylko Hitler, ale i inni dostojnicy nazistowscy. Otrzymała honorowe członkostwo w Waffen-SS Himmlera i została zaproszona przez Hitlera do Wilczego Szańca – rzadkie wyróżnienie dla kobiety, które przypadło w udziale jeszcze tylko architektce Gerdy Troost, bliskiej powierniczce Hitlera. Lekarka Mathilde Ludendorff, zachwycona Hitlerem, rozpoczęła karierę polityczną, a pianistka Elly Ney wielce zabiegała o względy Führera. Nie tylko dawała koncerty, lecz także przemawiała do jego zwolenników w służbie wielkiej sprawy.

Wybitna historyczka, Martha Schad, na podstawie nieznanych materiałów archiwalnych i wywiadów z potomkami wielbicielek Hitlera, portretuje niezwykłe kobiety, zafascynowane mężczyzną, który zepchnął świat w otchłań piekła.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1114446038
Tytuł: One kochały Hitlera. Fuhrer i kobiety, dla których był bogiem
Autor: Schad Martha
Tłumaczenie: Nowacki Bartosz
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: niemiecki
Liczba stron: 256
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-06
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 29 x 212 x 160
Indeks: 18128383
średnia 5
5
3
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
4/5
19-10-2015 o godz 14:27 przez: Iwona_C_
Dzisiaj zafascynowanie Hitlerem i jego ideologią wydaje się nam co najmniej dziwne. Trudno pojąć, dlaczego inteligentni ludzie, w szczególności kobiety ślepo za nim podążali. Martha Schad w swojej książce próbuje wyjaśnić ten fenomen.

Zjawisko zafascynowania Hitlerem wśród kobiet wykształconych, często pochodzących z rodzin arystokratycznych dziwi tym bardziej, gdy przypomnimy sobie stanowisko ideologii nazistowskiej wobec kobiet. Ich miejsce było w domu, miały rodzić chłopców i dosłownie dbać o ich szczęście, by wyrośli na zdolnych do walki mężczyzn. Warto wspomnieć tu o regule 3xK (Küche, Kirche, Kinder – kuchnia, kościół, dzieci) odnoszącej się do kobiet. Co bardzo ciekawe, naziści nie widzieli niewiast w życiu publicznym, a już najmniej w polityce, o czym mogą świadczyć wypowiedzi Goebbelsa odnośnie Eleanor Roosevelt, którą nazwał komediantką. Później powiedział U nas taka kobieta prawdopodobnie zostałaby ukamienowana. Znamienne są też jego słowa z 5 listopada 1941 r. Pani Roosevelt wygłasza mowę i szerzy panikę. Stwierdza bezczelnie i bogobojnie, że zbliża się inwazja nazistów na kontynent amerykański. Ta stara, głupia baba nieustannie miesza się do wielkiej polityki i działa jako niezaprzeczalny podżegacz wojenny. Dziękuję Bogu, że odsunęliśmy kobiety od polityki. Widać tutaj jak na dłoni, do jakich anormalnych stosunków może doprowadzić błędna polityka wobec kobiet.

Kolejne zdziwienie może wywołać fakt, że w 1925 r. blisko połowa członków partii w Monachium to były kobiety, a w 1930 r, w czasie wyborów, na narodowych socjalistów więcej głosów oddały właśnie kobiety. Później role kobiety zdegradowano, a wyłącznym środowiskiem jej życia miały być granice własnego domostwa.

I tu możemy zadać sobie pytanie, co sprawiło, że inteligentne kobiety ze „świecznika” oddawały całe swoje jestestwo Hitlerowi i jego ideologii?

W wielu relacjach można przeczytać o niezwykłej charyzmie führera i pewnej magii zaklętej w jego oczach. Kobiety niejednokrotnie podkreślały, że przy osobistym kontakcie robił bardzo pozytywne wrażenie. Zupełnie inaczej odbierały jego zachowanie niż po obejrzeniu filmów propagandowych czy wysłuchaniu audycji radiowych. W książce poznajemy bliżej osiem kobiet i ich związki z Adolfem Hitlerem:

Edda Ciano (córka Benito Mussoliniego) uległa jego szarmanckiemu zachowaniu
Elsa Bruckmann (żona wydawcy Mein Kampf) towarzyszyła Hitlerowi w jego drodze ku władzy
Helene Bechstein (żona producenta fortepianów) matkowała Hitlerowi. Wielokrotnie powtarzała, że chciałaby, aby był jej synem. Pomagała mu finansowo, ale i uczyła towarzyskiej ogłady oraz prawidłowej wymowy języka niemieckiego
Viktoria von Driksen, która marzyła o tym, by Hitler przywrócił monarchię, w listach nazywała go Bajecznym, niemal nieprawdopodobnym Führerem
dr hab. Elisabeth Nietzsche-Föster, siostra sławnego filozofa, która przystosowywała dzieła brata tak, by bardziej pasowały do idei nacjonalistycznych
dr med. Mathilde Ludendorff nazywana „Filozofką Hitlera”
Gerdy Troost, architektka, która obok Eddy Ciani jako jedyna kobieta doznała zaszczytu wizyty w Wilczym Szańcu (głównej siedzibie Hitlera położonej w pobliżu Kętrzyna);
Elly Ney – pianistka, propagatorka ideologii nazistowskiej.
Wszystkie te kobiety łączyło ślepe zaangażowanie w rozwój partii i przyzwolenie dla działań Hitlera. Jednak nie wszystkie podążały za nim do końca życia Edda znienawidziła führera za to, że nie udzielił pomocy jej mężowi, gdy skazano go na śmierć. Elsa Bruckmann była rozczarowana tchórzostwem przywódcy narodu, na łożu śmierci powiedziała, że najbardziej rozczarowało ją: Jego tchórzostwo. Powinien – tak jak mieszkańcy Calais – rzucić się wrogom do stóp i wziąć całą winę na siebie. Również drogi Gerdy i Hitlera zaczęły się rozmijać, mimo że kobieta cały czas wykonywała dla niego różne projekty.

Pełna recenzja dostępna na stronie www.czytajac.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Gra w ludzi
4.2/5
26,22 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Arabskie opowieści
5/5
31,28 zł
44,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Autoboyography
4.4/5
28,21 zł
43,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Doktor sen
5/5
12,07 zł
14,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czarny flaming
4.2/5
29,19 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa One Last Stop
4.3/5
26,93 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Odwet
4.9/5
29,17 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers
4.7/5
28,85 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Carrie
5/5
11,72 zł
16,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Za kratami
4.8/5
27,23 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Bruno Whatever
4.2/5
25,92 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dom
5/5
29,82 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego