Niewygodni (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 34,06 zł

Promocja -10zł za min.120zł
34,06 zł 54,99 zł (-38%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Porażające, uniwersalne w wymowie i odważne. Rozmowy z ludźmi, którzy przeszli przez piekło wojny i nie boją się mówić na głos tego, co bywa manipulowane lub niedopowiedziane. „Niewygodni” autorstwa Magdaleny Rigamonti – jednej z najbardziej znanych i nagradzanych polskich dziennikarek – to zapis szesnastu świadectw tych, którzy musieli zmierzyć się z powojenną traumą.

Żydówka ukrywana przez polską rodzinę. Polak niemieckiego pochodzenia, opowiadający o swojej fascynacji Hitlerem. Uratowani z Auschwitz na temat granic człowieczeństwa. Fotograf przyglądający się powstaniu przez swój obiektyw. Człowiek, który ujawnił prawdę o grobach katyńskich. Ukrywająca się przez dwa lata w norze o dziedziczonej traumie wojennej. Sybirak, który w akcie zemsty likwidował funkcjonariuszy NKWD. Uczestnik powstania warszawskiego o ciemnych stronach bohaterskiego zrywu.

Jak rozmawiać z ludźmi o przeżyciach wojennych i nie oceniać? Nie dostosowywać do swoich wyobrażeń o ofierze i wysłuchać choćby najbardziej trudnej do zrozumienia w czasach pokoju historii? W jaki sposób przyjąć czasem niewygodną prawdę o ludzkich losach oraz wyborach? Dziennikarka Magdalena Rigamonti od wielu lat przeprowadzała rozmowy z ludźmi, którzy przetrwali wojenną pożogę. Brali w niej czynny udział jako żołnierki i żołnierze lub ukrywali się przed oprawcami. Byli świadkami zbrodni, przetrwali obóz koncentracyjny bądź starali się po prostu przeżyć. Tak powstała książka „Niewygodni” – zapis szesnastu wstrząsających rozmów z tymi, którzy musieli zmierzyć się z powojenną traumą i prawdą o tym, co się wydarzyło.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1319340991
Tytuł: Niewygodni
Podtytuł: Mówią prawdę o wojnie
Autor: Rigamonti Magdalena
Wydawnictwo: Wielka Litera
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 312
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-08-24
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 242 x 28 x 160
Indeks: 42822493
średnia 5
5
10
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
06-09-2022 o godz 22:29 przez: urszula_gala
Magdalena Rigamonti "Niewygodni" Mówią prawdę o wojnie, Tych, którzy pamiętają II wojnę światową jest pośród nas coraz mniej. Wielu z nich traumatycznie wspomnienia, które towarzyszyły im przez życie, schowane pod powiekami makabryczne obrazy, ukryło tylko dla siebie nie chcąc o nich nigdy opowiadać. Innych obawiali się zapytać o wspomnienia z czasów wojny ich najbliżsi czy dorastające pod skrzydłami rodziców dzieci. Nie zawsze chciały słuchać też zajęte swoimi sprawami wnuki. I tak historia wielu wojennych losów, którą praktycznie każdy z nas ma w swojej rodzinie, rozmyła się, ukryła się w zasłyszanych od wstępnych strzępach historii, została zamknięta na dnie szuflad w postaci pozostałości wojennych pamiątek, dokumentów, zdjęć. Dla wielu, którzy na wojnie stracili wszystko, były one często jedynymi łączącymi ich z przeszłością rzeczami. Takich dziadków i babcie, czy teraz już coraz częściej pradziadków i prababcie w swoich rodzinach mamy wielu, bo przecież wojna w sposób dotkliwy nadszarpnęła spokojne do tamtej pory życie milionów ludzi.  Po mojej babci, która przeżyła Powstanie Warszawskie pozostało jedynie kilka dokumentów z wywózki do Niemiec. Działający w AK dziadek Zygmunt Gwozdek ps. "Schubert", "Ziemba", bedący również w Niemczech na robotach, po wojnie połowę życia poświęcił na spisywanie dziejów Armii Krajowej na Białostocczyźnie. Babci nie poznałam, bo umarła przed moimi narodzinami, dziadka nigdy o wojnę nie pytałam, a jego poświęcenie się pisaniu, uważałam za hobby jak każde inne. Z tymi, którzy zechcieli podzielić się swoimi wojennymi przeżyciami, będącymi wtedy często jeszcze dziećmi bądź młodymi osobami, które musiały szybko dorosnąć, autorka rozmawiała przez kilka ostatnich lat. Prowadziła ze swoimi rozmówcami dialog w sposób bardzo intymny, nie pozbawiony taktu, ale również niezwykle dociekliwy, nie omijający wielu niewygodnych pytań. To właśnie ci dziadkowie i babcie, pradziadkowie i prababcie, przedstawiciele pokolenia, które jest wśród nas coraz mniej licznie reprezentowane zrzucają z piedestału bohaterstwo, ukazują przykłady dobrych i złych ludzi, pokazują ludzką odwagę a także wojenne występki, rozprawiają się z wizerunkiem moralności, mówią o przebaczeniu i bardzo irytuje ich współczesny polityczny słowotok.Wreszcie zgodnie podkreślają, że świat nie lubi wyciągać wniosków z minionych czasów. Anna Szałaśna, która przeżyła najpierw więzienie w Tarnowie, a potem dwa obozy – Auschwitz-Birkenau i Ravensbück zapytana przez autorkę czy przebaczyła, odpowiada: "Przebaczyłam. (...) Jak się przebaczy, to jest lżej, nie ma się tego ciężaru. Jednak przebaczyć, to nie znaczy zapomnieć, to nie znaczy, że nie można oceniać tego, co się przeżyło." A my? Czy napewno dziś pamiętamy? I co pamiętać bedą następne pokolenia?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-08-2022 o godz 08:24 przez: Wiktoria
Książka została napisana w bardzo przyjemny dla oka i umysłu sposób, dzięki czemu jest lekturą na jeden, góra dwa dni. Różnorodność bohaterów, informacji, na dodatek autentycznych, bowiem są one wspomnieniami. Powstała dzięki, a może przez to, że dziadkowie autorki także przeżyli wojnę, lecz niestety nie zdążyła wypytać ich o szczegóły. Dlatego teraz jej misją jest łapanie każdego naocznego świadka II wojny światowej, by opowiedział co widział. Są to krótkie, bardzo ciekawe wywiady z niepowtarzającymi się pytaniami. Znajdziecie tutaj: Wojna to najgłupsza rzecz ~ rozmowa z Czesławem Lewandowskim * To zostaje w głowie na całe życie ~ rozmowa z Leszkiem Żukowskim * Boga w Treblince nie było. Na pewno nie było ~ rozmowa z Adą Willenberg * Hitler był naszym bohaterem ~ rozmowa z Ottonem Tuszyńskim * Gorzko w ustach się zrobiło. Do tej pory gorzko ~ rozmowa z Henrykiem Troszczyńskim * Przebaczyć to nie znaczy zapomnieć ~ rozmowa z Anną Szałaśną * Wyszkoliliśmy się, skoczyliśmy, tyle ~ rozmowa z Aleksandrem Tarnawskim * Oni zabijali nas, my ich ~ rozmowa z Lidią Lwow- Eberle * Nie rozgrzeszam rzezi ~ rozmowa z Władysławem Filarem * Niepamięć jest śladem wojny ~ rozmowa z Ewą Woydyłło-Osiatyńską * Polowałem na sowietów ~ rozmowa ze Zbigniewem Lubienieckim * Coś mi nie pozwalało zrobić zdjęcia ~ rozmowa z Eugeniuszem Hanemanem * Jakby jutra nie było ~ rozmowa z Marianem Michniewiczem * Tak bardzo mi się chciało żyć ~ rozmowa z Zofią Posmysz * Oni znowu są tak blisko ~ rozmowa z Jerzym Puciłowskim * Płacimy cenę za milczenie ~ rozmowa z Mają Lis-Turlejską Tak jak już zdążyłam wspomnieć są one niezwykle intrygujące i wciągające. Po każdej historii chciałam więcej i więcej. To brzmi jak naprawdę dobra książka/reportaż. Co o tym sądzicie? 😊
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-09-2022 o godz 11:17 przez: Anonim
"Niewygodni" to moje nowe odkrycie czytelnicze, które z czystym sercem mogę polecić! "Niewygodni" - to zbiór wywiadów z osobami, które przeżyły powstanie warszawskie, obóz zagłady Auschwitz - Birkenau, rzeź wołyńską, czy zsyłkę. Od najmłodszych lat musieli mierzyć się ze strachem, głodem i traumą, która była skutkiem wojny. Żyjących świadków jest już coraz mniej co jest bardzo przygnębiające. Sięganie po tego typu książki jest szczególnie ważne, by pielęgnować pamięć o tragicznych skutkach II wojny światowej i osobach, które jej doświadczyły. ~ Ludzie, którzy doświadczyli cierpienia, udręki, biedy, głodu. Bez dachu nad głową i rodziny. Okresu dzieciństwa, czy wczesnej beztroskiej młodości nie zaznali. ~ Bardzo przejmująca książka ukazująca żywe wspomnienia za czasów wojny. Mimo upływu wielu lat świadkowie, wciąż mają tę tragedię przed oczami. Dzielą się swoimi przeżyciami i wspominkami. Można zauważyć zróżnicowane poglądy i odczucia świadków w kilku kwestiach, co jest bardzo ciekawe. "Niewygodni" są napisane prostym językiem, co ułatwia odbiór czytelnikowi. Wywiady bardzo mocno poruszają, ale czyta się wyjątkowo szybko, co jest dla mnie plusem. Tak samo rozmiar czcionki - kolejny ogromny plus! Cieszę się, że miałam okazję po nią sięgnąć, bo jest bardzo cenną książką, która stanowi ważne świadectwo prawdziwych wydarzeń. Poruszająca, szczera i obowiązkowa do przeczytania. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-09-2022 o godz 10:25 przez: Magdalena Nocoń
Jak dla mnie jest to książka, o której powinno dowiedzieć się zdecydowanie więcej osób. Jest to zbiór rozmów, jakie przeprowadziła autorka z osobami, których dotknęła wojna. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak nikłą miałam wiedzę, w niektórych kwestiach, mimo iż ukończyłam studia, które dają mi uprawnienia do nauczania historii w szkole. O niektórych tematach zawartych w tej książce trudno mi pisać, bo jak każdy mam pewne wyobrażenie o wojnie, ba, mam określoną historię rodzinną, która mnie ukształtowała. Jestem przekonana, że “Niewygodni” byliby inaczej odebrani przez każdego z mieszkańców różnych regionów Polski. Natomiast historie zawarte w książce zmuszają do ponownego zastanowienia się nad tym, jak postrzegamy niektóre zagadnienia związane z wojną. Uważam, że to obowiązkowa lektura dla wszystkich studentów historii i osób, które chcą spojrzeć na ten temat z innej perspektywy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa My Policeman
4.8/5
29,80 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mistrzowie opowieści. O miłości Opracowanie zbiorowe
5/5
32,61 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Oslo
4.4/5
33,14 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Testamenty
4.6/5
26,75 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego